Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu.
Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem.
Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak platí podobná pravidla jako pro domácí počítač. Na rozdíl od počítače je ale u mobilu mnohem větší šance, že jej někde zapomeneme, nebo nám bude ukraden.
Pokud máte pocit, že se na domácím počítači obejdete bez hesla, u mobilu to raději nezkoušejte. Drtivá většina moderních přístrojů již podporuje přihlašování pomocí biometrických údajů, ať už otisků prstů, nebo rozpoznání tváře.
Jejich počáteční nastavení vám zabere jen několik málo minut a později vám ušetří obavy z nezvaných návštěvníků, postujících příspěvky na Instagramu vaším jménem.
Vyhledání zařízení na dálku
Obě největší mobilní platformy, Android a iOS, nabízejí možnost dohledání telefonu na dálku. To se může hodit nejen v případě odcizení, ale i notorickým „zapomínačům“, neustále hledajícím, kam telefon odložili.
Moderní chytré telefony navíc nejde vypnout bez biometrického ověření, pokud bylo nastaveno, takže případný zloděj může být snadno dopaden i s pomocí policie, pokud jednáte rychle a polohu telefonu jim nahlásíte, než se mu vybije baterie.
Zajímavost
Určování přesné polohy v mobilním telefonu používá satelitní systémy, původně vyvinuté pro armádu. Jedná se o americký systém GPS, evropský Galileo a ruský Glonass.
Moderní telefony zvládají pracovat s jejich kombinací a dosahují přesnosti určení polohy až na jeden metr.
První pomoc po telefonu
Dětem je také možné v chytrém telefonu zapnout rodičovskou kontrolu, která navíc na zařízení rodičů umí zobrazit i polohu telefonu dítěte.
Sdílení polohy je samozřejmě možné dobrovolně nastavit i bez zapínání rodičovské kontroly, a dát tak například vašim nejbližším vědět, kde se právě nacházíte, pokud cestujete. Možnost rychlého sdílení přesné polohy využijete i při nehodách a úrazech.
Přivolání první pomoci usnadní aplikace Záchranka, která nejenže odešle automaticky vaši přesnou polohu, čímž usnadní vaše nalezení například v lese nebo v noci, ale umožní i videospojení s vyškoleným operátorem záchranné služby, který vám může poradit s poskytováním první pomoci.
Ovládání chytré domácnosti
Mobilní telefon se také může stát ovládacím centrem chytré domácnosti počínaje přijímáním zpráv z různých pohybových čidel a alarmů, které vás mohou upozornit například na pohyb nezvaných návštěvníků v chatě, přes dálkové ovládání vytápění a žaluzií až po aplikace zprostředkovávající přenos obrazu v reálném čase z kamerového systému, kukátka vchodových dveří nebo dětské chůvičky.