Skip to content

Aidoru: Idol nebo obdivovaný otrok ve zlaté kleci?

Idol to v Japonsku nemá snadné a cena za slávu je vysoká. Pokud totiž není extrémně odolný, bezohledný systém ho za pár let vysaje a rozemele.

Vše začíná v polovině 60. let, kdy se v Japonsku stává hitem francouzský film Cherchez l’idole (v našich kinech jako Honba za kytarami). Coby mladá zpěvačka se tu objeví Sylvie Vartanová (*1944) a přestože nemá hlavní roli, stává se tak populární, že se slovo idol stává synonymem pro mladé zpěvačky.

Postupně se jeho užití rozšiřuje až se stává samostatnou kategorií japonské a v osmdesátých letech také jihokorejské kultury.

Na začátku je japonská obliba francouzské zpěvačky Sylvie Vartan. (By Eric Koch / commons.wikimedia.org/ CC0)

Ve znamení sladké nevinnosti

Specifický „idol systém“ tvoří roztomilé hvězdičky, které zvládají zpěv, tanec, herectví i hudební nástroje, a uplatní se také jako modelové a modelky. Nejsou přitom vnímáni pouze jako baviči, ale i jako ztělesnění ideálního občana.

Tomu také musí odpovídat jejich mediální obraz, který je mixem skvělých vlastností a nevinnosti. Zkrátka takoví asijští Mirkové a Mirky Dušínové. Typickým příkladem je AKB48, která se dokonce dostala do Guinessovy knihy rekordů jako největší popová skupina.

Má kolem 130 členů rozdělených do několika týmů a uspět je tu dvojnásob obtížné, neboť to znamená dostat se nejen do AKB48, ale uspět také v konkurenci uvnitř skupiny. Idoly najdete v programu každé televizní stanice, v každém časopise, na každém druhém bilboardu.

Mají takové davy fandů, že by jim mohli závidět i Beatles. Stát se idolem, po tom touží každý mladý Japonec. Je to však vždy výhra?

blank
Typickým příkladem systému je skupina AKB48. FOTO: kndynt2099 / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Otroci ve zlaté kleci

Ze všeho nejvíc totiž idol systém připomíná otrokářský systém, který tvrdou rukou ovládají talentové agentury. Idol za slávu platí tvrdou dřinou. Každodenní vystupování a propagační akce, od televizních vystoupení, kdy se ti nejoblíbenější mohou objevit až ve dvaceti pořadech týdne, často v živém vysílání, přes nekonečná koncertní turné až k povinnosti kdykoli komunikovat s fanoušky, rozdávat úsměvy i rozhovory.

Program mají nabitý tak, že v podstatě nemají nikdy volno, a dokonce i tu trochu volného času agentury ovládají a nutí své hvězdy hrát přidělenou roli, a to vše pod tlakem, kdy jedna chyba může znamenat konec kariéry, přízně fanoušků, ale v zemi s tak silným sociálním tlakem také ztrátu přátel a v některých případech i rodiny.

Nejznámější obětí tohoto systému se stává zpěvačka Jukiko Okadaová, která spáchá sebevraždu 8. dubna 1986.

Kdo je přistižen na rande, končí

„Očekává se od nich, že budou působit jako andělské bytosti, naplňující obraz nevinnosti a naivity, který je v Japonsku velmi atraktivní,“ říká odborník na J-pop Mark Russell. Klauzuli o zákazu vztahů a dokonce i randění, mají dokonce i ve smlouvách a pokud se provalí nějaký utajený vztah, téměř vždy to znamená konec kariéry.

Když tedy bulvár 31. ledna 2013 zveřejní, že Minami Minegishiová (*1992) ze skupiny AKB48 strávila noc v bytě přítele, už za pár hodin se objeví video, kde se plačící Minami s oholenou hlavou omlouvá fanouškům za bezohledné chování a doufá, že bude moci zůstat členkou kapely.

Paradoxem je, že uvnitř systému přitom dochází k řadě případů sexuálního obtěžování a vydírání ze strany manažerů a šéfů. Ti jsou navíc jediní, kdo na systému vydělává. Samotní interpreti dostávají pouhý střípek, mluví se o 1 procentu, toho, co na nich vydělávají muži v pozadí.

Přitom jsou v mnoha případech během 3 až 5 let tak vyčerpáni, že odpadají. Což firemám nevadí, protože na jejich místo už se tlačí další dychtivé dívenky toužící dotknout se hvězd… a nechat se semlít nelítostným systémem.

blank
Na porušní přísných pravidel doplatí i oblíbená Minami Minegishiová. FOTO: TPE48 Official / Creative Commons / CC BY 3.0
Foto: titulka Autor: Georges Seguin (Okki) – commons.wikimedia.org - CC BY-SA 3.0 commons.wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Hlídá Gottův odkaz a vydělává na něm
nasehvezdy.cz

Hlídá Gottův odkaz a vydělává...

Podzim byl ve znamení...
Přelivový bazén Albixon potěší i jako vánoční dárek
iluxus.cz

Přelivový bazén Albixon potěší...

Existuje jeden naprosto originální vánoční...
Falcon 10X: Tryskáč s elegancí sokola
epochalnisvet.cz

Falcon 10X: Tryskáč s...

Francouzský výrobce privátních dopravních...
Starověké praktiky kojení v Andách
21stoleti.cz

Starověké praktiky kojení v...

Podle výzkumného projektu na archeologickém...
Úporný boj tajuplných Mayů se suchem
enigmaplus.cz

Úporný boj tajuplných Mayů...

Ani vyspělé civilizace nejsou schopné se bránit krutým...
Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
epochanacestach.cz

Putování za kamennými kříži...

Prastaré monolity ve tvaru...
Domácí sekaná
tisicereceptu.cz

Domácí sekaná

Suroviny ½ kg vařené vepřové plece ¼ kg...
Tall el-Hammam: Údajné místo děsivého setkání Země s asteroidem?
enigmaplus.cz

Tall el-Hammam: Údajné místo...

Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být...
Antioxidanty na talíři
panidomu.cz

Antioxidanty na talíři

Termín „antioxidanty“ se do obecného...
Manželství je pro ni vězením?
nasehvezdy.cz

Manželství je pro ni vězením?

Hvězda seriálu Ulice...
Soška z Afriky si hledala další oběť
skutecnepribehy.cz

Soška z Afriky si hledala...

Bratranec rád cestoval a byl to...