Domů     Mexické kuriozity: 4 neobyčejná místa v Mexiku
Mexické kuriozity: 4 neobyčejná místa v Mexiku
komerční sdělení

Pokud vyslovíte slovo Cancún, je logické, že první, co vás napadne, jsou především nádherné pláže s jemným a téměř bílým pískem a nekonečná večerní zábava v příjemných barech a na diskotékách.

Galerie pod mořskou hladinou

Nicméně v tomto přímořském letovisku existuje místo, jemuž podobné nikde jinde na světě nenajdete. Pokud jste si oblíbili potápění a šnorchlování a už vás nudí pozorovat jenom pestrobarevné mořské obyvatele u korálového útesu – vydejte se do podmořské galerie!

Leží mezi Cancúnem, Ženským ostrovem (Isla Mujeres) a poloostrovem Nizuc a můžete v ní vidět více jak 500 různých soch!

Tato nevšední galerie byla místní radnicí založená roku 2009 s krásným záměrem vytvořit harmonický soulad mezi mnoha potápějícími se turisty (právě v této oblasti je množství hotelů), křehkým podmořským ekosystémem a touhou jít vstříc modernímu umění.

Po deseti letech jsou zde některé sochy už částečně pokryté mořskými řasami a tím získávají neobyčejnou, svéráznou patinu. Sama příroda se tady pod hladinou zapojila do umělecké tvorby!

Hierve el Agua – zkamenělé vodopády

Toto pohádkově romantické místo ve státě Oaxaca se nachází necelých 70 km od stejnojmenného hlavního města tohoto státu. Proč sem míří davy turistů?

Můžete zde totiž vidět velkolepou hříčku přírody – zkamenělé vodopády! Vznikly pradávno, ještě na úsvitu dějin, hlavně díky tomu, že voda stékající dolů ze skal v sobě obsahovala obrovské množství minerálních látek.

Ostatně – vodní prameny, které tenhle zázrak přírody způsobily, jsou zde (i když v trochu menší míře) zcela funkční dodnes. Na vrcholu kopce, nad zkamenělými vodopády totiž najdete dvě horká vřídla, jejichž voda je dnes využívána pro lázeňskou léčbu.

Dodejme, že zkamenělé vodopády jsou světovým unikátem. Jediné místo, které se trochu podobá přírodnímu zázraku v Hierve el Agua, se nachází až v Turecku – v geotermálních pramenech u Pamukkale.

Podmořská jeskyně se spícími žraloky

Je všeobecně známým faktem, že žraloci nemohou spát. Tyto paryby se musejí nacházet v neustálém pohybu. Je to proto, že životně důležitý kyslík mohou pro svůj organismus získat jedině tehdy, když voda naplno proudí jejich žábrami.

V podmořské jeskyni, kterou naleznete asi 7 km od Ženského ostrova u karibského pobřeží Mexika, najdete ale unikát – živé, nehybné žraloky!

Mořští dravci sem připlavou a dokážou zde “usnout”. Důvodem je silný, koncentrovaný mořský proud, který skrze jeskyni proudí. Proto jsou zde žraločí žábry dostatečně zásobované kyslíkem z vody.

Jeskyně nehybně odpočívajících žraloků samozřejmě přitahuje velkou pozornost potápějících se turistů, připlavou sem ale jen ti nejodvážnější z nich. Nikdo neví, který ze spících žraloků se právě probudí a jestli náhodou nebude mít hlad…

Jeskyni před pětatřiceti lety objevil jeden z místních rybářů, který kontaktoval přírodovědce, aby tento, pro život žraloků značně neobvyklý jev, analyzovali a popsali.

TIP: Vydejte se s námi na zájezd do Mexika a poznejte tuto zemi plnou kuriozit, památek, výborného jídla a nádherných pláží.

San Juan Parangaricutiro

Městečko ve státě Michoacán je výjimečné tím, že bezprostředně vedle něj se zrodila nejmladší sopka na světě. Občas toto město také nazývají mexickými Pompejemi.

