Marie Antoinetta, rakouská princezna a francouzská královna, prožila život plný kontrastů – od obdivu k nenávisti. Byla skutečně rozmařilou panovnicí, nebo obětí pomluv? Ponořte se do příběhu ženy, která čelila gilotině s hrdostí, přesto prosila o život.
Nejprve byla milovaným a hýčkaným dítětem, později královnou, kterou francouzský lid hluboce nenáviděl. Ačkoli věděla, že ji smrt nemine, kráčela na popraviště důstojně a s hlavou hrdě vztyčenou. Než se ale kat ujal svého díla, prosila ho prý o život.
Marie Antoinetta se narodila se jako rakouská princezna, dcera císařovny Marie Terezie, a byla provdána za francouzského následníka trůnu, Ludvíka XVI. (1754–1793). Už při prvním setkání budoucích manželů bylo zřejmé, že ti dva v sobě nenajdou velké zalíbení.
Ona ho popisovala jako tlustého, neohrabaného a nevzhledného mladíka, který se jen málo zajímal o ni i o politiku, a on byl zase zklamaný z její malé postavy, bledé pleti a nedostatku vzdělání. Ludvík byl navíc velmi plachý a podle všeho i špatný milenec.

Není divu, že krásná Marie Antoinetta hledala lásku v jiné mužské náruči. Podle dobové šuškandy měla mít několik milenců z řad francouzských šlechticů, a dokonce pořádala divoké orgie na svém soukromém sídle, zvaném Malý Trianon.
Hovořilo se i o tom, že zneužívala i svého syna Ludvíka Karla (1785–1795) před zraky svých milenců a sluhů. Tyto pomluvy ale nebyly nikdy potvrzeny a mohly být vymyšleny jejími nepřáteli, aby vyvolaly nevraživost lidu.
Když v roce 1789 vypukla Velká francouzská revoluce, nenávist davu se obrátila i proti královně, kterou lid obviňoval z plýtvání, korupce, podpory nepřátel Francie a incestu se svým synem.
Marie Antoinetta nechtěla čekat, až se jí francouzský lid pomstí, a v červnu 1791 se spolu s Ludvíkem a svými dětmi pokusila uprchnout z Paříže v přestrojení za služebnictvo. Královská rodina ale byla dopadena a vrácena zpět. V roce 1792 pak byla monarchie zrušena a vyhlášena republika.

Ludvík byl obviněn z velezrady a odsouzen k smrti. Marie Antoinetta se s ním naposledy viděla 20. ledna 1793, den před jeho popravou gilotinou. 16. října 1793 došlo i na bývalou královnu, když byla na Place de la Révolution popravena. Rozmařilá královna tak zaplatila za svou lásku k luxusu daň nejvyšší.
Marie Antoinetta zůstává jednou z nejkontroverznějších postav evropské historie. Její život, plný luxusu, pomluv a tragédií, ukazuje, jak rychle se může obdiv změnit v nenávist.
Ať už byla obětí doby nebo svých rozhodnutí, její příběh nadále fascinuje a vyvolává otázky o spravedlnosti a moci.