Skip to content
reklama

Malostranská zvonice sloužila ke sledování nepohodlných osob

Muž ze Státní tajné bezpečnosti pozoruje oknem dění na nedalekém americkém velvyslanectví. Z věže malostranské zvonice tam má výhled jako na dlani. Pozorně sleduje, jestli do budovy nemíří nějaké protistátní živly.

Pražské věže se zkrátka hodí k různým účelům.

Když jezuité dostanou po bitvě na Bílé Hoře v roce 1620 od rakouského císaře Ferdinanda II. (1578–1637) kostel sv. Mikuláše na pražské Malé Straně, rozhodnou se na jeho místě vybudovat nový chrám. Jejich návrhu padne za oběť několik budov.

Malostranští radní si proto vyprosí jako náhradu za zbořené budovy stavbu nové zvonice, která bude patřit městu.

Původní podoba gotického chrámu svatého Mikuláše. FOTO: Filip van den Boosche/Creative Commons/Public domain

Projekt dodělá syn

Projekt stavby narýsuje v roce 1702 původem německý architekt Kryštof Dientzenhofer (1655–1722). Až do roku 1711 také vede stavební práce, potom následuje jejich přerušení. Do pokračování stavby se potom v roce 1737 pouští Dientzehoferův syn Kilián Ignác.

Konečnou podobu zvonice má na svědomí italský architekt Anselmo Lurago (asi 1701–1765).

blank
Chrámová zvonice slouží k ohlašování požáru ve městě. FOTO: Tilman2007/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Ohlašuje požár

Na věž každou noc po 112 schodech stoupá hlásný. „Chval každý duch Hospodina, Ježíše, jeho syna, odbila desátá hodina. Zaopatřte světlo, oheň, ať není žádnému škoden, odpočívej s Pánem Bohem,“ volává pak do tmy. Kromě ohlašování požáru a jiných pohrom patří mezi jeho povinnosti i zvonění na zvony. Jeho funkce byla zrušena v roce 1891.

blank
Státní tajná bezpečnost si vybere šikovnou pozorovatelnu. FOTO: Merimac1/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Špiclují vyslanectví

Za komunistického režimu se uvnitř zvonice v letech 1952–1989 usadili příslušníci Státní tajné bezpečnosti. Ty ovšem nezajímalo, zda někde na Malé Straně nehoří. Jejich úkolem bylo hlavně sledovat, co se děje na okolních velvyslanectvích západních zemí.

Nacházela se zde malá tepelně izolovaná místnůstka vybavená psacím stolem a pisoárem s odtokem do okapu.

blank
Jeden z mnoha zvonů odlitých zvonařem Birkcím – tento se nachází v Ústí nad Labem. FOTO: Lukas Sova/Creative Commons/Public Domain

Jeden zvon

Malostranská zvonice má svůj zvláštní vchod. Kdo se dostane do třetího patra, uvidí zvonovou stolici. Bývaly zde tři zvony, dnes tu najdeme jeden. Má jméno Mikuláš. V roce 1576 ho ulil zvonař Brikcí z Cinperka (asi 1535–1599).

Kolos váží 350 kilogramů a náklady na jeho zhotovení zaplatila malostranská radnice. Od roku 2010 je zvonice přístupná veřejnosti.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Tilman2007/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články