Domů     Macao: Risk a zisk v čínském Las Vegas!
Macao: Risk a zisk v čínském Las Vegas!
8.9.2016

Myslíte si, že Mekkou všech hazardních hráčů je Las Vegas? Zapomeňte. Titul největšího světového centra hazardu již několik let pevně drží ve svých rukou jiné město. Seznamte se s Macaem, které má pětkrát vyšší příjmy z hazardních her než americké Las Vegas.

Tuto zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky najdete u ústí Perlové řeky do Jihočínského moře. I když se teď město hřeje na výsluní, jeho začátky nejsou vůbec snadné. Již od 3. století před naším letopočtem je Macao součástí Číny.

Jeho dnešní podobu, respektive podobu historického centra, ale mají na svědomí Portugalci. Ti si v 16. století vybírají přístavní město v blízkosti řeky proslulé svým perlovým průmyslem jako ideální zastávku za obchodem.

Díky úplatkům získávají od místních úředníků v roce 1553 právo tady kotvit a obchodovat. Následně si zde zakládají trvalou osadu, ze které od roku 1557 platí pravidelný roční nájem téměř 19 kilogramů stříbra.

Největší křesťanský kostel

Centrum města se pomalu, ale jistě začíná pod portugalským vlivem utvářet do dnešní podoby. Jezuité zde postaví v roce 1602 největší křesťanský kostel v Asii, kostel sv. Pavla.

Po devastujícím požáru v roce 1835 z něho zůstane pouze impozantní průčelí na vrcholku strmého schodiště, které se stane společně s koloniální pevností Fortaleza do Monte (postavena byla mezi lety 1617–1626) patrně nejznámější turistickou atrakcí historického centra.

Formují se malebné uličky, jejichž názvy jsou vytvořeny z azulejos, modrobílých kachliček, kterými je známý například portugalský Lisabon. V 17. století žije v Macau 2 000 Portugalců a 20 000 Číňanů, kterým slouží na 5 000 otroků.

Jen využijí situace

Opravdovou kontrolu nad pomyslnou branou k Perlové řece Portugalci získávají až o téměř tři století později. V roce 1839 totiž vypuká 1. opiová válka mezi čínskou mandžuskou dynastií Čching a Velkou Británií.

Přestože vládci Číny do konfliktu nasadí téměř 100 000 mužů (Británie asi 20 000 vojáků), jdou od jedné porážky ke druhé.

Nakonec po třech letech válčení ztratí dynastie Čching zhruba 20 000 mužů (Britové hlásí pouhých 500 mrtvých či raněných) a je nucena přistoupit na mírovou dohodu.

Oslabení dynastie Čching, neschopné se nijak bránit a bojovat s další evropskou mocností, využívají Portugalci a zmocňují se nejen samotného Macaa, ale i přilehlých ostrovů Taipa a Coloane.

V roce 1887 nakonec portugalská vláda donutí dynastii Čching podepsat čínsko-portugalskou smlouvu, která oficiálně stvrzuje, že Portugalsko bude spravovat Macao a přilehlé oblasti. Začíná tak více než století portugalské okupace.

Ze študáka milionář

Píše se rok 1942. Zatímco svět se zmítá v bouři 2. světové války, Japonsko u portugalského Macaa částečně respektuje jeho neutralitu.

V té době sem přijíždí Stanley Ho (*1921), kterému se až o mnoho let později začne přezdívat Král hazardu nebo Otec gamblingu. Kvůli válce musí přerušit studium na univerzitě v Hongkongu.

V Macau získává kancelářskou práci ve firmě zaměřené na import a export. To, čím si ale skutečně vydělává, je pašování luxusního zboží přes čínské hranice v průběhu celé války. I když do Macaa přijede s pouhými deseti dolary, do roka se z něj stane milionář.

O téměř 20 let později, v roce 1961, se Ho společně s partnery zapojí do výběrového řízení, ve kterém nejde o nic menšího než o monopol na hazard v celém městě.

Stínový vládce Macaa

Toto výběrové řízení Hoova společnost nakonec vyhraje a získá monopol na provoz hazardních her v Macau, a to až do roku 1986 (licence je následně prodloužena o 15 let, do konce roku 2001).

Stanley Ho tak se rozhodne udělat něco nemyslitelného – sesadit americké Las Vegas z pozice největšího světového centra hazardu. Z malého, zanedbaného městečka se tak pomalu, ale jistě stává supermoderní velkoměsto.

Začíná se rozvíjet veřejná doprava včetně lodní i vrtulníkové přepravy přímo z hongkongského letiště. Luxusní hotely i další kasina tady rostou jako houby po dešti a do města proudí davy turistů.

Jen tak letmo projdou historické centrum, ale cíl jejich návštěvy je vždy jedno z macajských kasin. Není divu. Macao je totiž jediným městem v celé Číně, kde je hazard naprosto legální a zároveň i dostupný široké veřejnosti.

V roce 1987 po dlouhé snaze čínské vlády dojde k podpisu prohlášení, díky kterému Čína 20. prosince 1999 obnoví svou suverenitu nad Macaem.

Ovšem stejně jako v případě Hongkongu a Tchaj-wanu, i zde platí politika Jedna země, dva systémy neboli zatímco ve zbytku Číny vládne socialismus, zdejší ekonomika se řídí kapitalistickými pravidly.

Změna „vlastníka“ tak Macau příliš neublíží v jeho už tak dobře nastartovaném rozvoji a byznys Sandyho Hoa jen kvete. Pak ale přichází konec roku 2001, kdy vyprší licence, kterou Ho drží dlouhých 39 let!

Konec Monopolu

Od prvního lednového dne roku 2002 je tak byznys rozdroben a o licenci na provoz vlastního kasina se může ucházet prakticky kdokoliv včetně takových gigantů, jako Las Vegas Sands, který vlastní Sheldon Adelson (*1933).

Tato společnost zde také v roce 2007 otevře největší kasino v Macau, The Venetian Macao, kde na 51 000 m2 najdete 3 400 výherních automatů a 800 hráčských stolů.

Příliv nových investorů rychle vystřelí asijské centrum hazardu mezi přední světové metropole žijící z příjmů z kasin. Macao je navíc velmi rychle nechává za sebou.

Přeskakuje Monte Carlo a nakonec i samotné Las Vegas, které odsune na druhou příčku v žebříčku měst zprostředkovávajících zábavu náruživým gamblerům. Čisté příjmy jsou zde dnes dokonce již pětkrát vyšší než ve „městě hříchu“ v Nevadě.

I když minulý rok hlásili macajští provozovatelé poklesy zisků (důvodem je pokles zájmu bohatých Číňanů o hazard), odborníci se shodují, že hazardní sezona v Macau ještě zdaleka není u konce.

Foto: wikipedia.org
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz