Domů     Míč: Nezbytnost stará 4500 let
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
26.3.2024

O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu.

Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy.

Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil.

Dar vyspělé civilizace

První známé míče pocházejí od jedné z nejvyspělejších starověkých civilizací – z Egypta. Konkrétně jde o hračku, vyrobenou z lněných hadrů a provázku, nalezenou v dětské hrobce. Podle archeologů pochází z doby kolem roku 2500 př. n. l.

Zahanbit se v tomto ohledu nenechají ani další starověké civilizace. A tak míče létají vzduchem či poskakují po zemi i v Řecku. Samozřejmě, že vypadají poněkud jinak než ty dnešní. Tehdy je doslova nemožné vyrobit míč, který by byl dokonale kulatý.

Jeho výroba často spočívá na dětech, které pro tyto účely nafukují prasečí měchýře, které následně zahřejí v horkém popelu, aby byly kulatější.

Dá se do něj kopat, ale také házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. Foto: unsplash
Dá se do něj kopat, ale také házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. Foto: unsplash

Platón a míč

Nejde ale o jediný druh míče v Řecku. Tamní slavný filozof Platón ( 428/427–347 př. n. l.) ve svém spisu Faidón popisuje míč, který je složen z dvanácti dílů.

Při vykopávkách na ostrově Samothraké je v jednom z hrobů nalezen model míče, jehož povrch je členěn do políček podobně jako je tomu dnes u kožených míčů.

Je také známo, že větší řecké děti si ve starověku hrají s malým míčem vycpaným srstí, peřím nebo vlnou, nazývaným sfaira kené. A rovněž ze starověkého Řecka pochází míčová hra episkyros, která je jakýmsi předchůdcem ragby či amerického fotbalu. Přes její někdy až extrémní násilnost se jí občas účastní i ženy.

Tři typy míčků

Mezi starými Římany jsou míčové hry považovány mimo jiné za doplněk ke koupeli a jsou odstupňovány podle věku a zdraví koupajících se. Obvykle je pro ně v lázních vyčleněno speciální místo.

V permanenci jsou většinou celkem tři typy míčků – pila neboli malý míček, paganica, těžký míč vycpaný peřím, a follis, kožený míček naplněný vzduchem, největší ze tří.

Ten Římané berou do ruky například při trigonu, hře, ve které si tři hráči, stojící v trojúhelníku, přihrávají míč tam a zpět, přičemž levou rukou ho chytají a pravou házejí.

V akci je v jednom okamžiku tři až šest míčů a smyslem hry je udržet je v neustálém kroužení ve vysoké rychlosti.

S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil. Foto: unsplash
S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil. Foto: unsplash

Hraje si Evropa i Asie

Některé míčové hry převezmou Římané od řeckých kolegů. Třeba už zmíněnou episkyros, která se v jejich podání jmenuje harpastum. Hráči se při ní rozdělí na dvě strany.

Míč, vyrobený z vycpané kůže zvířat či z měchýře vepře, je následně umístěn na čáru uprostřed hřiště. Na obou koncích hřiště jsou rovněž čáry, za něž se hráči snaží míč přenést, což se ovšem daří jen odstrkáváním druhých hráčů.

Římané tyto míčové hry chápou jako povyražení i prostředek k utužení fyzické síly a duševní rovnováhy. Proto se jich zúčastňuje spousta osobností, například Julius Caesar (100–44 př. n. l.), císař Augustus (63 př. n. l.–14 n. l.) a další.

Kulatý nesmysl ovšem není jen záležitostí Evropy. Míče, nalezené nedávno ve starověkých hrobech jezdců na koních v severozápadní Číně, odhalují důkazy o 3000 let starém sportu.

Mají velikost pěsti, jsou vyrobené z kůže a vyplněné vlasy a jiným měkkým materiálem.

Není to jen zábava

Vědci tuší, že se tyto míče používaly v nějakém týmovém sportu, ale v jakém, to zatím nevědí.

„Vzhledem k tomu, že mají známky zásahu, mohlo být součástí hry jejich odpalování či odrážení nějakou dřevěnou hokejkou, holí či pálkou,“ říká archeolog Patrick Wertmann.

Nabízí se třeba čchuej-wan, míčová hra, hojně provozovaná ve staré Číně, podobná golfu. Jak Wertmann doplňuje, míčové hry obecně byly ve starověku považovány za vynikající tělesné cvičení a důležitý prostředek vojenského výcviku.

Čínské fotbalové kořeny

Ačkoliv své kořeny má v Číně řada sportů, které se dnes bez míče neobejdou, jeden nade všemi vyniká – fotbal. Přesně tak.

Za kolébku nejpopulárnějšího sportu současnosti je sice všeobecně považována Anglie, kde od 16. století začne pomalu dostávat dnešní obrysy, jeho předchůdcem je ovšem cchu-ťü, hra, která se v Číně provozuje už v 3.–2. století př. n. l.

Dva týmy se v ní snaží dostat míč (kouli ze zvířecí kůže, vyplněnou vlasem nebo peřím) otvorem do středové obruče, přičemž přitom mohou používat jakoukoli část těla kromě rukou a mičuda se navíc nesmí dotýkat země. Původně ji provozují hlavně vojáci, ale brzy se rozšíří i mezi obyčejný lid.

Míče má v oblibě i nejlepší přítel člověka. Foto: pixabay
Míče má v oblibě i nejlepší přítel člověka. Foto: pixabay

Poražený je stažen z kůže

A ještě o jedné hře se musíme zmínit. Jmenuje se tlachtli (také se jí říká pok-a-tok) a hojně ji praktikují starověké předkolumbovské kultury Střední Ameriky.

Hrají ji Olmékové, Mayové a Aztékové a v základu jde o to udržet míč co nejdéle ve vzduchu. V pozdějších verzích pak prohodit míč skrz kruh upevněný na zdi hřiště. Každý z národů má ovšem trochu jiná pravidla s tím, že zdaleka nejhorší verzi hrají Aztékové.

V jejich podání je totiž tým, který prohraje, následně obětován. Hráčům jsou před zraky davů zaživa vyrvána srdce z těla, popřípadě jsou staženi z kůže, kterou si následně oblékne velekněz či kapitán vítězného týmu.

Zajímavostí je, že jde o jednu z prvních her, při které se používají gumové míče, vyráběné z latexové mízy stromu Castilla elastica.

Konečně pořádný kopačák!

Mičudu, kterou vídáme dnes při sportu, hlavně fotbalu, ale dá lidstvu až americký chemik Charles Goodyear (1800–1860).

Ten nejprve v roce 1839 objeví způsob vulkanizace kaučuku, čímž přivede na svět materiál, vynikající pevností, pružností a odolností proti působení vody i tepla. V roce 1855 pak z vulkanizované pryže sám vyrobí první fotbalový míč.

Je potažený osmnácti sešitými kousky kůže, lépe skáče a snese kopání, aniž by praskl.

Foto: unsplash, pixabay Tit Foto: unsplash
Související články
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml