Obloha a pohled na ni již tisíce let fascinuje celou lidskou populaci. Nejvýraznějším bodem nočního nebe je Měsíc, básníky označovaný jako Luna. Na první pohled pusté těleso v sobě skrývá řadu netušených překvapení.
Měsíc je skutečně tím nejjasnějším bodem noční oblohy a navíc v porovnání s ostatními body na ní není ani tolik vzdálený. Od planety Země se Měsíc nachází jen něco málo přes 384 tisíc kilometrů. Každý rok se přitom od Země asi o čtyři centimetry vzdálí.
Ovšem, nemusíme se bát, že by se náš věčný souputník osamostatnil a zmizel v temném vesmíru. Na to by mu musely narůst trysky, ve kterých by vyvinul únikovou rychlost. A to se opravdu nezdá příliš pravděpodobné.
Přesnou vzdálenost Měsíce dokážou vědci změřit pomocí laserových odražečů, které na povrchu zanechali astronauti z mise Apolla. Princip měření je jednoduchý, ze Země je vyslán laserový paprsek, který se odrazí od odražeče, a vrátí se zpět na Zemi.
„Rychlost světla známe, takže stačí jen změřit dobu mezi odesláním a návratem paprsku a dostaneme vzdálenost,“ řekla Jennifer Heldmann, zabývající se výzkumem Měsíce a Marsu.
Skutečnost, nebo fikce
Od počátků civilizace je snem lidí vypravit se ke hvězdám.
Výpravu na Měsíc podle předlohy známých spisovatelů Julese Gabriela Vernea a Herberta George Wellse divákům představili filmaři již v roce 1902 pod vedením francouzského průkopníka kinematografie Georgese Mélièse ve snímku Cesta na Měsíc.
Tehdy šlo ještě o fikci, co však fikce v žádném případě již nebyla, byla americká pilotovaná kosmická mise Apollo 11, která 16. července 1969 vynesla trojici astronautů ze Země na oběžnou dráhu a dále k Měsíci.
Neil Armstrong a Buzz Aldrin byli první lidé, kteří se dotkli povrchu měsíce. Od té doby se na Měsíc ještě několik lidí podívalo, ale družice stále zůstává obestřena rouškou tajemství.
Zdá se však, že kosmickému programu se opět začíná dařit, a tak by se na něj lidé opět rádi vypravili, a nejen to, dokonce se na Měsíci plánují základny a uvažuje se i o kolonizaci. K tomu všemu je však zapotřebí předchozí řádný průzkum.