Archeologové před časem na Lounsku prohledávali prostor, kudy bude brzy vést dálnice D7 Praha-Chomutov. Při této příležitosti narazili u Chlumčan na hroby s kostrami a základy objektů.
Stáří nálezů odhadují na 7000 let.
„Během záchranného výzkumu jsme prozkoumali celkem 473 archeologických objektů dokládající sídelní i funerální aktivity z období mladší doby kamenné – neolitu, starší a mladší doby bronzové,“ vysvětluje Vít Hadrava z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech.
Změny ve společnosti
Většina objevů pochází z mladší doby kamenné a patří ke kultuře s lineární keramikou, která u nás trvala v letech 5500-5000 př. n. l. Podle Hadravy tehdy ve společnosti docházelo ke skutečně převratným změnám.
Lidé zakládali nové sídliště s typicky dlouhými dřevnými domy, věnovali se pěstování zemědělských plodina a chovu dobytka.
Dlouhá tradice
Dále se v lokalitě nachází i čtyři hroby ze starší doby bronzové, náležející k únětické kultuře z let 2300-1700 př. n. l. a zásobní jámy spadající do knovízské kultury panující v období 1300-1000 př. n. l. Všechno svědčí o dlouhé tradici osídlení sahající až do neolitu.