Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963).
Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří v Rusku k nejoblíbenějším. Až do 8. června loňského roku.
Přímá cesta ke smrti
V onen červnový večer panuje na moskevském Smolenském náměstí běžný dopravní ruch. Po osmiproudé vozovce se řítí těžký Jeep Grand Cherokee s Jefremovem za volantem.
Bezpečnostní kamera zaznamená okamžik, kdy místo toho, aby vybral mírnou pravotočivou zatáčku, pokračuje nezměněnou rychlostí přímo přes středovou plnou čáru a v protisměru fatálně sestřelí ladu, řízenou Sergejem Zacharovem, kurýrem internetového obchodu Delikateska.
Ten utrpí mnohočetné zlomeniny, ztratí příliš mnoho krve a následující den v nemocnici svým zraněním podléhá.
Palubní počítač v ohrožení?
Policie hned na místě nehody zjišťuje, že herec před jízdou pil. Odborníci obsah alkoholu v Jefremovově krvi odhadují na množství, které odpovídá jedné láhvi vodky.
Podrobnější rozbory krve pak odhalí ještě vážnější věc – ve vzorcích jsou nalezeny stopy kokainu a marihuany. Obžaloba navrhuje pro viníka nehody jedenáctileté vězení.
Obhájce Elman Pašajev zkouší všechno možné i nemožné, aby hrozící trest snížil.
Povolává dokonce kontroverzního znalce Jurije Fialka, který předkládá rozsáhlé teorie o energetických dírách a jiných přírodních anomáliích, které mohly ovlivnit hercovu koncentraci na řízení.
Požaduje přezkoumat dodržení plánovaných oprav ulice, zpochybňuje dodržení technologií při používání protinámrazových chemikálií, nadhazuje možnost hackerského útoku na palubní počítač džípu.
Tohle není žádný film!
Sám Jefremov svoji chybu uznává. „Tohle není film. Nelze nic převinout zpět. Už neexistuje žádný Jefremov. Zradil jsem všechny, “ kaje se. Od soudu odchází s osmiletým trestem. Ještě se pokusí dosáhnout zmírnění trestu.
Hlavním argumentem v odvolání je skutečnost, že Sergej Zacharov nebyl ve své Ladě Granta v okamžiku nárazu připoután.
Za herce se postaví ve své petici i 28 předních ruských umělců v čele s hercem Nikitou Vysockým (*1964), synem legendárního ruského písničkáře Vladimíra Vysockého (1938–1980). Jefremovův čin odsuzují, ale žádají shovívavost.
Té se nakonec u odvolacího soudu herci skutečně dostane, i když úprava verdiktu je spíš jen kosmetická. Místo osmi let tak má Michail Jefremov strávit v trestanecké kolonii jen 7,5 roku a po odpykání dvou třetin trestu smí požádat o podmínečné propuštění.