Sopka dostala název Parícutin, podle vesnice, která se zde kdysi nacházela. Podle vesnice, která už neexistuje…

Sopka se “narodila” 20. února 1943. V tento den se z náhle vzniklého otvoru, který se zničehonic objevil na pozemku jednoho z místních zemědělců, začalo čoudit a všude kolem byla vrstva šedého popela.

Zrodivší se vulkán začal postupně narůstat a do jednoho roku byl už vysoký přes třicet metrů!

V červnu 1944 sopka poprvé explodovala – mohutný proud žhavé lávy směřoval k vesnici Parícutin a k městečku San Juan Parangaricutiro. Obě tato místa byla nejprve zasypána jen horkým popelem.

Místní zametli nános ze svých střech s nadějí, že nic podobného se už nebude opakovat. Ale zmýlili se. Bohužel…

Velice brzy došlo k dalšímu výbuchu a obrovské množství horké lávy se sunulo přímo k jejich domům. Bylo nutné, aby ihned přijely vojenské jednotky a hasiči, kteří měli za úkol v rekordně krátkém čase evakuovat všechny obyvatele.

Naštěstí se jim to podařilo, nikdo nezemřel. Velice brzy nato byly jak San Juan Parangaricutiro, tak i vesnice Parícutin, zcela zničeny lávou.

Jediné, co z celého městečka zůstalo, byla jen zvonice a obvodové zdi místního kostela, které se dodnes tyčí nad ztuhlým lávovým polem.

Mexické pověry – trochu jiné než u nás

Stejně jako u nás i v Mexiku se lidé občas řídí při svém chování různými pověrami. Některé máme s nimi společné – třeba to, že rozbité zrcadlo a vysypaná sůl přinesou smůlu. Mexičané mají však pověry, které se od našich dost liší. Jaké to jsou?

Začněme tedy činnostmi, kterým byste se v Mexiku rozhodně měli vyvarovat: špatné znamení kupříkladu je, když ze zdi sám od sebe spadne obraz.

Nikdo rovněž nesmí upustit krajíc chleba na podlahu, i to neprorokuje nic dobrého, stejně jako by se neměl klobouk dávat na postel – a to třeba i ustlanou. Pokud se stěhujete, v žádném případě si nesmíte z předchozího bydliště vzít staré koště.

To by vám přineslo smůlu. Do nového domu se tu prostě musí s novou metlou. Neměli byste také otevírat deštník uvnitř domu.

To byste pak měli celý tento den úplně k ničemu.

A jaké jsou ty pozitivní pověry? Máte-li kaktusy na okenních parapetech, přilákáte tím k vašemu obydlí štěstí a bohatství. Peníze byste měli ukrývat v dřevěných krabičkách. Pokud tak učiníte, budete mít vždy dostatek hotovosti.

Budete-li mít na zápěstí uvázanou červenou látkovou pásku, žádnému z vašich nepřátel se nepodaří vám uškodit.

Jestliže vám v Mexiku – třeba v plném autobusu – někdo nechtěně šlápne na nohu, nemračte se na něj. Tady to znamená, že tyto boty budete dlouho a v pohodě nosit. A ještě jedna pověra, kterou u nás nemáme:

pokud Mexičan sečte všechna čísla na jízdence v hromadné dopravě a výsledný součet se bude rovnat číslu 21, pak ho potká velké štěstí v lásce.

Foto: Archiv, Wikimedia
Související články
Lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Lifestyle
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lifestyle
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Lifestyle
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
reklama
lifestyle
Juan Manuel Fangio: Automobilový závodník, kterého unesli mizerní řidiči
Když dnes sledujeme závody formule 1, nebýváme zvyklí, aby některý z jezdců tak dlouho vládl stupňům vítězů, jako to dokázal Juan Manuel Fangio. V roce 1958 chyběl ale jen krůček k tomu, aby jeho kariéra skončila tragédií. A k té se vůbec neschylovalo na závodní dráze. Když na sklonku 40. let začíná být talentu Juana […]
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
reklama
historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet