Když v roce 1911 vstoupil americký cestovatel Hiram Bingham jako první Evropan do ruin ztraceného inckého města Machu Picchu, nenašel zde žádné poklady, žádné legendární incké zlato.
Dnes, po 100 letech od objevu legendární památky, se ale zdá, že jsme na stopě úžasného objevu, který nebude mít v dějinách jihoamerické archeologie obdoby.
Evropský Indiana Jones
Francouzský inženýr David Crespy navštívil v roce 2010 Machu Picchu jako obyčejný turista.
Přesto jeho zraku neunikla jedna zvláštnost, kterou před ním přehlédli všichni badatelé a archeologové – ve spodní části jedné z budov objevil zvláštní výklenek, který podle Crespa jednoznačně vznikl zazděním vchodu do prostor ukrytých pod budovou. Typ zdiva navíc jasně napovídal, že vchod uzavřeli sami Inkové.
Co skrývá tajemná čtvercová komora?
O podivném výklenku se z novinového článku náhodou dozvěděl francouzský archeolog Thierry Jamin, který právě nedaleko odtud zkoumal zaniklé incké osady.
Všeho nechal, sehnal si povolení ke geofyzikálnímu průzkumu, naložil potřebné vybavení do auta a vyrazil k Machu Picchu. Zjistil, že výklenek je opravdu zazděný vchod do neznámých prostor.
Za zdí se podle přístrojů nachází schodiště vedoucí do centrální čtvercové komory a do menší vedlejší místnosti. Měření prokázala v uzavřené komoře přítomnost velkého množství kovů – zlata a stříbra. Čeká Thierry Jamina archeologický objev století?