Skip to content

Kryptoměna: Mrtvá měna nebo budoucnost?

Když se v roce 2009 objevil na trhu bitcoin, jen málokdo předpokládal, jakou změnu nastartuje. V současné době navíc virtuální měna zaznamenává ohromný vzestup. Odkud se vzala? A v čem tkví její oblíbenost a úspěch?

Nápad zavést elektronické peníze se zrodil již v polovině 20. století v souvislosti s postupným šířením se internetu. Cílem bylo zavést elektronický platební nástroj, který by prováděl rychlé platby v reálném čase bez ohledu na hranice státu.

Realizovat tuto myšlenku se podařilo až v roce 2009 skupině vývojářů kolem Satoshiho Nakamota. Tehdy vznikla historicky první digitální měna bitcoin.

Čísla:

V současné době existuje přes 1380 kryptoměn. Kurz bitcoinu je ale extrémně kolísavý. Na konci února se pohyboval kolem 215 000 Kč. Počet bitcoinů se v roce 2140 zastaví na předem určených 21 milionech. V České republice je k dispozici zhruba desítka bitcoinmatů.

Vlastnosti kryptoměny:

Decentralizace – Kryptoměna nemá centrální autoritu (banku). Nelze ji kontrolovat vládou ani jinými institucemi.

Peer-to-Peer – Peníze se posílají přímo, tedy bez jakýchkoli prostředníků.

Bez hranic – Peníze se zasílají po celém světě bez časového omezení, převody jsou možné 24 hodin denně.

Anonymita – S transakcemi nejsou spojené žádné osobní údaje. Silné šifrování zaručuje jejich neprolomitelnost.

Bez poplatků – Na rozdíl od bank vyžadují tyto transakce pouze dobrovolný poplatek, který zajišťuje jejich rychlé zpracování.

Žádné odmítnutí platby – Zaslaný obnos nelze po odeslání nijak stornovat.

Jak měnu koupit:

Směnárny – Měna se dá v závislosti na předem daném kurzu zakoupit ve speciální směnárně.

Burzy – Zde se měna nakupuje přímo od lidí. Konečná cena bitcoinu se určuje podle nabídky a poptávky.

Bitcoinmaty – Bitcoiny se kupují za peněžní hotovost.

Jak kryptoměna funguje?

Těžení bitcoinu – Tzv. těžaři dříve získávali bitcoiny pomocí počítačových procesorů, později díky grafickým kartám. Dnes se těží pomocí výkonného ASIC čipu. Samotná těžba je ale velmi nákladná na elektřinu a chlazení, proto se jí dnes zabývají velká výpočetní střediska nebo uskupení většího množství těžařů.

Peněženka – Uživatelé si musí stáhnout bitcoinovou peněženku, která přijímá a ukládá měnu. Bitcoiny mohou být přenášeny z jedné peněženky do jiné pomocí webového prohlížeče nebo mobilní aplikace.

Získání bitcoinů – Bitcoiny se dají směnit za peníze. Nabízí tak cestu pro „netěžaře“, kterých je dnes naprostá většina.

Prodej – Digitální měnou lze platit i v některých kamenných a internetových obchodech.

Kryptoměna a kriminalita

Pro svou anonymitu se kryptoměna stala prostředkem nelegálního obchodu, především na tzv. dark webu („temném webu“). Nejčastěji bývá zneužívána při korupci, daňových podvodech nebo obchodu s drogami a zbraněmi.

Pro svou anonymitu se kryptoměna stala prostředkem nelegálního obchodu.

Budoucnost: V posledním měsíci zaznamenala měna velký pokles, což vedlo mnoho lidí k domnění, že je bitcoin na ústupu. Podle delší časové řady ale došlo k propadu již několikrát, záleží především na poptávce.

Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články