Skip to content

Měly gotické zobákovité boty skrývat nedostatky nohou?

Šlechtic zakopne o špičku své vlastní boty a jak dlouhý, tak široký se natáhne na zem. Zoban jeho bot je tak dlouhý, že v nich málem nedokáže ani chodit. To mu ale nevadí. Jde přece hlavně o to zdůraznit svoje postavení.

Hrabě Fulko z Anjou, žijící v 11. století, má na jednom prstu nehezký hlízovitý výrůstek. Chce ho skrýt před zraky ostatních, a tak vymyslí boty s dlouhou špičkou.

Jindřich II. chce skrýt svoje velké nohy a na to jsou extravagantní boty ideální.

Mezi další vynálezce špičatých bot prý patří anglický král Jindřich II. (1133–1189), který by rád odpoutal pozornost od svých velkých nohou. Historické prameny ale nic z toho nepotvrzují.

Tomáš Štítný ze Štítného konstatuje, že se v botách nedá vůbec pracovat.

Se špičkou se nedá pracovat

Měkké, velmi úzké a těsné boty zakončené špičkou. Když se v polovině 14. století objeví jejich první módní vlna, dvakrát přesahují délku chodidla. Podle Tomáše Štítného (kolem 1333–1401/1409) mají „tak dlouhý nos, že s nimi není možnost pracovati a přes plot nikam lézti.

“ Aby se v nich dalo chodit, musí se vycpávat a špičky přivazovat řetízkem k pasu.

Dlouhá špička značí významnější společenské postavení.

Čím delší, tím významnější šlechtic

Boháči si v nich libují a řídí se heslem: Čím delší špička, tím vyšší společenské postavení. Různé barvy a délky zobanů vypovídají o tom, do jaké vrstvy jejich nositel patří. Mají ale i obrovskou spoustu odpůrců.

Francouzský král Karel VI. se s nevhodnou módou vypořádá po svém: prostě ji lidem zatrhne.

Zákaz a hotovo

Pražští arcibiskupové jsou proti tomu, aby je nosili duchovní, protože jde o rozmařilost a francouzský král Karel VI. (1368–1422) tyto boty roku 1422 zakáže všem.

Foto: wikipedia.org, pinterest.com, reddit.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …