Domů     Měsíc je drsná milenka: Podaří se na něm lidem postavit novou základnu?
Měsíc je drsná milenka: Podaří se na něm lidem postavit novou základnu?
2.6.2016

Ačkoliv je elegantním mezistupněm v dobývání vesmíru, i Mezinárodní vesmírná stanice ISS bude jednoho dne na odpis. Ředitel Evropské kosmické agentury ESA, Johann-Dietrich Wörner, už od svého nástupu v loňském roce prosazuje myšlenku základny nové. Na Měsíci, postavené přímo z jeho prachu pomocí 3D-tiskáren.

Když je na počátku loňského roku nový ředitel Evropské vesmírné agentury ESA, Johann-Dietrich Wörner (*1954), uveden do funkce, řada lidí na něj hledí s očekáváním spíše konzervativního přístupu.

Jeho jednání je však překvapivé. Už týden po svém nástupu začíná pomalu ale jistě protlačovat odvážné idey návratu na povrch našeho nejbližšího satelitu.

V prosinci loňského roku ESA pořádá na toto téma i dvoudenní sympozium v Evropském centru vesmírného výzkumu a technologie v nizozemském Noordwijku. „V budoucnosti se musíme dívat dále než jen k Mezinárodní vesmírné stanici,“ vysvětluje Wörner své stanovisko.

„Měli bychom se zabývat menším plavidlem, které bude schopné operovat na nízkém orbitu kolem Země, a základnou na odvrácené straně Měsíce. Vidím ji jako jedinečnou mezinárodní iniciativu a příležitost ke spolupráci.

Partneři z celého světa by měli mít možnost se podílet na vzniku lunární komunity svými lidmi, stroji i zprostředkováním komunikace.“

Všekulturní prostředí

Wörner ve své vizi počítá se spoluprací jak NASA, která o návratu na Měsíc uvažuje už od roku 2014 jako o mezistupni plánu na návštěvu Marsu, tak ruské Roskosmos, japonské JAXA, kanadské CSA nebo nově i čínské agentuře CNSA. Rozšíření partnerství a přizvání dalších národů k participaci na vesmírném výzkumu považuje za klíčové.

S blížícím se dosloužením ISS, které bylo nedávno prodlouženo na rok 2024 (ani toto datum ale pravděpodobně nebude konečné), se otevírá nová éra potenciální kooperace v dosud nevídaném měřítku.

Plány prozatím hovoří o obnovení lidských návštěv Měsíce zhruba od roku 2020, počínaje ruskou průzkumnou misí Luna 27 a budoucím vybudováním stálé základny v okolí jeho jižního pólu.

Bydlení na nové planetce

K postavení habitatu či „vesnice“, jak se o něm s oblibou vyjadřuje Wörner, bude zapotřebí vyřešit množství technologických překážek a detailů.

Vzhledem k ekonomické a logistické neúnosnosti přímé dopravy stavebního materiálu k měsíčnímu pólu přímo z povrchu Země, bude potřeba si vystačit s tím, co už mrtvá planetka nabízí.

Na rozdíl od ISS, která je stále pod ochranou zemské magnetosféry, navíc přibudou problémy s kosmickým zářením a efektivní výrobou elektřiny, která je na orbitu běžně získávána ze solárních panelů.

Na Měsíci den ovšem trvá 29.5 dní pozemských, z čehož polovinu tvoří noc, během níž jsou sluneční kolektory pochopitelně k ničemu. Předpokládané umístění na okraji Shackletonova kráteru na jižním pólu umožní využívat světlo až 80% doby.

Zbytek bude nutné kompenzovat jiným způsobem. Jedním takovým je izotop Helium-3, jehož hojný výskyt vědci předpokládají ve svrchní vrstvě regolitu (měsíčního prachu) díky jeho vystavení slunečnímu větru.

Tento izotop helia, který se na Zemi téměř nevyskytuje, je potenciálním kandidátem na palivo do fúzních reaktorů. Jeho využití je nicméně podmíněno ovládnutím jaderné fúze, která nám bohužel stále uniká.

Izolace bez legrace

Izolace lunární vsi, která má připomínat soustavu vzájemně propojených dómů, proti kosmickému záření je dalším důležitým úkolem.

Zvažované alternativy prozatím zahrnují vrstvu vody, obtékající stěny měsíčních habitatů, umělá magnetické pole, která by přilétající částice solárního větru dokázalo tříštit jako malé umělé magnetosféry, a v neposlední řadě i dostatečně silné stěny ze zpevněného regolitu.

Měsíční prach, směsice hornin, minerálů, železa a skleněných střípků vytvořených teplem po dopadech meteoritů, mající nepříjemnou vlastnost se přichytit téměř na všechny druhy povrchů a pozvolna je prodřít, je patrně nejlepším řešením.

