Domů     Mistře, nepostrádáte něco? 3x slavní, kterým chybí část těla
Mistře, nepostrádáte něco? 3x slavní, kterým chybí část těla
28.4.2016

Stejně jako jejich kolegové z branže, i oni si plnými doušky vychutnávají každodenní přísun uznání a obdivu za svou práci. Přesto se od svých uměleckých druhů v mnohém liší.

Někteří onen rozdíl skrývají pod vrstvou šatstva, jiní ho bez známky ostychu dávají na odiv veřejnosti…

Do srdcí svých příznivců se vrývají nejen talentem, se kterým ovládají svou profesi, ale také odvahou, s jakou se staví nepříznivému osudu, a místo vyvěšení bílé vlajky se s ním pouštějí do křížku. A přesto, že jejich tělo nemá všechno, co má mít, vítězí na celé čáře.

Beznohá hvězda seriálu

Kdo: Robert David Hall

Profese: herec

Co mu chybí: obě nohy

Od konce druhé světové války uběhnou dva roky, od začátku listopadu pak devět dní, když se v jedné z porodnic v americkém státě New Jersey prodere na svět Robert David Hall (*1947).

Otce nikdy nepozná, matka, diplomovaná zdravotní sestra, dohlíží na jeho výchovu zcela osamocená.

Se sladkým pocitem zadostiučinění tak v roce 1971 sleduje synovu slavnostní promoci na UCLA (University of Kalifornia, Los Angeles), ze které si její potomek odnáší diplom z anglické literatury.

Tak čas zvolna plyne až do onoho osudného data – 10. července 1978. V tu dobu pracuje Hall jako diskžokej rozhlasové stanice v Orange County v Kalifornii, píše slogany pro místní reklamní agenturu, po večerech brnká v kapele na kytaru a v koutku duše sní o velké herecké kariéře.

Bolestivou trhlinu do jeho smělých plánů však vytne hrozivá rána, která se ozve poté, co do jeho vozu zničehonic v plné rychlosti vrazí 18kolový náklaďák.

Následný výbuch plynové cisterny uvězní nebohého Halla na několik nekonečně dlouhých okamžiků přímo uprostřed žhnoucího pekla. Když je z něj konečně polomrtvý zachráněn, má kromě dalších zranění i bolestivé popáleniny na 65 procentech těla. Následkem toho přichází o pravou nohu nad kolenem a o levou pod ním.

Doktor bez nohou

Ani ztráta dolních končetin a více než sedm měsíců hospitalizace, během kterých si Hall musí osvojit chůzi na studených protézách, ho nezastaví v postupném plnění si dávného snu.

I přes svůj handicap je pravidelným účastníkem konkurzů, nestydí se přijmout ani méně výrazný štěk a svůj podmanivý hlas dává s radostí k dispozici i dabingovým režisérům. Mnoho jím ztvárněných postav s ním sdílí i jeho handicap.

Hallova nezlomná vůle se vyplácí v roce 2000, kdy dostává nabídku zahrát si v nově vznikajícím seriálu stanice CBS, vyprávějícím o práci elitních lasvegaských forenzních vědeckých kriminalistů.

Jeho postava koronera doktora Alberta Robbinse se měla původně objevit jen v pilotní epizodě, charismatický herec však svým výkonem zaujal natolik, že scenáristi postupně dopsali jeho roli téměř do každého dílu.

Dnes je Robert David Hall nejen jednou z hvězd Kriminálky Las Vegas, ale také hrdým otcem dvou synů a členem komise herců s postižením.

Jednoruký udavač rytmu

Kdo: Rick Allen

Profese: bubeník

Co mu chybí: levá ruka

Píše se únor roku 1984. Stále slavnější britská rocková kapela Def Leppard se zavírá do studia v irském Dublinu, aby tu započala práci na své v pořadí čtvrté desce, pracovně nazvané Animal Instinct.

Intenzivní tvorbu nových písní mají na pár dní pozastavit jen vánoční svátky. Opět nahrávat se má začít s prvními dny nového roku.

S tímhle termínem počítá i bubeník Rick Allen (*1963), který je ve skupině od svých 15 let a kvůli mlácení do bicích se vykašle i na školu. I proto si hodlá poslední prosincový den pořádně užít.

Ve víru bujarých oslav sedá vedle své holandské přítelkyně za volant černého automobilu Chevrolet Corvette, aby se jím společně dopravili na silvestrovskou párty kousek od jeho rodinného domu v anglickém Sheffieldu.

Jen pár kilometrů před cílem je však na úzké cestě předhání Alfa Romeo, jejíž řidič se rozhodne zahrát si s 21letým muzikantem na kočku a myš. Začíná zpomalovat, blokovat mu cestu i všechny jeho pokusy o předjetí.

Allen zuří, vyhrožuje, nadává, a když mu dojde trpělivost, sešlápne plynový pedál k podlaze a strhne volant doprava. K jeho smůle však právě v ten okamžik začíná silnice zatáčet prudce vlevo.

V ní ztrácí mladý bubeník nad silným a rychlým vozem kontrolu, naráží do kamenných svodidel, která automobil v přemetech odmršťují do pole.

Já jsem slavný rockový bubeník

Rickovo tělo je obrovskou nárazovou energií z auta doslova vystřeleno. Není však kompletní. Přetržený bezpečnostní pás zachytává jeho levou ruku a oddělí ji v ramenním kloubu.

Když na místo dorazí pomoc, spatří Allena, jak zmateně pobíhá po poli, z prázdného rukávu se mu valí krev a z úst jen neustále opakující se věta: „Já jsem slavný rockový bubeník!“ Ve špitále se ošetřujícím lékařům nejprve daří chybějící úd vrátit zpět na místo.

Ránu ale napadne infekce a lékařům nezbývá nic jiného než ruku opětovně amputovat.

Ačkoliv to zpočátku považuje za holou utopii, nakonec se Allen na přímluvu svých kamarádů rozhodne nepoddat se nešťastnému osudu a i přes svůj handicap pokračovat v hudební kariéře.

Začíná pilně cvičit na speciálním elektronickém setu, ve kterém funkci levé ruky nahrazují nožní pedály, a po pár měsících je zpátky ve staré formě.

V srpnu 1986 jeho návratu na koncertní pódium, stojící v anglickém Doningtonu na festivalu Monsters of Rock, přihlížejí davy bouřících fanoušků. To vystoupení dodnes zůstává jedním z nejemocionálnějších v historii Def Leppard.

Rok poté pak konečně vychází album s příznačným názvem Hysteria, jehož nahrávání utnula Rickova nehoda. V roce 2008 zařazuje britský on-line hudební magazín Gigwise Allena na sedmé místo v žebříčku 100 nejlepších bubeníků všech dob.

Bezmezná vůle vítězit

Kdo: Aimee Mullinsová

Profese: modelka, herečka

Co jí chybí: obě nohy

Její životní příběh by dal z fleku dohromady poutavý román na pokračování, ze kterého by mohl těžit nejeden dovedný scenárista.

Vyprávěl by o kráse, chytrosti, ale hlavně statečnosti okouzlující dámy, zařazené magazínem People mezi 50 nejkrásnějších lidí této planety, která se rozhodla vzepřít osudu, dala vale svému handicapu a dobyla svět.

Od narození Američanky Aimee Mullinsové (*1976) uplyne pouhý rok, když jí lékaři musejí kvůli nevyvinutým lýtkovým kostem amputovat obě nohy pod koleny.

Zatímco vrstevníci kolem ní se právě učí chodit, jí tak už od raného dětství stejnou oporu poskytují protézy. Ty jsou však tím jediným, co Aimee odlišuje od okolního světa. Rodiče pro ni nevyhledávají žádnou speciální péči.

Plave, jezdí na kole, leze s ostatními po stromech, lyžuje a navštěvuje běžnou školu. Právě během studií pak povýší svou lásku k pohybu na další úroveň. Je hrdou členkou volejbalových, softbalových i fotbalových týmů.

Na univerzitě pak nad všemi ostatními sporty převládne atletika. Vrcholu v ní dosáhne beznohá kráska v roce 1996, kdy se na Paralympijských hrách v Atlantě stane trojnásobnou světovou rekordmankou.

Ovládne sprint na 100 i 200 metrů a záda všem zúčastněným ukáže i ve skoku dalekém.

Vypravěčka příběhů

Její jméno do popředí veřejného zájmu však nedostanou jen vrcholné sportovní výkony. V roce 1999 si ji jako svou múzu vybírá výstřední britský módní návrhář Alexander McQueen (1969–2010).

Místo protéz jí „obuje“ složitě vyřezávané dřevěné boty a pošle ji po molu své londýnské přehlídky. Její tvář i tělo ozdobí i stránky předních módních časopisů, jako je Vogue, Sports Illustrated, Life či Glamour.

Přes všechny své aktivity i úspěchy v nich však touží Aimee zažít stejný sukces ještě v jednom odvětví. „Moje první vzpomínka z dětství je, že jsem chtěla hrát. Vypravovat příběhy…“ říká.

Jako herečka debutuje v roce 2002 v uměleckém filmu Cremaster 3, o pár let později se pod taktovkou Olivera Stonea (*1946) mihne v katastrofickém World Trade Center a lze ji spatřit i v Pěti malých prasátkách, kde sekunduje samotnému Herculovi Poirotovi.

V roce 2012 zavítá i do našich končin, když se objevuje jako host na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Foto: commons.wikimedia.org, en.wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Historie
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Historie
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.