Skip to content

Michael Wheatley: Bez loupení nevydrží ani týden!

Je nesnesitelný a násilnický. Jako by to nestačilo, 55letý Michael Wheatley vykrádá malé banky a směnárny. V roce 1989 si jde sednout na 16 let do chládku. Trest je mu později snížen „jen“ na 11 let. Neponaučí se.

Jen co se dostane na svěží vzduch, loupí zase…

Na pobočce banky v jihozápadním Londýně se jako hadi kroutí stále delší fronty. Lidé sem tam prohodí pár slov o počasí nebo penězích. Ve dveřích se objeví Wheatley. Obhlídne situaci a chvíli se tváří jako další ze zákazníků.

„Chtěla jsem si otevřít nový účet. Nevím, proč si vybral zrovna mě. Stála jsem ve frontě, když se ke mně otočil, chytil mě pod krkem a ke spánku mi dal pistoli,“ líčí přepadení 70letá důchodkyně Clare Townsendová.

1-2
Ze seriozně vypadajícího muže se vyklube psychopatický lupič. Vyděšené tváře žen si užívá.

„Dej mi prachy, nebo ji odprásknu!“ řve v tu chvíli Wheatley. Clare je ztuhlá šokem, pracovnice na přepážce se začne třást hrůzou. Jeden z pokladních se vzpamatuje a začne cpát zloději do tašky bankovky.

Zločinec nakonec svou oběť surově odhodí a dá se na útěk. Jde o Wheatleyho oblíbený postup. Když v roce 2002 stane před soudem, na otázku, jaké má povolání, vykřikne, že snad vědí, že je ozbrojeným lupičem.

Slova jako lítost mu nic neříkají.

1-4
Hlaveň této policií zabavené zbraně mířila na nevinné…

Vyslouží si doživotní trest – a rovnou 13násobný! Potud by bylo rozhodnutí soudu zřejmě v pořádku. Nad tím dalším si ale většina lidí klepe prstem na čelo. Recidivistu totiž soud pošle do vězení Standford Hill na ostrově Sheppey v hrabství Kent.

Tohle zařízení funguje na principu otevřeného vězení, ostraha je minimální, cely se nezamykají a někteří vězni mohou odjíždět za prací. Wheatley se 4. května 2014 vypaří jak pára nad hrncem.

1-3
Proč ho soud pošle do zařízení, ze kterého je útěk skutečně primitivní?

V 9.30 nastoupí Wheatley na vlak na nádraží Stratford International. Policie ihned vyhlašuje pátrání. Jediný svědek si ho všimne v Londýně, 16 kilometrů od centra, v oblasti Twickenham. Tam ho ale policie chytit nestačí.

Wheatley si ale podřeže sám větev. Přepadne spořitelnu v městečku Sunbury nad Temží. Vyděšenému personálu mává před obličejem pistolí. V 10.20 již cvaknou na jeho zápěstí náramky. Na svobodě vydrží necelé čtyři dny.

Foto: Enterprise news and pictures, Metropolitní policie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …