Záhadné zmizení posádky lodi Mary Celeste už přes sto padesát let provokuje fantazii a inspiruje nespočet teorií. Od pirátů a vzpoury, přes mimozemské únosy, až po „Bludného Holanďana“.
Přestože se zdá, že je případ odsouzen k věčné nejistotě, moderní vědecké metody přinášejí nové světlo do temných koutů historie. Podaří se díky nim konečně odhalit, co se skutečně stalo na palubě této „lodi duchů“?
Tato záhada by dost možná zůstala zapomenuta, kdyby spisovatel Arthur Conan Doyle (1859–1930) nenapsal v roce 1884 povídku Výpověď J. Habakuka Jephsona, fiktivní příběh bývalého otroka, který se zmocní lodi jménem Marie Celeste.
Povídka vzbudí o loď opětovný zájem, ale popsaný příběh je jako možná teorie zcela nepodložený. Se zmizelou posádkou se přirozeně začnou spojovat také historky o mořských příšerách a mnohem později i o mimozemských únosech.
Přesto se všechny tyto teorie neshodují s důkazy. Asi nejpravděpodobnější verzí je, že výpary z alkoholu vyrazily kryt poklopu a posádka pak v obavách z požáru opustila loď. Kryt poklopu byl však bezpečně upevněn, takže ani toto vysvětlení nakonec neobstojí…

Vědecké zkoumání
V roce 2002 se dokumentaristka Anne MacGregorová pokouší celý příběh prozkoumat. Říká, že pro historické případy existují zjevná omezení. Zároveň však dodává:
„Pomocí nejnovějších technologií můžete dojít k novým zjištěním.“ MacGregorová požádala o pomoc fyzikálního oceánografa z Oceánografického institutu Woods Hole v Massachusetts Phila Richardsona.
Společně případ zrekonstruovali a usoudili, že Briggsův chronometr, který pomáhá určit polohu plavidla na moři, byl vadný.
Mary Celeste se beznadějně odchýlila od kurzu a doplula do bodu 190 kilometrů západně od místa, kde měla ve skutečnosti být. Kapitán tedy očekával, že spatří pevninu o tři dny dříve, než se tak stalo. Byly také analyzovány Floodovy poznámky z té doby.
Bylo zjištěno, že plavba Mary Celeste zpočátku probíhala podle plánu – až do doby asi pět dní před Briggsovým závěrečným záznamem v deníku.
Ucpání čerpadla?
Z Briggsových lodních deníků a Floodových poznámek vyplývá, že den před dosažením Azorských ostrovů loď změnila kurz. Briggs nyní plul přímo na sever k ostrovu Santa Maria. Je možné, že posádka hledala útočiště před nepřízní počasí?
Ale ani to všechno by kapitána nepřimělo opustit loď. Bylo však také zjištěno, že Mary Celeste při předchozí plavbě vezla náklad uhlí.
Mohl snad uhelný prach a úlomky ucpat lodní čerpadlo, což znamenalo, že veškerá voda, která se dostala na spodní palubu lodi, neměla jak odtéct?
Vychýlení z kurzu?
Co když se pak Briggs rozhodl, že když je loď mimo kurz, pokusí se posádka zachránit tím, že opustí loď a zamíří k nejbližší pevnině? V tomto případě to byl ostrov Santa Maria. Záchranný člun se pak mohl převrhnout a všech deset lidí se utopilo.
Tato teorie však není v žádném případě prokázána ani všeobecně přijímána, ale přinejmenším se shoduje s důkazy, například s demontovaným čerpadlem. Může tak snad být 152 let po děsivém zmizení posádky záhada lodi Mary Celeste konečně vyřešena?

Box: Skutečně Bludný Holanďan přináší nešťastný osud?
Bludný Holanďan je legendární přízračná loď, která se plavila s posádkou pod vedením kapitána Hendricka van der Deckena, jehož přízrak je dnes stejně jako jeho loď nazýván Bludný Holanďan.
Kapitán riskoval nebezpečnou plavbu z Holandska do Indie za kořením a hedvábím. Navzdory skutečně silné bouři u mysu Dobré naděje nechtěl loď obrátit. Potlačil vzpouru své vyčerpané posádky, vůdce povstání nechal hodit do moře a odmítl plout do zátoky.
Kvůli svému pohrdání přírodními živly byl van der Decken proklet a odsouzen k věčné plavbě po mořích s duchy mrtvých. Bludný Holanďan pluje dál na své lodi duchů a přitahuje nešťastné lodě ke ztroskotání na skalách.
Údajně se objevuje u mysu Dobré naděje a legenda praví, že pokud loď zahlédnete, čeká vás strašlivý osud…
Přestože záhada Mary Celeste stále odolává definitivnímu rozluštění, nové vědecké přístupy a detailní analýzy historických dat nabízejí stále pravděpodobnější vysvětlení.
Možná kombinace vadného chronometru, ucpaného čerpadla a chybného úsudku kapitána Briggse vedla k tragickému opuštění lodi. Případ Mary Celeste tak zůstává nejen připomínkou síly moře, ale i testamentem lidské snahy o pochopení neznámého.