Možná se tu někde schovává klokánek Rú, ale jinak je stokorcový les už desítky let opuštěný. Pú, Prasátko, Ijáček, Tygr i klokanice Kanga jsou pryč. Vězní je totiž v New Yorku.
Pú a jeho přátelé ze Stokorcového lesa jsou zřejmě nejznámější, a mezi dětmi i nejoblíbenější, zvířecí partou.
Jejich první příběh si čtenáři mohou přečíst v roce 1925. Jmenuje se Špatný druh včel najdou ho na štědrý den v novinách London’s Evening News.
Jeho autorem je anglický spisovatel Alan Alexander Milne (1882–1956), kterého k napsání inspirovaly oblíbené hračky jeho syna Christophera Robina (1920–1996).
Medvídky vyrábí britská firma JK Farnell od roku 1906 a typ nazvaný Alpha Farnell koupí Milne v londýnském obchodě Harrods v roce 1921. Daruje ho synovi k prvním narozeninám a ten ho později pojmenuje Edward.
Postupně se jeho parta plyšáků rozrůstá a Milne z nich svými příběhy vytváří nesmrtelnou partu.
Skleněná vitrína v New Yorku
Inspiruje se jimi také Milneho přítel, ilustrátor Ernest Howard Shepard (1879–1976), který příběhům svými kresbami vtiskne osobitý ráz. Kryštůfek Robin však vyroste a jeho zvířátka končí daleko od Stokorcového lesa.
Staly se slavnými, v roce 1946 putovaly v rámci výstavy po USA, aby byly nakonec darovány Newyorské veřejné knihovně. Od roku 1987 jsou vystaveny za neprůstřelným sklem a dnes je najdete v dětském centru její hlavní pobočky na rohu 5. avenue a 42nd Street.
Všechna, kromě králíka a sovy, které si Milne vymyslel a klokánka Rú, kterého malý Christopher ztratil už někdy ve dvacátých letech.
Pusťte je domů!
Britové považují Medvídka Pú i jeho plyšové přátele za národní majetek a zorganizovali už několik kampaní za jejich návrat. Vláda, včetně několika premiérů, se je pokoušela získat pro Anglii zpět, zatím však pokaždé marně.
Většinu Britů však záležitost nepovažuje za uzavřenou a věří, že jednou se Pú s kamarády natrvalo vrátí na anglickou půdu.