Domů     Magické číslo 137: Ukrývá klíč k tajemství vesmíru?
Magické číslo 137: Ukrývá klíč k tajemství vesmíru?
30.9.2021

Naprosto obyčejné číslo. Co o něm víme?

Většina z nás jen to, že v číselné posloupnosti zaujímá pozici mezi čísly 136 a 138, že je to v pořadí 33. prvočíslo, a možná že jeho zápis v binární soustavě má formát 10001001. Záhadné číslo 137 však nedá spát celé řadě fyziků, a to již po dlouhé desítky let.

Píše se rok 1958 a v jednom z pokojů nemocnice Rotkreuz ve švýcarském Curychu na lůžku s rakovinou slinivky břišní bojuje významný teoretický fyzik Wolfgang Pauli (1900–1958). Jednoho dne za ním na návštěvu přichází jeho asistent Charles Enz (*1925).

Když fyzik přijde k sobě, dotáže se ho na číslo pokoje, ve kterém leží. „137,“ zazní odpověď. „Odtud se již živý nedostanu,“ reaguje smířeně. A má pravdu – ve stejném pokoji 15. prosince toho roku vydechuje naposledy. Co držitele Nobelovy ceny za fyziku na onom čísle tolik vyděsilo?

Zrod všeho bytí

Jde o jedno ze základních čísel, která popisují svět, ve kterém žijeme.

Ve standardním modelu, který moderní částicová fyzika používá, se například vedle hodnoty rychlosti světla či gravitační konstanty řadí i takzvaná konstanta jemné struktury, která charakterizuje sílu elektromagnetické interakce.

Podle provedených měření její hodnota odpovídá přibližně 1/137, fyzice se však pro ni od roku 1916, kdy konstantu do Bohrova modelu atomu zavedl německý teoretický fyzik Arnold Sommerfeld (1868–1951), doposud nepodařilo přijít s teoretickým vysvětlením!

Wolfgang Pauli ví, že z nemocničního pokoje číslo 137 se nedostane. A má pravdu. (Foto: Unknown Author / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Wolfgang Pauli ví, že z nemocničního pokoje číslo 137 se nedostane. A má pravdu. (Foto: Unknown Author / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)

Čím dál víc otázek

To ovšem není jediný případ, kde se ona záhadná 137 ve spojitosti s kosmem vyskytuje – podle standardního kosmického modelu velkého třesku (Model ΛCDM) má náš vesmír vzniknout před 13,7 miliardy let. Jde o pouhou náhodu?

Jedním z vědců, kteří tajemství čísla 137 touží rozlousknout, je právě Wolfgang Pauli, který se v zoufalosti z chybějícího vysvětlení dokonce obrátí na numerologii a studium židovské mystiky zvané kabala.

Tím však ve své hlavě vyvolá více otázek než odpovědí – jak brzy zjistí, samotné slovo kabala se dá v hebrejštině vyjádřit číselnou hodnotou 137!

Ptej se Boha

Naváže spolupráci s psychologem Carlem Gustavem Jungem (1875–1961) a vysvětlení začne hledat ve snech, avšak také marně.

Společně tedy zavedou pojem synchronicita, pomocí kterého se pokoušejí popsat, že některé jevy se nedají vysvětlit jinak než náhodou a proč k nim může docházet na různých místech současně. Posedlost záhadným číslem prostupuje celý Pauliho život.

Během jedné jeho přednášky na Princetonské univerzitě v New Jersey studenti údajně vznesou dotaz, na co by se zeptal Boha, kdyby zemřel. „Proč právě 1/137?“ odpoví s jiskrou v očích.

Pauli ale není jediný velikán fyzikálního světa, který mystériu čísla 137 propadne.

Od Sommerfeldova objevu roku 1916 hodnota konstanty stále postrádá vysvětlení. (Foto: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo)
Od Sommerfeldova objevu roku 1916 hodnota konstanty stále postrádá vysvětlení. (Foto: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo)

Běh na dlouhou trať

Záhady s ním spojené nedají spát ani americkému teoretickému fyzikovi Richardu Feynmanovi (1918–1988), který konstantu jemné struktury označí za jednu z největších a nejkrásnějších záhad fyziky – magické číslo, ke kterému jsme došli a kterému nerozumíme. „Víme, jaké experimentální tanečky musíme absolvovat, abychom to číslo s velkou přesností naměřili,“ píše ve své knize Neobyčejná teorie světla a látky (1985).

„Nevíme však, k jakému tanci přinutit své počítače, aby toto číslo vyplivly, aniž bychom ho nějak nepozorovaně sami do výpočtu vložili,“ dodává.

I přes veškerou genialitu a odborné znalosti se žádnému z vědců odpovědi na otázky spojené s číslem 137 doposud najít nepodařilo.

Richard Feynman konstantu označí za největší prokletou záhadu moderní fyziky. (Foto: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo)
Richard Feynman konstantu označí za největší prokletou záhadu moderní fyziky. (Foto: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Republic of Finland / Creative Commons / Volné dílo)
reklama
Související články
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
reklama
svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva