Domů     Mezi jeho oběti patří hlavně tuláci. Řezník z Clevelandu seká lidem hlavy!
Mezi jeho oběti patří hlavně tuláci. Řezník z Clevelandu seká lidem hlavy!
17.2.2023

Velká hospodářská krize právě zasáhla Ameriku nemilosrdně jako těžká kovadlina. Ta se nevyhnula ani městu Cleveland v Ohiu. Jeho ulice jsou náhle plné žebráků a hladovějících nebožáků.

A právě mezi takovými si vybírá své oběti zvrhlý sériový vrah, který si ne nadarmo vyslouží přezdívku „Šílený řezník“.

Kluci, pojďte sem! Něco jsem našel!“ volá na své kamarády malý chlapec. Skupinka hochů se k němu rychle seběhne. Na travnatých kopečcích poblíž vodního koryta v oblasti Kingsbury Run si vždy rádi hrají a ještě raději si navzájem ukazují své nálezy. Tentokrát jde však o víc, než pohozenou botu nebo ztracenou hračku.

Tělo bez hlavy

Když si chlapci uvědomí, na co právě narazili, zděsí se. Travnaté trsy náspu zvaného Jackass Hill ukrývají ostatky první oběti maniaka, který začíná obcházet Cleveland jako neviditelná hrozba.

I policistům, kteří na místo činu dorazí, je jasné, že mají co dočinění s psychopatem. Mrtvé tělo nemá hlavu.

Detektivové Emil Musil a Orley May navíc při ohledání místa, uvedeného jako střet Východní 49. ulice a Praha Avenue, objevují ještě druhou oběť – opět muže bez hlavy.

Píše se 23. září 1935 a Cleveland se začíná bát.

Hezky umýt a upálit

Useknutí hlav totiž není zdaleka jedinou šíleností, které se neznámý vrah dopouští. Policisté přicházejí na to, že obětem jsou hlavy uťaty ještě zaživa, pravděpodobně řeznickým nožem. Pachatel jde ale ještě dál. Oba nalezení muži jsou vykastrovaní. Následně je vrah důkladně omyje a nakonec se pokusí mrtvoly zapálit.

Šílený řezník, jehož totožnost není nikdy odhalena, nakonec zabije nejméně 12 lidí.
Šílený řezník, jehož totožnost není nikdy odhalena, nakonec zabije nejméně 12 lidí.

Neznámý zabiják, neznámé oběti

Dvě mužská dekapitovaná těla nejsou jedinými zářijovými nálezy, jejich hlavy jsou přeci jen také odhaleny, a to zakopané 30 metrů od obětí. Identifikace je přesto možná jen u jednoho z mužů.

Jedná se o 28letého Edwarda W. Andrassyho, jehož rodinná linie sahá až k maďarským šlechticům. Svým životním stylem však odpovídá přesně cílové skupině pachatele, který si vždy rád počíhá na tuláky, kteří mají hluboko do kapsy.

Krize promění nejednoho člověka v další anonymní a zoufalou tvář. Ostatně také identita druhého muže zůstává dodnes skryta, a tak získává, jako většina dalších budoucích obětí, univerzální označení John Doe.

Znal mrtvý svého vraha?

Odhalení Andrassyho totožnosti však v případu nijak nepomáhá, naopak spíš škodí. Vyšetřovatelé jsou totiž na čas odvedeni ze stopy. Snaží se pátrat v minulosti oběti a nacházet možná pojítka s vrahem.

Ostatně Andrassy nežije zrovna spořádaným životem a nepřátel může mít hodně. Je to sice mladý a pohledný muž, nemá však dobrou pověst, navíc klepy tvrdí, že týrá svou manželku. Může se v jeho bližším okruhu nacházet také jeho vrah? S touto otázkou policie v podstatě ztrácí čas několik týdnů.

První žena na seznamu

Zdá se, že vyšetřovatelé mají na hledání odpovědi dostatek času. Vrah se ale 26. ledna 1936 znovu ozývá, a to ještě brutálněji. Je objeveno tělo ženy, jehož rozsekané kusy jsou schovány v několika různých pytlích.

Přestože hlava se nikdy nenajde, je oběť brzy identifikovaná coby 42letá Florence Saudy Polillová. Případ stále třímají v rukou detektivové May a Musil, kteří zjišťují, že je Florence pěkné kvítko, které mnohokrát končí za mřížemi.

V období prohibice měla policie plné ruce práce s gangstery všeho druhu.
V období prohibice měla policie plné ruce práce s gangstery všeho druhu.

Kruté mučení

Přestože clevelandský tisk je na nohou, policisté si případy příliš nespojují. Snad v naději, že tolik podivných vražd nemá na svědomí jediný zvrhlík. To by znamenalo pro město skutečně závažný problém.

Brzy se však objevují další a další těla, v drtivé většině neznámých lidí z nízké společnosti. Nikdo nezná jejich totožnost, natož pak který šílenec má na rukou jejich krev. V roce 1936 přibude na pitevně celkem pět řezníkových obětí.

Patolog přitom přichází s pochmurnou zvěstí – někteří nebožáci jsou rozřezáni zaživa!

Rozkaz zní jasně!

Jen pomalu policistům dochází, že oběti spojuje jediný pachatel. Otevřít oči se jim snaží také legendární postrach gangsterů, mladý a ambiciózní agent Eliot Ness (1903–1957).

Nemůžu říct, proč zabíjí ženy jedním způsobem a muže dalším, ale je to ten samý muž, za to vám ručím,“ říká a ujímá se, ale neochotně, vedení případu.

Hned první instrukce zní jasně – do novin se nesmí za žádnou cenu dostat informace, že po městě běhá sériový vrah. Záhy vzniká pachatelův profil.

Useknutá hlava je jeho rukopis...
Useknutá hlava je jeho rukopis…

Porcování v soukromí

Kdo by tedy mohl být oním Šíleným řezníkem? Podle expertů se jedná o psychopata, nicméně zřejmě ne o vyšinutého. Jednoznačně má znalosti anatomie. Je to tedy lékař, řezník nebo lovec.

Protože dekapitace je krvavá práce, vrah, navíc pořádně silný, musí mít přístup do nějakých soukromých prostor, kde své oběti porcuje. Zvláštní pozornost je věnována těm, kteří mají v minulosti křížek se zákonem.

Na seznamu podezřelých se tak objevuje doktor Frank E. Sweeney, lékař, který má vážné problémy s alkoholem.

Podezřelý, nebo pachatel?

Sedí na něj snad všechny body profilu vraha. Je vysoký, silný, samozřejmě to umí se skalpelem, navíc je bisexuální a trápí ho psychické problémy. Když ho agent Ness posadí k ranému detektoru lži, testem neprojde rovnou dvakrát. Celá věc má ale háček.

Když je doktor Sweeney zadržen, objevuje se další oběť. Lékař je navíc bratrancem kongresmana Martina L. Sweeneyho (1885–1960), který neustále Nesse kritizuje. Když však Sweeney dobrovolně míří do psychiatrické léčebny, vraždy ustanou.

Doktor pak ještě mnoho let terorizuje Nessovu rodinu výhrůžnými dopisy, přestože agent už nemá s případem nic společného. 

Zabíjí můj soused!

Na jeho místo nastupuje vůdčí osobnost vyšetřování sériových vražd v Clevelandu Peter Merylo. Ten je pověstný svou neústupností. Přesto ani on nedokáže pachatele objevit. Případ už není možné dál udržet v mezích tajnosti.

V polovině roku 1936 navíc vyplaví řeka u Kingsbury Run další kusy těl, a to za přítomnosti stovek diváků. Okamžitě se šíří davová hysterie. Všichni si pořizují hlídací psy ve velkém a bojí se vycházet.

Pravda stále skryta

Počet vražd stále narůstá. Koncem února 1937 je na stejném místě jako Florence Pollilová objevena již osmá oběť v pořadí – další žena. Mezi zavražděnými nechybí ani jediná žena černé pleti. V červenci pak umírá další muž.

Poslední oběť je zavražděna v dubnu 1938. V srpnu následujícího roku pak svítá pro Cleveland naděje. Je zatčen jeden z místních, 52letý Frank Dolezal. Přiznává se k vraždě Pollilové a brzy umírá za záhadných okolností ve vězení. Záhy však vyplouvá na povrch, že přiznání z Dolezala policie doslova vytříská. 

Foto: Creative Commons - volná díla, neznámí autoři
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
zajímavosti
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
Pravěkým malbám vzdával hold i Picasso
Lidé dodnes žasnou nad dokonalostí pravěkého umění. Žádné chaotické čáry, ale věrná podoba zvířat, lidí, bojových výjevů. A jeskynní malby navíc nebyly jenom dekorací. Hrály svoji roli i při rituálech, zaručujících úspěch při lovu nebo posílení plodnosti. „Nikdo z nás by nebyl schopen takto malovat,“ prohlásí známý španělský kubistický malíř Pablo Picasso (1881–1973), když si prohlédne […]
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
reklama
věda a technika
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule