Domů     Mexické kuriozity: 4 neobyčejná místa v Mexiku
Mexické kuriozity: 4 neobyčejná místa v Mexiku
komerční sdělení

Pokud vyslovíte slovo Cancún, je logické, že první, co vás napadne, jsou především nádherné pláže s jemným a téměř bílým pískem a nekonečná večerní zábava v příjemných barech a na diskotékách.

Galerie pod mořskou hladinou

Nicméně v tomto přímořském letovisku existuje místo, jemuž podobné nikde jinde na světě nenajdete. Pokud jste si oblíbili potápění a šnorchlování a už vás nudí pozorovat jenom pestrobarevné mořské obyvatele u korálového útesu – vydejte se do podmořské galerie!

Leží mezi Cancúnem, Ženským ostrovem (Isla Mujeres) a poloostrovem Nizuc a můžete v ní vidět více jak 500 různých soch!

Tato nevšední galerie byla místní radnicí založená roku 2009 s krásným záměrem vytvořit harmonický soulad mezi mnoha potápějícími se turisty (právě v této oblasti je množství hotelů), křehkým podmořským ekosystémem a touhou jít vstříc modernímu umění.

Po deseti letech jsou zde některé sochy už částečně pokryté mořskými řasami a tím získávají neobyčejnou, svéráznou patinu. Sama příroda se tady pod hladinou zapojila do umělecké tvorby!

Hierve el Agua – zkamenělé vodopády

Toto pohádkově romantické místo ve státě Oaxaca se nachází necelých 70 km od stejnojmenného hlavního města tohoto státu. Proč sem míří davy turistů?

Můžete zde totiž vidět velkolepou hříčku přírody – zkamenělé vodopády! Vznikly pradávno, ještě na úsvitu dějin, hlavně díky tomu, že voda stékající dolů ze skal v sobě obsahovala obrovské množství minerálních látek.

Ostatně – vodní prameny, které tenhle zázrak přírody způsobily, jsou zde (i když v trochu menší míře) zcela funkční dodnes. Na vrcholu kopce, nad zkamenělými vodopády totiž najdete dvě horká vřídla, jejichž voda je dnes využívána pro lázeňskou léčbu.

Dodejme, že zkamenělé vodopády jsou světovým unikátem. Jediné místo, které se trochu podobá přírodnímu zázraku v Hierve el Agua, se nachází až v Turecku – v geotermálních pramenech u Pamukkale.

Podmořská jeskyně se spícími žraloky

Je všeobecně známým faktem, že žraloci nemohou spát. Tyto paryby se musejí nacházet v neustálém pohybu. Je to proto, že životně důležitý kyslík mohou pro svůj organismus získat jedině tehdy, když voda naplno proudí jejich žábrami.

V podmořské jeskyni, kterou naleznete asi 7 km od Ženského ostrova u karibského pobřeží Mexika, najdete ale unikát – živé, nehybné žraloky!

Mořští dravci sem připlavou a dokážou zde “usnout”. Důvodem je silný, koncentrovaný mořský proud, který skrze jeskyni proudí. Proto jsou zde žraločí žábry dostatečně zásobované kyslíkem z vody.

Jeskyně nehybně odpočívajících žraloků samozřejmě přitahuje velkou pozornost potápějících se turistů, připlavou sem ale jen ti nejodvážnější z nich. Nikdo neví, který ze spících žraloků se právě probudí a jestli náhodou nebude mít hlad…

Jeskyni před pětatřiceti lety objevil jeden z místních rybářů, který kontaktoval přírodovědce, aby tento, pro život žraloků značně neobvyklý jev, analyzovali a popsali.

TIP: Vydejte se s námi na zájezd do Mexika a poznejte tuto zemi plnou kuriozit, památek, výborného jídla a nádherných pláží.

San Juan Parangaricutiro

Městečko ve státě Michoacán je výjimečné tím, že bezprostředně vedle něj se zrodila nejmladší sopka na světě. Občas toto město také nazývají mexickými Pompejemi.

Sopka dostala název Parícutin, podle vesnice, která se zde kdysi nacházela. Podle vesnice, která už neexistuje…

Sopka se “narodila” 20. února 1943. V tento den se z náhle vzniklého otvoru, který se zničehonic objevil na pozemku jednoho z místních zemědělců, začalo čoudit a všude kolem byla vrstva šedého popela.

Zrodivší se vulkán začal postupně narůstat a do jednoho roku byl už vysoký přes třicet metrů!

V červnu 1944 sopka poprvé explodovala – mohutný proud žhavé lávy směřoval k vesnici Parícutin a k městečku San Juan Parangaricutiro. Obě tato místa byla nejprve zasypána jen horkým popelem.

Místní zametli nános ze svých střech s nadějí, že nic podobného se už nebude opakovat. Ale zmýlili se. Bohužel…

Velice brzy došlo k dalšímu výbuchu a obrovské množství horké lávy se sunulo přímo k jejich domům. Bylo nutné, aby ihned přijely vojenské jednotky a hasiči, kteří měli za úkol v rekordně krátkém čase evakuovat všechny obyvatele.

Naštěstí se jim to podařilo, nikdo nezemřel. Velice brzy nato byly jak San Juan Parangaricutiro, tak i vesnice Parícutin, zcela zničeny lávou.

Jediné, co z celého městečka zůstalo, byla jen zvonice a obvodové zdi místního kostela, které se dodnes tyčí nad ztuhlým lávovým polem.

Mexické pověry – trochu jiné než u nás

Stejně jako u nás i v Mexiku se lidé občas řídí při svém chování různými pověrami. Některé máme s nimi společné – třeba to, že rozbité zrcadlo a vysypaná sůl přinesou smůlu. Mexičané mají však pověry, které se od našich dost liší. Jaké to jsou?

Začněme tedy činnostmi, kterým byste se v Mexiku rozhodně měli vyvarovat: špatné znamení kupříkladu je, když ze zdi sám od sebe spadne obraz.

Nikdo rovněž nesmí upustit krajíc chleba na podlahu, i to neprorokuje nic dobrého, stejně jako by se neměl klobouk dávat na postel – a to třeba i ustlanou. Pokud se stěhujete, v žádném případě si nesmíte z předchozího bydliště vzít staré koště.

To by vám přineslo smůlu. Do nového domu se tu prostě musí s novou metlou. Neměli byste také otevírat deštník uvnitř domu.

To byste pak měli celý tento den úplně k ničemu.

A jaké jsou ty pozitivní pověry? Máte-li kaktusy na okenních parapetech, přilákáte tím k vašemu obydlí štěstí a bohatství. Peníze byste měli ukrývat v dřevěných krabičkách. Pokud tak učiníte, budete mít vždy dostatek hotovosti.

Budete-li mít na zápěstí uvázanou červenou látkovou pásku, žádnému z vašich nepřátel se nepodaří vám uškodit.

Jestliže vám v Mexiku – třeba v plném autobusu – někdo nechtěně šlápne na nohu, nemračte se na něj. Tady to znamená, že tyto boty budete dlouho a v pohodě nosit. A ještě jedna pověra, kterou u nás nemáme:

pokud Mexičan sečte všechna čísla na jízdence v hromadné dopravě a výsledný součet se bude rovnat číslu 21, pak ho potká velké štěstí v lásce.

Foto: Archiv, Wikimedia
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h