Domů     Mezi jeho oběti patří hlavně tuláci. Řezník z Clevelandu seká lidem hlavy!
Mezi jeho oběti patří hlavně tuláci. Řezník z Clevelandu seká lidem hlavy!
17.2.2023

Velká hospodářská krize právě zasáhla Ameriku nemilosrdně jako těžká kovadlina. Ta se nevyhnula ani městu Cleveland v Ohiu. Jeho ulice jsou náhle plné žebráků a hladovějících nebožáků.

A právě mezi takovými si vybírá své oběti zvrhlý sériový vrah, který si ne nadarmo vyslouží přezdívku „Šílený řezník“.

Kluci, pojďte sem! Něco jsem našel!“ volá na své kamarády malý chlapec. Skupinka hochů se k němu rychle seběhne. Na travnatých kopečcích poblíž vodního koryta v oblasti Kingsbury Run si vždy rádi hrají a ještě raději si navzájem ukazují své nálezy. Tentokrát jde však o víc, než pohozenou botu nebo ztracenou hračku.

Tělo bez hlavy

Když si chlapci uvědomí, na co právě narazili, zděsí se. Travnaté trsy náspu zvaného Jackass Hill ukrývají ostatky první oběti maniaka, který začíná obcházet Cleveland jako neviditelná hrozba.

I policistům, kteří na místo činu dorazí, je jasné, že mají co dočinění s psychopatem. Mrtvé tělo nemá hlavu.

Detektivové Emil Musil a Orley May navíc při ohledání místa, uvedeného jako střet Východní 49. ulice a Praha Avenue, objevují ještě druhou oběť – opět muže bez hlavy.

Píše se 23. září 1935 a Cleveland se začíná bát.

Hezky umýt a upálit

Useknutí hlav totiž není zdaleka jedinou šíleností, které se neznámý vrah dopouští. Policisté přicházejí na to, že obětem jsou hlavy uťaty ještě zaživa, pravděpodobně řeznickým nožem. Pachatel jde ale ještě dál. Oba nalezení muži jsou vykastrovaní. Následně je vrah důkladně omyje a nakonec se pokusí mrtvoly zapálit.

Šílený řezník, jehož totožnost není nikdy odhalena, nakonec zabije nejméně 12 lidí.
Šílený řezník, jehož totožnost není nikdy odhalena, nakonec zabije nejméně 12 lidí.

Neznámý zabiják, neznámé oběti

Dvě mužská dekapitovaná těla nejsou jedinými zářijovými nálezy, jejich hlavy jsou přeci jen také odhaleny, a to zakopané 30 metrů od obětí. Identifikace je přesto možná jen u jednoho z mužů.

Jedná se o 28letého Edwarda W. Andrassyho, jehož rodinná linie sahá až k maďarským šlechticům. Svým životním stylem však odpovídá přesně cílové skupině pachatele, který si vždy rád počíhá na tuláky, kteří mají hluboko do kapsy.

Krize promění nejednoho člověka v další anonymní a zoufalou tvář. Ostatně také identita druhého muže zůstává dodnes skryta, a tak získává, jako většina dalších budoucích obětí, univerzální označení John Doe.

Znal mrtvý svého vraha?

Odhalení Andrassyho totožnosti však v případu nijak nepomáhá, naopak spíš škodí. Vyšetřovatelé jsou totiž na čas odvedeni ze stopy. Snaží se pátrat v minulosti oběti a nacházet možná pojítka s vrahem.

Ostatně Andrassy nežije zrovna spořádaným životem a nepřátel může mít hodně. Je to sice mladý a pohledný muž, nemá však dobrou pověst, navíc klepy tvrdí, že týrá svou manželku. Může se v jeho bližším okruhu nacházet také jeho vrah? S touto otázkou policie v podstatě ztrácí čas několik týdnů.

První žena na seznamu

Zdá se, že vyšetřovatelé mají na hledání odpovědi dostatek času. Vrah se ale 26. ledna 1936 znovu ozývá, a to ještě brutálněji. Je objeveno tělo ženy, jehož rozsekané kusy jsou schovány v několika různých pytlích.

Přestože hlava se nikdy nenajde, je oběť brzy identifikovaná coby 42letá Florence Saudy Polillová. Případ stále třímají v rukou detektivové May a Musil, kteří zjišťují, že je Florence pěkné kvítko, které mnohokrát končí za mřížemi.

V období prohibice měla policie plné ruce práce s gangstery všeho druhu.
V období prohibice měla policie plné ruce práce s gangstery všeho druhu.

Kruté mučení

Přestože clevelandský tisk je na nohou, policisté si případy příliš nespojují. Snad v naději, že tolik podivných vražd nemá na svědomí jediný zvrhlík. To by znamenalo pro město skutečně závažný problém.

Brzy se však objevují další a další těla, v drtivé většině neznámých lidí z nízké společnosti. Nikdo nezná jejich totožnost, natož pak který šílenec má na rukou jejich krev. V roce 1936 přibude na pitevně celkem pět řezníkových obětí.

Patolog přitom přichází s pochmurnou zvěstí – někteří nebožáci jsou rozřezáni zaživa!

Rozkaz zní jasně!

Jen pomalu policistům dochází, že oběti spojuje jediný pachatel. Otevřít oči se jim snaží také legendární postrach gangsterů, mladý a ambiciózní agent Eliot Ness (1903–1957).

Nemůžu říct, proč zabíjí ženy jedním způsobem a muže dalším, ale je to ten samý muž, za to vám ručím,“ říká a ujímá se, ale neochotně, vedení případu.

Hned první instrukce zní jasně – do novin se nesmí za žádnou cenu dostat informace, že po městě běhá sériový vrah. Záhy vzniká pachatelův profil.

Useknutá hlava je jeho rukopis...
Useknutá hlava je jeho rukopis…

Porcování v soukromí

Kdo by tedy mohl být oním Šíleným řezníkem? Podle expertů se jedná o psychopata, nicméně zřejmě ne o vyšinutého. Jednoznačně má znalosti anatomie. Je to tedy lékař, řezník nebo lovec.

Protože dekapitace je krvavá práce, vrah, navíc pořádně silný, musí mít přístup do nějakých soukromých prostor, kde své oběti porcuje. Zvláštní pozornost je věnována těm, kteří mají v minulosti křížek se zákonem.

Na seznamu podezřelých se tak objevuje doktor Frank E. Sweeney, lékař, který má vážné problémy s alkoholem.

Podezřelý, nebo pachatel?

Sedí na něj snad všechny body profilu vraha. Je vysoký, silný, samozřejmě to umí se skalpelem, navíc je bisexuální a trápí ho psychické problémy. Když ho agent Ness posadí k ranému detektoru lži, testem neprojde rovnou dvakrát. Celá věc má ale háček.

Když je doktor Sweeney zadržen, objevuje se další oběť. Lékař je navíc bratrancem kongresmana Martina L. Sweeneyho (1885–1960), který neustále Nesse kritizuje. Když však Sweeney dobrovolně míří do psychiatrické léčebny, vraždy ustanou.

Doktor pak ještě mnoho let terorizuje Nessovu rodinu výhrůžnými dopisy, přestože agent už nemá s případem nic společného. 

Zabíjí můj soused!

Na jeho místo nastupuje vůdčí osobnost vyšetřování sériových vražd v Clevelandu Peter Merylo. Ten je pověstný svou neústupností. Přesto ani on nedokáže pachatele objevit. Případ už není možné dál udržet v mezích tajnosti.

V polovině roku 1936 navíc vyplaví řeka u Kingsbury Run další kusy těl, a to za přítomnosti stovek diváků. Okamžitě se šíří davová hysterie. Všichni si pořizují hlídací psy ve velkém a bojí se vycházet.

Pravda stále skryta

Počet vražd stále narůstá. Koncem února 1937 je na stejném místě jako Florence Pollilová objevena již osmá oběť v pořadí – další žena. Mezi zavražděnými nechybí ani jediná žena černé pleti. V červenci pak umírá další muž.

Poslední oběť je zavražděna v dubnu 1938. V srpnu následujícího roku pak svítá pro Cleveland naděje. Je zatčen jeden z místních, 52letý Frank Dolezal. Přiznává se k vraždě Pollilové a brzy umírá za záhadných okolností ve vězení. Záhy však vyplouvá na povrch, že přiznání z Dolezala policie doslova vytříská. 

Foto: Creative Commons - volná díla, neznámí autoři
Související články
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Svět zločinu
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
Svět zločinu
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Svět zločinu
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
reklama
svět zločinu
Škrtiči z kopců: Děti celebrit radši nevraždíme!
Na zadním sedadle se krčí 24letá Catharine Lorre Bakerová. Na rukou má pouta. Dva policisté v civilu vepředu zatím probírají její peněženku. Mezi doklady vyloví rodinnou fotku. Na klíně muže sedí děvčátko. „To je Peter Lorre, fakt je jeho dcera!“ houkne jeden z mužů. Cathy brzy odchází s podlamujícími se koleny domů. V tu chvíli […]
Čeští sérioví vrazi se neštítí vraždit ani pro pár korun
Sérioví vrazi. Zní to jako cizí pojem, s nímž naše země nemůže a nechce mít nic společného. Bohužel, tohle není pouze sousloví, ale tvrdá realita. Sériové vrahy má i Česká republika. Někteří z nich se ke své bestiálnosti přiznají, jiní ji zapírají pomalu do posledního dechu. Karel Šťovíček – jako mladistvý napadl matku, jako dospělý […]
Charles S. Dutton: Ve věznici napadne „bílého“ bachaře
Jak mladý Charles S. Dutton začínal svou cestu k herecké slávě, nebylo všechno růžové. Vzal násilí do svých rukou a skončil ve vězení, ale nakonec se vymanil z temné minulosti a stal se ikonou filmového průmyslu.   Charles S. Dutton, známý herec a režisér, zažil dramatické vzestupy a pády v průběhu své kariéry. Jeho cesta […]
Deviant si holčičku vyhlédne v lese, rozmlátí o ni paličku na maso
Muž kolem čtyřiceti let si nervózně přihne z láhve vodky. Není to žádný kulturista, i když z něj jde strach. Působí podivně a možná proto má problém u děvčat. Ani při použití násilí to nejde, protože se brání. Na děti má ale síly dost. Na oběť se navíc dobře vybaví. Po ruce má totiž škrtidlo, […]
reklama
historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
Faraon Achnaton, původce změn v egyptském umění
Dokud sir William Flinders Petrie nezačal na konci 19. století provádět archeologické vykopávky v Achetatonu, nynější Amarně, faraon Achnaton pro archeology i historiky představoval zejména zdroj spekulací… Pod rouškou tajemství… Většinu faraonova života totiž zahalují nejasnosti. Je až zarážející, jak málo toho o něm víme. Důvodem je rovněž i skutečnost, že se jeho nástupci usilovně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej