Domů     Odstranili nadějného politika Sověti?
Odstranili nadějného politika Sověti?
13.10.2022

Je časné podzimní ráno. Silný déšť bičuje přední sklo, zatímco řidič s nohou na plynu upřeně hledí na zastřenou okolní krajinu. Jeho spolujezdec si právě přesedl na zadní sedadlo. Chce mít klid, otevřít si kufřík a jeho obsahem v klidu listovat.

Vypadá to na normální pracovní den, dokud se neozve silný náraz a svět nezčerná.

Na rozdíl od svých předchůdců touží po režimu s lidskou tváří. Nechce být jen další figurkou, která zapadne na určené místo. Pro svůj postoj se Alexander Dubček (1921–1992) stane symbolem tzv.

pražského jara – zaslouží se o svobodu tisku, plánuje reformy i demokratizaci. Po nuceném podepsání moskevského diktátu se ale veškeré snahy mění v hromádku prachu. Je neustále v hledáčku STB, své renomé získává zpět až po revoluci. Ale jen na chvilku…

Muž s kufříkem

Je 1. září 1992 a před domem předsedy slovenské sociální demokracie, poslance a člena Federálního shromáždění Alexandra Dubčeka zastaví před 7:00 služební vůz BMW. Za volantem sedí praporčík Ján Rezník a vyčkává.

Dubček je znovu v politické formě. Práci na tureckém velvyslanectví a kariéru mechanizátora má již dávno za sebou. Hodiny ukazují 7:20, když vychází z domu a usedá na sedadlo spolujezdce. S sebou má jen malý kufřík.

Alexander Dubček spolu s Ludvíkem Svobodou v roce 1968 FOTO: Fototeca online a comunismului romanesc / Creative Commons / volné dílo
Alexander Dubček spolu s Ludvíkem Svobodou v roce 1968 FOTO: Fototeca online a comunismului romanesc / Creative Commons / volné dílo

Až na doraz

Počasí je ten den šílené. I přesto Rezník sešlápne plynový pedál až na doraz. Dubček touží stihnout začátek zasedání předsednictva Federálního shromáždění v 10.00 a přání vysokého funkcionáře je přece rozkazem. Před Brnem však dochází k menší změně.

Dubček si přesedá na zadní sedadlo – údajně proto, aby měl čas na prostudování obsahu kufříku. Před Humpolcem se počasí ještě zhorší, kapky deště bičují čelní sklo čím dál rychleji.

I když Rezník sníží rychlost ze 150 km/h na pouhých 120 km/h, v úseku, v němž se právě nacházejí, je povolená pouze „osmdesátka.“ Ještě stihne sundat nohu z plynu, přejet do druhého pruhu, který se mu zdá bezpečnější… A pak?

Je 9:25 hodin a v BMW se právě zastavil čas. „Vyšlápl jsem spojku, domníval jsem se, že by se vozidlo mohlo srovnat… Vozidlo se dostalo do polohy zadní částí vpřed. Jeli jsme chvíli po kraji, na ten náběh svodidla jsme se pak převrátili. Zakřičel jsem: Pozor!… Pak si na události nepamatuji, až když jsem se probral venku.“

Tři nekonečné hodiny

Jako první je na místě nehody jistý A. Kocman, řidič škodovky, kterou jen před několika málo sekundami Rezník předjel. Z jeho slov je později patrné, že ve vzniklé vodní tříšti, jež způsobil náraz BMW do svodidel, spatří koncová světla.

Údajně. Možná. Havarované vozidlo nalezne mimo silnici, zadní část visí ve vzduchu pár metrů nad zemí. Zhruba 10 až 15 metrů před autem spatří sténajícího Dubčeka a Rezníka, krvácejícího z rány na obličeji. Po 20 minutách od havárie přijíždí policie.

Nedlouho po nich jsou na místě i záchranka a hasiči. Rezníka převáží s lehčími zraněními do Humpolce, zatímco Dubček odlétá vrtulníkem do pražské Nemocnice Na Homolce.

Má mnohočetná poranění hrudníku, tříštivou zlomeninu bederních obratlů s posunem úlomků, pohmoždění bederní míchy, zlomeniny žeber a další vážná poranění. Následná operace si vyžádá tři hodiny usilovné práce lékařů.

Havárii připomíná pamětní deska vztyčená nedaleko místa nehody. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Havárii připomíná pamětní deska vztyčená nedaleko místa nehody. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Dlouhý boj

Dubček má štěstí, operace se jeví jako úspěšná. Dokonce s chutí přijímá i návštěvy – Václava Havla (1936–2011) i předsedu Federálního shromáždění Michala Kováče (1930–2016).

Je přesvědčený, že se plně zotaví, čemuž přitaká i jeho sekretářka. Bohužel musí během září podstoupit další a další operace. Nakonec boj se zraněními prohrává 7. listopadu 1992.

