Loď vyplouvá. Plachty jsou spuštěny, hlídky na svých místech. Z podpalubí zní hudba, děla střílejí. Nebylo by to nic neobvyklého, kdyby se to všechno neodehrávalo na stole saského kurfiřta.
V 16. století jsou největším hitem automaty a komplikované mechanické hračky, a v luxusní podobě si je pořizují všichni, kdo na to mají. Od císaře Rudolfa II. (1552–1612) po sultána Sulejmana I. (1495-1566).
Jsou vysoce ceněny i jako honosné dary hodné králů a stávají se jedním ze symbolů evropské renesance. K nejslavnějším patří model galeony, lodě, která sama je svým způsobem symbolem doby. Vyrobena z pozlacené mědi a železa je 78,5 cm dlouhá a 104 cm vysoká.
Její tři stěžně jsou vybaveny plachtami, které lze spouštět, ve strážních koších jsou námořníci na stráži, na vyvýšené palubě sedí na trůnu Rudolf II, kolem něhož prochází sedm říšských kurfiřtů, kteří mu vzdávají úctu.
Nechybí bubeník a také šestnáct malých děl, z nichž jedenáct může být nabito a imitovat střelbu, včetně zpětného rázu a kouře valícího se z hlavní.
Víceúčelová hračka
Model současně slouží také jako stolní hodiny a hudební skříňka. Vyrobena je kolem roku 1585 v bohatém německém městě Augsburg, kde ji vytváří věhlasný německý zlatník a hodinář Hans Schlottheim (1545–1625) pro kurfiřta Augusta Saského (1526–1586).
Který je mimochodem také jednou ze sedmi figurek, které vzdávají hold císaři. Právě Augustovi hosté mohou galeonu obdivovat, když mezi nimi během hostiny „pluje“ po stole, postavy na palubě se pohybují, hraje hudba a děla střílí. Je mistrovským dílem z pohledu mechanika, zlatníka i umělce.
Loď jako symbol
Galeona byla nejen brilantím automatem, ale současně také v evropské kultuře častou metaforou lodi jako státu a vládce jako jejího kormidelníka. Hans Schlottheim musel do lodi zabudovat tři nezávislé mechanismy.
Jeden tradiční poháněl hodiny, ale také pohyboval sedmi kurfiřty. Druhý měl na starost hudbu, třetí pak uváděl loď do pohybu. V dnešní době je loď nefunkční, vystavená v Britském muzeu v Londýně. Dva další modely jsou umístěny v muzeích ve Francii a Rakousku.