Domů     Odstranili nadějného politika Sověti?
Odstranili nadějného politika Sověti?
13.10.2022

Je časné podzimní ráno. Silný déšť bičuje přední sklo, zatímco řidič s nohou na plynu upřeně hledí na zastřenou okolní krajinu. Jeho spolujezdec si právě přesedl na zadní sedadlo. Chce mít klid, otevřít si kufřík a jeho obsahem v klidu listovat.

Vypadá to na normální pracovní den, dokud se neozve silný náraz a svět nezčerná.

Na rozdíl od svých předchůdců touží po režimu s lidskou tváří. Nechce být jen další figurkou, která zapadne na určené místo. Pro svůj postoj se Alexander Dubček (1921–1992) stane symbolem tzv.

pražského jara – zaslouží se o svobodu tisku, plánuje reformy i demokratizaci. Po nuceném podepsání moskevského diktátu se ale veškeré snahy mění v hromádku prachu. Je neustále v hledáčku STB, své renomé získává zpět až po revoluci. Ale jen na chvilku…

Muž s kufříkem

Je 1. září 1992 a před domem předsedy slovenské sociální demokracie, poslance a člena Federálního shromáždění Alexandra Dubčeka zastaví před 7:00 služební vůz BMW. Za volantem sedí praporčík Ján Rezník a vyčkává.

Dubček je znovu v politické formě. Práci na tureckém velvyslanectví a kariéru mechanizátora má již dávno za sebou. Hodiny ukazují 7:20, když vychází z domu a usedá na sedadlo spolujezdce. S sebou má jen malý kufřík.

Alexander Dubček spolu s Ludvíkem Svobodou v roce 1968 FOTO: Fototeca online a comunismului romanesc / Creative Commons / volné dílo
Alexander Dubček spolu s Ludvíkem Svobodou v roce 1968 FOTO: Fototeca online a comunismului romanesc / Creative Commons / volné dílo

Až na doraz

Počasí je ten den šílené. I přesto Rezník sešlápne plynový pedál až na doraz. Dubček touží stihnout začátek zasedání předsednictva Federálního shromáždění v 10.00 a přání vysokého funkcionáře je přece rozkazem. Před Brnem však dochází k menší změně.

Dubček si přesedá na zadní sedadlo – údajně proto, aby měl čas na prostudování obsahu kufříku. Před Humpolcem se počasí ještě zhorší, kapky deště bičují čelní sklo čím dál rychleji.

I když Rezník sníží rychlost ze 150 km/h na pouhých 120 km/h, v úseku, v němž se právě nacházejí, je povolená pouze „osmdesátka.“ Ještě stihne sundat nohu z plynu, přejet do druhého pruhu, který se mu zdá bezpečnější… A pak?

Je 9:25 hodin a v BMW se právě zastavil čas. „Vyšlápl jsem spojku, domníval jsem se, že by se vozidlo mohlo srovnat… Vozidlo se dostalo do polohy zadní částí vpřed. Jeli jsme chvíli po kraji, na ten náběh svodidla jsme se pak převrátili. Zakřičel jsem: Pozor!… Pak si na události nepamatuji, až když jsem se probral venku.“

Tři nekonečné hodiny

Jako první je na místě nehody jistý A. Kocman, řidič škodovky, kterou jen před několika málo sekundami Rezník předjel. Z jeho slov je později patrné, že ve vzniklé vodní tříšti, jež způsobil náraz BMW do svodidel, spatří koncová světla.

Údajně. Možná. Havarované vozidlo nalezne mimo silnici, zadní část visí ve vzduchu pár metrů nad zemí. Zhruba 10 až 15 metrů před autem spatří sténajícího Dubčeka a Rezníka, krvácejícího z rány na obličeji. Po 20 minutách od havárie přijíždí policie.

Nedlouho po nich jsou na místě i záchranka a hasiči. Rezníka převáží s lehčími zraněními do Humpolce, zatímco Dubček odlétá vrtulníkem do pražské Nemocnice Na Homolce.

Má mnohočetná poranění hrudníku, tříštivou zlomeninu bederních obratlů s posunem úlomků, pohmoždění bederní míchy, zlomeniny žeber a další vážná poranění. Následná operace si vyžádá tři hodiny usilovné práce lékařů.

Havárii připomíná pamětní deska vztyčená nedaleko místa nehody. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Havárii připomíná pamětní deska vztyčená nedaleko místa nehody. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Dlouhý boj

Dubček má štěstí, operace se jeví jako úspěšná. Dokonce s chutí přijímá i návštěvy – Václava Havla (1936–2011) i předsedu Federálního shromáždění Michala Kováče (1930–2016).

Je přesvědčený, že se plně zotaví, čemuž přitaká i jeho sekretářka. Bohužel musí během září podstoupit další a další operace. Nakonec boj se zraněními prohrává 7. listopadu 1992.

Semínko podezření

Podle oficiální verze se jedná o obyčejnou autonehodu. Nehodu, jichž se v tomto úseku dálnice D1 odehraje požehnaně. „Byla to banální nehoda. V místě, kde se mělo jet osmdesátkou, jel řidič daleko rychleji,“ popisuje vyšetřovatel Josef Bláha.

Mnozí však této básničce vůbec nevěří, o čemž svědčí i články zveřejněné v Lidových novinách. Ačkoli palcové titulky hlásají, že o atentát nešlo, semínko pochybnosti je zaseto.

Je 3. září 1992, když se mezi řádky podaří objevit zprávu o vraždě polského expremiéra Piotra Jaroszewicze (1909–1992). To by možná nebylo až tak zajímavé, kdyby oba politiky nespojovala blížící se návštěva Moskvy.

Dubček, Jaroszewicz a bývalý afghánský prezident Muhammad Nadžíbulláh (1947–1996) jsou pozváni k jednání Ústavního soudu Ruské federace ve sporu mezi prezidentem Borisem Jelcinem (1931–2007) a vedením Komunistické strany a sovětské tajné policie.

Jejich úloha? Svědci. Mohl si snad někdo přát, aby jejich hlasy zůstaly umlčeny?

Odklízení svědků?

Má to být právě Jaroszewicz, kdo třímá všechny triumfy. Pro soud si velmi pečlivě připravuje dosud nezveřejněné materiály, které jako „zázrakem“ po jeho smrti zmizí.

„Motivem mohlo být získání dokumentů, které otec nechtěl nikdy zveřejnit,“ uvádí později jeden z jeho synů. Podobně reaguje také veřejnost – jedná se o akci ruské tajné služby. Bezpochyby.

Ze stejného důvodu je proto odklizen také Alexander Dubček, který ve svém kufříku údajně ukrývá cenné podklady pro soud. Stejně jako v případě Jaroszewicze, i Dubčekovo zavazadlo zmizí jako pára nad hrncem.

Pro vraždu hraje také skutečnost, že politik leží po nehodě asi 15 metrů před autem, zatímco BMW má rozbité zadní sklo. Náhoda? „Žádali jsme o expertizu automobilku BMW, ale pražské úřady s tím nesouhlasily,“ vysvětluje Dubčekův syn Pavol.

Bohužel pro rodinu Dubčekových vůz prověří pouze na ČVUT. Jinak mu nikdo nevěnuje větší pozornost.

Zpátky na zem…

Odpůrci jakékoli konspirační teorie vehementně vyvracejí. Namísto toho poukazují na Rezníkovu vášeň pro rychlou a riskantní jízdu, která se vzhledem k nepřízni počasí vymkla kontrole.

Na vině je proto pouze aquaplaning a také skutečnost, že se Dubček za jízdy nikdy nepoutá. Vyzdvihována bývá také jeho touha sednout si dozadu, což nebývá zvykem. A co ztracená aktovka? Ta jednoduše vylétne během havárie z auta a následně ji někdo odcizí.

Hrob Alexandra Dubčeka v Bratislavě FOTO: Kelovy / Creative Commons / volné dílo
Hrob Alexandra Dubčeka v Bratislavě FOTO: Kelovy / Creative Commons / volné dílo

Konec hádanek… Pravděpodobně

Kalendář ukazuje 31. březen 1993. Jedná se o den, kdy v Českých Budějovicích probíhá hlavní líčení proti obžalovanému řidiči Jánu Rezníkovi. Muž, který se podle soudců provinil ublížením na zdraví s následkem smrti, si vyslechne verdikt 12 měsíců nepodmíněně.

Podle soudců nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky. Jakékoli cizí zavinění není předmětem líčení. Vedení sociálnědemokratické strany Slovenska se ale nehodlá vzdát tak snadno. Roku 1999 proto dává podnět k dalšímu prošetření.

Bohužel pro ně dospějí čeští vyšetřovatelé v únoru 2000 ke stejně (neuspokojivému) výsledku jako v prvním případě. Na vině je pouze Rezníkova zběsilá jízda a aquaplaning. Nikdo třetí. Anebo jde jen o šikovnou manipulaci s důkazy? Dubčekův kufřík se totiž nikdy nenašel.

Foto: OISV / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Fototeca online a comunismului romanesc / Creative Commons / volné dílo, Dezidor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Kelovy / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Historie
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Historie
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
věda a technika
Revoluce v chirurgii: Konec šití, na rány vezměte lepidlo!
Už se vám to stalo? Vyrazili jste kvůli poranění kůže na pohotovost, že vám tam „dají dva, tři stehy“, a místo toho jste se vrátili se slepenou jizvou. Zvlášť v případě dětí lékaři tento postup používají stále častěji. Svoji tubu s lepidlem na rány už ostatně můžete mít i doma v lékárničce. Tkáňové lepidlo si […]
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
reklama
svět zločinu
Josef Fritzl: Dceru věznil ve sklepě 24 let
Dne 28. dubna 2008 zatýká rakouská policie třiasedmdesátiletého Josefa Fritzla, podezřelého z únosu vlastní dcery, kterou 24 let věznil a znásilňoval ve vlastním sklepě. Za tu dobu s ní zplodil sedm dětí. Co ho vedlo ke spáchání tak hrůzných činů?  Dne 28. srpna 1984 slaví dcera Josefa Fritzla Elizabeth plnoletost. Je jí 18 let a dostává nabídku […]
Vrazi s andělskou tváří
Dva výrostci se baví v nákupním středisku až podezřelou zábavou. Ukradnou plechovku s modrou barvou a přemýšlejí, co dál. „Pohni, Jone, tady chcípl pes.“ „Co budeme dělat, Robe? Tolik času, domů se mi nechce.“ „Ani mně ne, ty mysliteli. Hele, koukej na toho caparta! Trochu ho potrápíme, ať je sranda.“ říká Robert a s mrazivým […]
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v