Semínko podezření

Podle oficiální verze se jedná o obyčejnou autonehodu. Nehodu, jichž se v tomto úseku dálnice D1 odehraje požehnaně. „Byla to banální nehoda. V místě, kde se mělo jet osmdesátkou, jel řidič daleko rychleji,“ popisuje vyšetřovatel Josef Bláha.

Mnozí však této básničce vůbec nevěří, o čemž svědčí i články zveřejněné v Lidových novinách. Ačkoli palcové titulky hlásají, že o atentát nešlo, semínko pochybnosti je zaseto.

Je 3. září 1992, když se mezi řádky podaří objevit zprávu o vraždě polského expremiéra Piotra Jaroszewicze (1909–1992). To by možná nebylo až tak zajímavé, kdyby oba politiky nespojovala blížící se návštěva Moskvy.

Dubček, Jaroszewicz a bývalý afghánský prezident Muhammad Nadžíbulláh (1947–1996) jsou pozváni k jednání Ústavního soudu Ruské federace ve sporu mezi prezidentem Borisem Jelcinem (1931–2007) a vedením Komunistické strany a sovětské tajné policie.

Jejich úloha? Svědci. Mohl si snad někdo přát, aby jejich hlasy zůstaly umlčeny?

Odklízení svědků?

Má to být právě Jaroszewicz, kdo třímá všechny triumfy. Pro soud si velmi pečlivě připravuje dosud nezveřejněné materiály, které jako „zázrakem“ po jeho smrti zmizí.

„Motivem mohlo být získání dokumentů, které otec nechtěl nikdy zveřejnit,“ uvádí později jeden z jeho synů. Podobně reaguje také veřejnost – jedná se o akci ruské tajné služby. Bezpochyby.

Ze stejného důvodu je proto odklizen také Alexander Dubček, který ve svém kufříku údajně ukrývá cenné podklady pro soud. Stejně jako v případě Jaroszewicze, i Dubčekovo zavazadlo zmizí jako pára nad hrncem.

Pro vraždu hraje také skutečnost, že politik leží po nehodě asi 15 metrů před autem, zatímco BMW má rozbité zadní sklo. Náhoda? „Žádali jsme o expertizu automobilku BMW, ale pražské úřady s tím nesouhlasily,“ vysvětluje Dubčekův syn Pavol.

Bohužel pro rodinu Dubčekových vůz prověří pouze na ČVUT. Jinak mu nikdo nevěnuje větší pozornost.

Zpátky na zem…

Odpůrci jakékoli konspirační teorie vehementně vyvracejí. Namísto toho poukazují na Rezníkovu vášeň pro rychlou a riskantní jízdu, která se vzhledem k nepřízni počasí vymkla kontrole.

Na vině je proto pouze aquaplaning a také skutečnost, že se Dubček za jízdy nikdy nepoutá. Vyzdvihována bývá také jeho touha sednout si dozadu, což nebývá zvykem. A co ztracená aktovka? Ta jednoduše vylétne během havárie z auta a následně ji někdo odcizí.

Hrob Alexandra Dubčeka v Bratislavě FOTO: Kelovy / Creative Commons / volné dílo
Hrob Alexandra Dubčeka v Bratislavě FOTO: Kelovy / Creative Commons / volné dílo

Konec hádanek… Pravděpodobně

Kalendář ukazuje 31. březen 1993. Jedná se o den, kdy v Českých Budějovicích probíhá hlavní líčení proti obžalovanému řidiči Jánu Rezníkovi. Muž, který se podle soudců provinil ublížením na zdraví s následkem smrti, si vyslechne verdikt 12 měsíců nepodmíněně.

Podle soudců nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky. Jakékoli cizí zavinění není předmětem líčení. Vedení sociálnědemokratické strany Slovenska se ale nehodlá vzdát tak snadno. Roku 1999 proto dává podnět k dalšímu prošetření.

Bohužel pro ně dospějí čeští vyšetřovatelé v únoru 2000 ke stejně (neuspokojivému) výsledku jako v prvním případě. Na vině je pouze Rezníkova zběsilá jízda a aquaplaning. Nikdo třetí. Anebo jde jen o šikovnou manipulaci s důkazy? Dubčekův kufřík se totiž nikdy nenašel.

Foto: OISV / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Fototeca online a comunismului romanesc / Creative Commons / volné dílo, Dezidor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Kelovy / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Historie
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Historie
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Historie
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
reklama
svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
enigmaplus.cz
Mořský mnich: Prastaré tajemství z hlubin moří
Je rok 1546, když moře na pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland vyvrhne podivného tvora. Nic podobného dosud lidské oko nespatřilo. Bytost je napůl ryba a napůl člověk! Nález se okamžitě st
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Denivky na talíři
panidomu.cz
Denivky na talíři
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
21stoleti.cz
Potravinové lesy: Přírodní produkty zdarma, zlepšení klimatu i zdraví lidí
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá