Sportovní disciplína: box (do olympijských disciplín ho zařadili v roce 668 př. n. l.) a pankration (mnohem krutější než zápas, zakazuje pouze útočit na oči a pohlavní orgány, hryzat a škrábat, na hrách poprvé roku 648 př. n. l.).
V obou disciplínách se proslaví jako šampion Theágenes z Thasu. Posbírá největší počet vítězství ze všech řeckých atletů.
Dvě vítězství, v roce 480 př. n. l. v boxu a o čtyři roky později v pankrationu, si připočítá Theágenes z Thasu, ostrova ležícího na severu v Egejském moři.
Proslaví se jako rekordman, protože na nejrůznějších sportovištích získá podle Pausania, cestovatele, který ve 2. století n. l. projde celý peloponéský poloostrov, neuvěřitelných 1400 věnců! Historikové ovšem tento počet zpochybňují.
V jeho dobách tolik úspěchů provokuje, a proto se o něm rodí spousta fantastických pověstí.
Ukradne sochu
Podle jedné z nich ve svých devíti letech uvidí na thaské agoře sochu boha, která se mu líbí. Ukradne ji a odnese domů. Ve městě je za chvíli všechno vzhůru nohama. Hledá se zmizelá socha. Když ji u Theágena konečně objeví, městští radní ho okamžitě obviní:
„Za takovou svatokrádež půjdeš na smrt!“ Jeden z moudrých starců, ale mírní jejich vztek. „Ať za trest odnese sochu zpátky na agoru,“ doporučí soudcům. Chlapcův silácký výkon všechny obměkčí.
Návrat vyvržence
K pomníku se váže i další příběh, který se měl odehrát po zápasníkově smrti. Tehdy v Thasu vztyčí na borcovu počest sochu. Jeden z jeho nepřátel (prý atlet, který s ním vždycky prohrál) do ní ze vzteku chodí mrskat bičem. Socha spadne a zabije ho.
Synové mrtvého zažalují Theágena a měšťané přikážou shodit kamenný pomník do moře. Na obec ale dolehne neúroda, hlad a mor. Věštkyně Pýthie proto Thaským poradí, aby vyvrženého Theágena přivolali zpět.
Teprve když rybáři zachytí mramorového hrdinu ve svých sítích a dopraví zpátky na agoru, je klid.
Na obec ale dolehne neúroda, hlad a mor. Věštkyně Pýthie proto Thaským poradí, aby vyvrženého Theágena přivolali zpět. Teprve když rybáři zachytí mramorového hrdinu ve svých sítích a dopraví zpátky na agoru, je klid.
Vzývají je jako polobohy
Proč Theágena zahrnovali takovou pozorností?
„Důvod těchto poct můžeme vidět především v tehdejším vysokém hodnocení svalové síly, která byla bez výjimky vlastností též všech řeckých bohů,“ vysvětluje český sportovní novinář Václav Sábl (1906 – 1983).
Fyzická síla byla oporou moci, důležitý ale byl i obdiv k fyzické kráse. Později tesají sochy bohů podle těl nejúspěšnějších atletů, protože právě tak si představují dokonalé vládce nebes.