Skip to content

Modní trendy: Čínské kvetoucí hlavy

Každý rok se objeví nějaká bizarní módní vlna. Některá vydrží pár let, jiná nepřežije ani jednu sezónu. Příliš bláznivé, aby zůstaly ve světě módy natrvalo.

Například Číňanům v roce 2015 kvetou hlavy. Někomu z vlasů vyrůstá jeden malý čtyřlístek, jinému raší celý tucet pestrobarevných květů. Jsou plastové zakončené malými sponkami, kterými si je děti, ženy a dokonce i muži si je připínají do vlasů.

Pouliční prodavač prodá i připne.

Denně jich prodá tisíc

Neví se kdy a kde se bláznivý módní výstřelek zrodil, ale šíří se jako lavina velkými čínskými městy. Zpočátku je to většinou jen malý čtyřlístek nebo zelený fazolový výhonek nenápadně trčící z vlasů.

Postupně však hlavy vykvétají stále pestřeji. Však také na ulicích najdete desítky prodejců, kteří nabízejí stále rozmanitější sortiment. Set čtyř sponek se přitom prodává v přepočtu za 20 korun. „Denně jich prodám tisícovku,“ říká pekingský stánkař Kenji Zhang. „Nejoblíbenější jsou stále čtyřlístky a fazolové stonky.“ Kupují je místní i turisté. „Jsou roztomilé,“ směje se japonská studentka Ayane Maki, ale domů je nikomu nepoveze. „U nás se nenosí. Vypadalo by to hloupě.“

Nosí je dívky, ženy, i muži.

Hlavně že je veselo

„Netuším jaký mají význam. Nosím je, protože je to zábavné,“ říká studentka Yin a její přítel Chen se smíchem dodává: „Prostě tady v Číně zopakujeme každou blbost, kterou někde uvidíme.“ Ať už jde obraz čínského učení o harmonii s přírodou, jak tvrdí jedni, nebo jen napodobená recese, která se uchytila jak říkají jiní, sociolog Gao Xuanyang tvrdí, že důležitý je pocit.

„Zpestření všedního života. To lidé stresovaní dobou potřebují.“

Vyzkoušet to chce každý.
Foto: culture.dwnews.com, cnn.com, DHgate.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články