Skip to content

Magické číslo 137: Ukrývá klíč k tajemství vesmíru?

Naprosto obyčejné číslo. Co o něm víme? Většina z nás jen to, že v číselné posloupnosti zaujímá pozici mezi čísly 136 a 138, že je to v pořadí 33. prvočíslo, a možná že jeho zápis v binární soustavě má formát 10001001.

Záhadné číslo 137 však nedá spát celé řadě fyziků, a to již po dlouhé desítky let.

Píše se rok 1958 a v jednom z pokojů nemocnice Rotkreuz ve švýcarském Curychu na lůžku s rakovinou slinivky břišní bojuje významný teoretický fyzik Wolfgang Pauli (1900–1958). Jednoho dne za ním na návštěvu přichází jeho asistent Charles Enz (*1925). Když fyzik přijde k sobě, dotáže se ho na číslo pokoje, ve kterém leží. „137,“ zazní odpověď. „Odtud se již živý nedostanu,“ reaguje smířeně. A má pravdu – ve stejném pokoji 15. prosince toho roku vydechuje naposledy.

Co držitele Nobelovy ceny za fyziku na onom čísle tolik vyděsilo?

Zrod všeho bytí

Jde o jedno ze základních čísel, která popisují svět, ve kterém žijeme. Ve standardním modelu, který moderní částicová fyzika používá, se například vedle hodnoty rychlosti světla či gravitační konstanty řadí i takzvaná konstanta jemné struktury, která charakterizuje sílu elektromagnetické interakce.

Podle provedených měření její hodnota odpovídá přibližně 1/137, fyzice se však pro ni od roku 1916, kdy konstantu do Bohrova modelu atomu zavedl německý teoretický fyzik Arnold Sommerfeld (1868–1951), doposud nepodařilo přijít s teoretickým vysvětlením!

Wolfgang Pauli ví, že z nemocničního pokoje číslo 137 se nedostane. A má pravdu. (Foto: Unknown Author / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Čím dál víc otázek

To ovšem není jediný případ, kde se ona záhadná 137 ve spojitosti s kosmem vyskytuje – podle standardního kosmického modelu velkého třesku (Model ΛCDM) má náš vesmír vzniknout před 13,7 miliardy let. Jde o pouhou náhodu?

Jedním z vědců, kteří tajemství čísla 137 touží rozlousknout, je právě Wolfgang Pauli, který se v zoufalosti z chybějícího vysvětlení dokonce obrátí na numerologii a studium židovské mystiky zvané kabala.

Tím však ve své hlavě vyvolá více otázek než odpovědí – jak brzy zjistí, samotné slovo kabala se dá v hebrejštině vyjádřit číselnou hodnotou 137!

Ptej se Boha

Naváže spolupráci s psychologem Carlem Gustavem Jungem (1875–1961) a vysvětlení začne hledat ve snech, avšak také marně. Společně tedy zavedou pojem synchronicita, pomocí kterého se pokoušejí popsat, že některé jevy se nedají vysvětlit jinak než náhodou a proč k nim může docházet na různých místech současně.

Posedlost záhadným číslem prostupuje celý Pauliho život. Během jedné jeho přednášky na Princetonské univerzitě v New Jersey studenti údajně vznesou dotaz, na co by se zeptal Boha, kdyby zemřel. „Proč právě 1/137?“ odpoví s jiskrou v očích.

Pauli ale není jediný velikán fyzikálního světa, který mystériu čísla 137 propadne.

Od Sommerfeldova objevu roku 1916 hodnota konstanty stále postrádá vysvětlení. (Foto: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo)

Běh na dlouhou trať

Záhady s ním spojené nedají spát ani americkému teoretickému fyzikovi Richardu Feynmanovi (1918–1988), který konstantu jemné struktury označí za jednu z největších a nejkrásnějších záhad fyziky – magické číslo, ke kterému jsme došli a kterému nerozumíme.

„Víme, jaké experimentální tanečky musíme absolvovat, abychom to číslo s velkou přesností naměřili,“ píše ve své knize Neobyčejná teorie světla a látky (1985). „Nevíme však, k jakému tanci přinutit své počítače, aby toto číslo vyplivly, aniž bychom ho nějak nepozorovaně sami do výpočtu vložili,“ dodává. I přes veškerou genialitu a odborné znalosti se žádnému z vědců odpovědi na otázky spojené s číslem 137 doposud najít nepodařilo.

Richard Feynman konstantu označí za největší prokletou záhadu moderní fyziky. (Foto: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Republic of Finland / Creative Commons / Volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svatomartinské hody nám závidí celý svět
iluxus.cz

Svatomartinské hody nám...

Spojení mladého vína s husími...
Salát s tuňákem a vejci
tisicereceptu.cz

Salát s tuňákem a vejci

K večeři je dobré volit potraviny s...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Proč jsem si prošla minulými životy?
skutecnepribehy.cz

Proč jsem si prošla minulými...

Musela jsem si to vyzkoušet....
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
enigmaplus.cz

Záhada z Atacamy: Byla v...

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Nový podezřelý v případu Zodiac zanechával na internetu mrazivé komentáře
enigmaplus.cz

Nový podezřelý v případu Zodiac...

Před několika dny tým vyšetřovatelů odložených...