Zázračný prášek

Díky sklu a stopám železa je s regolitem možné manipulovat pomocí mikrovlnného záření, jak experimentálně v 90. letech ověřil profesor Lawrence Taylor z Univerzity v Tennessee. Regolit se chová trochu jako zázračný prášek.

„Jen s 50 watty energie jsem dokázal centimetrový blok měsíčního prachu rozpálit na teplotu 1700°C asi za 10 sekund,“ vzpomíná Taylor. „Na Měsíci by stačilo mít přístroj, který by fungoval jako pojízdná mikrovlnka.

První vrstva magnetronů by spékala prach do hloubky asi jedné stopy, druhá by vrchních pár coulů přetavila ve sklo.

Kolonizátoři by tak mohli třeba budovat cesty.“ Krom jeho přístroje přichází v úvahu také obří 3D tiskárna, která bude schopna vytvářet tvrzené bloky z měsíčního prachu o váze až 1,5 tuny.

Ty se posléze využijí na obklady zdí, které by měly být alespoň 3 metry silné. Regolit navíc obsahuje až 40 % kyslíku, což je skvělá zpráva pro kosmický provoz směrem ze Země.

Kdyby bylo možné tento kyslík efektivně přečerpávat na místě, rakety by díky následnému mezipřistání na Měsíci mohly být při startu podstatně lehčí. To je však prozatím hudba budoucnosti.

Foto: esa.int, iflscience.com, wikipedia.org, wikia.org
Související články
Věda a technika
Dávní i nedávní hrdinové lidské historie
Historie lidstva nabízí mnoho příběhů. Příběhů temných, ve kterých nechybí utrpení a zmar, ale i příběhy, z nichž si lze vzít něco pozitivního a které ukazují, co všechno může člověk dokázat. Představujeme slavné dějinné postavy, které rozhodně nemusejí být bez chyby, ale které za sebou zanechaly i něco, co nikdo jiný nedokázal. Erik Rudý objevil […]
Věda a technika
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní. Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku. […]
Věda a technika
Slavné výpravy: Velká antarktická expedice se změnila v boj o život!
Je 8. srpna roku 1914 a z Anglie vyplouvá loď Endurance pod vedením polárního badatele Ernesta Shackletona. Ten má před sebou ambiciózní cíl – chce jako první přejít napříč Antarktidu, od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři. Expedice ale skončí dřív, než se loď vůbec dostane ke břehům ledového kontinentu. Fouká studený vítr […]
Věda a technika
Vřes: Podzimní okrasa, lék i magická pomůcka
Málokterou rostlinu si spojujeme s podzimem tak jako vřes. Obvykle rozkvétá už na konci léta a rozzáří vřesoviště i zahrádky drobnými květy. Není to však jen okrasa. V minulých dobách z něj lidé vaří pivo, vystýlají s ním postele a vyrábějí lana nebo došky. A hustý vřesový med je velmi ceněná pochoutka! Nenápadná, ale houževnatá […]
reklama
věda a technika
Zázrak lidského stvoření: Co všechno nevíte o těhotenství a porodu?
Pouhých devět měsíců je plných očekávání a změn, které formují naše tělo, mysl a předurčují naši budoucnost. Co všechno se ale stane od oplodnění vajíčka až po první výkřik čerstvě narozeného dítěte? Jak se z genetického koktejlu dvou osob stane další tvor? Ačkoliv věda postupuje mílovými kroky kupředu, stále nedokážeme vytvořit nového člověka jinak než přirozeně […]
Odkaz pavoučího jedu: Kam se hrabe Viagra!
Je útočný, jedovatý a určitě jste o něm někdy alespoň zaslechli jako o „banánovém pavoukovi“. Jeho jméno je ovšem Palovčík brazilský, a přestože ve většině případů jeho kousnutí trvalé následky nemá, najde se již i několik lidských úmrtí.   Na názvu palovčíkova jedu si zlomíme jazyk: Phoneutria nigriventer toxin-3, zkráceně PhTx3. Mnoho jeho obětí se […]
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
reklama
věda a technika
Před čím varoval Stephen Hawking?
Globálně nejznámější vědec přelomu 20. a 21. století? Bezesporu Stephen Hawking. Snad existovali i významnější badatelé než tento britský fyzik, ale z Hawkinga se stala doslova vědecká celebrita. Kromě jeho nesporné geniality si jej média všímala i kvůli jeho nemoci. Zatímco tělo Stephena Hawkinga bylo kvůli amyotrofické laterální skleróze totálně ochrnuté a neschopné řeči, vědcův […]
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz