Domů     Hot dog z Německa, Fajitas z USA? Kulinární mýty, které vás překvapí!
Hot dog z Německa, Fajitas z USA? Kulinární mýty, které vás překvapí!
27.5.2025

Představte si, že váš oblíbený hot dog není tak americký, jak jste si mysleli, a mexické fajitas mají kořeny v Texasu. Svět gastronomie je plný paradoxů a překvapení!

Pojďme se ponořit do historie a odhalit, kde se skutečně zrodily některé z nejznámějších street food pochoutek a regionálních specialit, jejichž původ je často mylně interpretován.

Když budeme chtít opravdu autentický zážitek, zamíříme nejspíš do restaurace, kterou provozují lidé původem ze země, kde je daná pochoutka „doma“.

Jenže se taky můžeme šeredně splést, protože řada oblíbených jídel, která jsou dnes typická pro některé země, vznikla úplně jinde! To platí i pro ikonický Hot dog nebo oblíbené Fajitas.

A co třeba Kuře Tikka Masala, které si spojujeme s Indií? Připravte se na to, že jeho pravá domovina vás šokuje!

Hot dog: Dědictví amerického street foodu? Kdepak!

Už název „hot dog“ dává tušit, že máme co do činění s typickým americkým jídlem. A nahrává tomu i jeho charakter – ohřátý či grilovaný párek vložený mezi rozříznutý rohlík, politý kečupem, hořčicí či majonézou, případně dochucený dalšími ingrediencemi.

Ovšem v tomto případě pochází ze Spojených států pouze název hot dog. Vymyslel ho prý kreslíř Tad Dorgan a to podle psa jezevčíka. Jak to?

Řada oblíbených jídel, která jsou dnes typická pro některé země, vznikla úplně jinde!
Řada oblíbených jídel, která jsou dnes typická pro některé země, vznikla úplně jinde!

V hlavní roli Německo Zde se už dostáváme k pravému původu této levné a syté dobroty. Má totiž pocházet z Německa, konkrétně z Frankfurtu, odkud ji do Ameriky přivezli přistěhovalci.

Hot dog začal být oblíbený na baseballových zápasech a zde si ho všiml také Dorgan. A protože z Německa pocházeli i jezevčíci, „překřtil“ párek v rohlíku na Hot dog, což uvedl pod svým obrázkem. A ono se to ujalo.

Existuje ovšem ještě jedna verze, která praví, že hot dog pochází od dvou maďarských imigrantů Emila Reichela a Sama Ladanyho, kteří ho přivezli do Chicaga. Ať tak, či onak, jeho domovem je každopádně Evropa.

Fajitas: Mexická dobrota z USA

Když vyrazíte do mexické restaurace, na jídelním lístku budete mít nejspíše v nabídce fajitas, tradiční mexické jídlo.

Jedná se o hovězí nebo kuřecí maso, které je nakrájené na nudličky, opečené na pánvi a dochucené kořením, cibulí a paprikami. Podává se v pšeničné tortille a horké Mexiko z něj přímo čiší.

Jeho původ však najdeme jinde, a sice v americkém Texasu, v údolí Rio Grande. Připravovali ho mexičtí dělníci na zdejších rančích ve 30. letech minulého století, a pak si ho odvezli do své domoviny.

Dnes se tak jedná o pokrm, který bychom do kuchyně Spojených států rozhodně neřadili, avšak jak vidno, neprávem.

Kuře Tikka Masala: Jeho domovinu neuhádnete!

Mají ho v každé indické restauraci – kuřecí Tikka Masala sestává z marinovaného kuřecího masa v oranžové kořeněné omáčce a obvykle se podává s rýží. Název i charakter pokrmu dává tušit, že pochází z Indie, on ovšem vznikl na území Skotska!

Jak se něco takového mohlo stát? Vysvětlení je prosté. Tikku Masalu „vynalezl“ skotský kuchař pakistánského původu jménem Ali Ahmed Aslam. Stalo se tak v 70. letech minulého století a jídlo si získalo nesmírnou popularitu v celém světě. Ve Velké Británii dodnes patří mezi ta vůbec nejoblíbenější.

Původ jídla je často mnohem složitější, než se na první pohled zdá.
Původ jídla je často mnohem složitější, než se na první pohled zdá.

Fish and chips: Oblíbený street food není z Anglie

Když zamíříte do Londýna, určitě vám bude každý doporučovat, abyste ochutnali zdejší pouliční specialitu – „fish and chips“, smaženou rybu s hranolky podávanou s tatarskou omáčkou a citrónem.

Jídlo se tradičně servíruje zabalené v novinovém papíře, ovšem dostanete ho i v běžné restauraci. Málokdo by ale řekl, že pokrm vůbec není žádnou tradiční anglickou specialitou, pochází totiž z Portugalska.

A zde vznikl v podstatě z nouze v době ekonomické krize jako levné a dostupné jídlo. Ochutnali ho zde angličtí vojáci a zachutnalo jim natolik, že si recept vzali zpět do své domoviny. I zde se velmi ujal a „fish and chips“ je dnes ikonickým jídlem v Anglii.

Hamburger: Šunka, nebo hamburg?

Historie oblíbeného hamburgeru je překvapivě barvitá a souvisí se samotným názvem tohoto pokrmu.

Většina lidí se domnívá, že „ham“ označuje šunku (šunka se v angličtině řekne právě „ham“ – pozn. red.), vždyť sýrový hamburger se řekne cheeseburger (z angl. „cheese“ – sýr). Jenže tomu tak není.

Hamburger dostal svůj název podle města Hamburg, není ovšem jisté, podle kterého. Jeden možný Hamburg najdeme v Německu, druhý pak ve Spojených státech. Říká se, že první hamburgery se zrodily právě v Německu, avšak tam se nesetkaly s úspěchem.

Němečtí přistěhovalci pak recept přivezli do spojených států a zde už se ujal. Druhá teorie praví, že vynálezci hamburgeru jsou bratři Frank a Charles Menchesovi, kteří v roce 1885 prodávali na trhu v americkém Hamburku párky v housce.

Když jim párky došli, použili mleté hovězí maso, které připravili do tvaru placek. A oblíbené jídlo bylo na světě.

Tento pohled na skutečný původ zdánlivě známých pokrmů dokazuje, že kulinární dědictví je dynamické a neustále se vyvíjí. Jídla cestují, adaptují se a získávají nové identity, často na místech, která bychom vůbec nečekali.

Takže až si příště budete vychutnávat hot dog nebo fajitas, vzpomeňte na fascinující cestu, kterou musely urazit, aby se dostaly na váš talíř.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.history.com, www.eater.com, www.seriouseats.com, částečně AI
Foto: Shutterstok
Související články
Lifestyle
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Lifestyle
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Lifestyle
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lifestyle
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
reklama
záhady a tajemství
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
reklama
zajímavosti
Pivo vs. víno a katastrofa z Ameriky: Jak se české vinařství potýkalo s výzvami
V 19. století se české a moravské vinařství ocitlo pod tlakem. Rostoucí obliba piva, zrušení roboty a dovoz levných uherských vín způsobily propad spotřeby a úbytek vinic. K tomu se přidala devastující rána z Ameriky – révokaz a houbové choroby, které zdecimovaly evropské vinice. Projděte s námi toto náročné období, kdy se vinaři museli přizpůsobit […]
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz