Domů     Míč: Nezbytnost stará 4500 let
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
26.3.2024

O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu.

Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy.

Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil.

Dar vyspělé civilizace

První známé míče pocházejí od jedné z nejvyspělejších starověkých civilizací – z Egypta. Konkrétně jde o hračku, vyrobenou z lněných hadrů a provázku, nalezenou v dětské hrobce. Podle archeologů pochází z doby kolem roku 2500 př. n. l.

Zahanbit se v tomto ohledu nenechají ani další starověké civilizace. A tak míče létají vzduchem či poskakují po zemi i v Řecku. Samozřejmě, že vypadají poněkud jinak než ty dnešní. Tehdy je doslova nemožné vyrobit míč, který by byl dokonale kulatý.

Jeho výroba často spočívá na dětech, které pro tyto účely nafukují prasečí měchýře, které následně zahřejí v horkém popelu, aby byly kulatější.

Dá se do něj kopat, ale také házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. Foto: unsplash
Dá se do něj kopat, ale také házet ho, odpalovat nebo naopak chytat. Foto: unsplash

Platón a míč

Nejde ale o jediný druh míče v Řecku. Tamní slavný filozof Platón ( 428/427–347 př. n. l.) ve svém spisu Faidón popisuje míč, který je složen z dvanácti dílů.

Při vykopávkách na ostrově Samothraké je v jednom z hrobů nalezen model míče, jehož povrch je členěn do políček podobně jako je tomu dnes u kožených míčů.

Je také známo, že větší řecké děti si ve starověku hrají s malým míčem vycpaným srstí, peřím nebo vlnou, nazývaným sfaira kené. A rovněž ze starověkého Řecka pochází míčová hra episkyros, která je jakýmsi předchůdcem ragby či amerického fotbalu. Přes její někdy až extrémní násilnost se jí občas účastní i ženy.

Tři typy míčků

Mezi starými Římany jsou míčové hry považovány mimo jiné za doplněk ke koupeli a jsou odstupňovány podle věku a zdraví koupajících se. Obvykle je pro ně v lázních vyčleněno speciální místo.

V permanenci jsou většinou celkem tři typy míčků – pila neboli malý míček, paganica, těžký míč vycpaný peřím, a follis, kožený míček naplněný vzduchem, největší ze tří.

Ten Římané berou do ruky například při trigonu, hře, ve které si tři hráči, stojící v trojúhelníku, přihrávají míč tam a zpět, přičemž levou rukou ho chytají a pravou házejí.

V akci je v jednom okamžiku tři až šest míčů a smyslem hry je udržet je v neustálém kroužení ve vysoké rychlosti.

S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil. Foto: unsplash
S trochou nadsázky se dá říct, že míč je pro lidstvo stejně stěžejním „vynálezem“ jako třeba telegraf nebo automobil. Foto: unsplash

Hraje si Evropa i Asie

Některé míčové hry převezmou Římané od řeckých kolegů. Třeba už zmíněnou episkyros, která se v jejich podání jmenuje harpastum. Hráči se při ní rozdělí na dvě strany.

Míč, vyrobený z vycpané kůže zvířat či z měchýře vepře, je následně umístěn na čáru uprostřed hřiště. Na obou koncích hřiště jsou rovněž čáry, za něž se hráči snaží míč přenést, což se ovšem daří jen odstrkáváním druhých hráčů.

Římané tyto míčové hry chápou jako povyražení i prostředek k utužení fyzické síly a duševní rovnováhy. Proto se jich zúčastňuje spousta osobností, například Julius Caesar (100–44 př. n. l.), císař Augustus (63 př. n. l.–14 n. l.) a další.

Kulatý nesmysl ovšem není jen záležitostí Evropy. Míče, nalezené nedávno ve starověkých hrobech jezdců na koních v severozápadní Číně, odhalují důkazy o 3000 let starém sportu.

Mají velikost pěsti, jsou vyrobené z kůže a vyplněné vlasy a jiným měkkým materiálem.

Není to jen zábava

Vědci tuší, že se tyto míče používaly v nějakém týmovém sportu, ale v jakém, to zatím nevědí.

„Vzhledem k tomu, že mají známky zásahu, mohlo být součástí hry jejich odpalování či odrážení nějakou dřevěnou hokejkou, holí či pálkou,“ říká archeolog Patrick Wertmann.

Nabízí se třeba čchuej-wan, míčová hra, hojně provozovaná ve staré Číně, podobná golfu. Jak Wertmann doplňuje, míčové hry obecně byly ve starověku považovány za vynikající tělesné cvičení a důležitý prostředek vojenského výcviku.

Čínské fotbalové kořeny

Ačkoliv své kořeny má v Číně řada sportů, které se dnes bez míče neobejdou, jeden nade všemi vyniká – fotbal. Přesně tak.

Za kolébku nejpopulárnějšího sportu současnosti je sice všeobecně považována Anglie, kde od 16. století začne pomalu dostávat dnešní obrysy, jeho předchůdcem je ovšem cchu-ťü, hra, která se v Číně provozuje už v 3.–2. století př. n. l.

Dva týmy se v ní snaží dostat míč (kouli ze zvířecí kůže, vyplněnou vlasem nebo peřím) otvorem do středové obruče, přičemž přitom mohou používat jakoukoli část těla kromě rukou a mičuda se navíc nesmí dotýkat země. Původně ji provozují hlavně vojáci, ale brzy se rozšíří i mezi obyčejný lid.

Míče má v oblibě i nejlepší přítel člověka. Foto: pixabay
Míče má v oblibě i nejlepší přítel člověka. Foto: pixabay

Poražený je stažen z kůže

A ještě o jedné hře se musíme zmínit. Jmenuje se tlachtli (také se jí říká pok-a-tok) a hojně ji praktikují starověké předkolumbovské kultury Střední Ameriky.

Hrají ji Olmékové, Mayové a Aztékové a v základu jde o to udržet míč co nejdéle ve vzduchu. V pozdějších verzích pak prohodit míč skrz kruh upevněný na zdi hřiště. Každý z národů má ovšem trochu jiná pravidla s tím, že zdaleka nejhorší verzi hrají Aztékové.

V jejich podání je totiž tým, který prohraje, následně obětován. Hráčům jsou před zraky davů zaživa vyrvána srdce z těla, popřípadě jsou staženi z kůže, kterou si následně oblékne velekněz či kapitán vítězného týmu.

Zajímavostí je, že jde o jednu z prvních her, při které se používají gumové míče, vyráběné z latexové mízy stromu Castilla elastica.

Konečně pořádný kopačák!

Mičudu, kterou vídáme dnes při sportu, hlavně fotbalu, ale dá lidstvu až americký chemik Charles Goodyear (1800–1860).

Ten nejprve v roce 1839 objeví způsob vulkanizace kaučuku, čímž přivede na svět materiál, vynikající pevností, pružností a odolností proti působení vody i tepla. V roce 1855 pak z vulkanizované pryže sám vyrobí první fotbalový míč.

Je potažený osmnácti sešitými kousky kůže, lépe skáče a snese kopání, aniž by praskl.

Foto: unsplash, pixabay Tit Foto: unsplash
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi