Domů     Lidojedi v Čechách: Kde se u nás jedli lidé?
Lidojedi v Čechách: Kde se u nás jedli lidé?
8.4.2019

Často převládá představa, že kanibalismus, tedy pojídání lidského masa, je velmi úzce až téměř výhradně spjat s lidmi obývajícími tropické oblasti. Chybí zde dostatek větší lovné zvěře, dobytek na porážku není k dispozici.

Nenechte se ale mýlit, kanibalismus je mnohem rozšířenější, než si dokážete představit. A naši předkové hodovali na svých bližních i na našem území!

Kolem plápolajícího ohně sedí několik vyhublých postav a zuřivě do sebe soukají potravu. Ke skupince se řítí jeden opozdilec, ale děsivá hostina je téměř u konce.

Všude kolem se válí úlomky kostí a vydlabané drobounké lebky, které ještě nedávno patřily nebohým dětem! Hlad je nejlepší kuchař, anebo krutý nástroj, který promění člověka v krvelačného zabijáka. I o tom svědčí nalezené ostatky na jižní Moravě…

V Cézavě u Blučiny se naskytne archeologům velmi zvláštní podívaná. Kosterních pozůstatků již několik viděli, ovšem tenhle nález se od ostatních liší. Tentokrát se nejedná o žádné pohřebiště, která jsou zvyklí běžně nacházet.

Kosti jsou rozesety v rozličných jámách spolu se zvířecími ostatky a střepy z nádob. Žádný rituál, který by uctil památku předků, jen děsivý výjev! Teprve podrobnější zkoumání ale archeologům vyjeví hrozivé tajemství.

Dohromady vědci odkryjí pozůstatky bezmála 200 jedinců z doby bronzové (asi 1900–750 př. n. l.). „Našli jsme jednotlivé kosti, částečné či neúplné kostry, často s charakteristickými stopami,“ zní výsledky bádání.

A o jaké charakteristické stopy se vlastně jedná? Jsou to známky po různém štípání, lámání, řezání a čas od času i po opálení. Co je ovšem ještě více znepokojující, velká část ostatků patří dětem!

Mrtvolky nebohých dětí měly často roztříštěnou mozkovnu, spodní čelist a často i celou obličejovou část. Jaký krutý osud děti potkal? Proč s nimi bylo zacházeno tak krutě?

Nejsou lidojedi jako lidojedi, někteří se k barbarskému činu uchýlili v době hladomorů.
Nejsou lidojedi jako lidojedi, někteří se k barbarskému činu uchýlili v době hladomorů.

Znepokojující stopy znamenají jediné. Naši předkové se pojídali navzájem a podle hrůzného zjištění se na jejich jídelníčku hojně objevovaly děti. Co je vedlo k takovému činu? Byl to hlad, který nutil naše předky vraždit děti a ohlodávat jejich kosti?

Nebo se jednalo o nějaké rituály, při nichž svým obětem rozdrtili lebku a vydlabali mozkovnu, jejíž obsah snědli?

Vše je dokonale připraveno, oheň nabývá na síle a dva muži vedou ženu a dítě. Celá událost se neobejde bez zoufalého nářku a dětského pláče, který má být velmi brzy brutálně utišen. Ozvou se dvě tupé rány.

Žena ještě naposledy zasténá a z hlavy se jí valí proudy krve. Dítě se podaří zabít okamžitě. Muž v čele skupiny začíná cosi drmolit. Zní to jako zaříkávadlo a ostatní ani nedutají, jen bedlivě naslouchají.

Jakmile dá pokyn, vrhnou se na bezvládná těla a začínají je porcovat! To nejdůležitější, srdce a mozek, dostane zaříkávač. Ostatní se musí spokojit s údy a zbytkem. Věřili snad naši předkové, že pojídáním ostatních lidí získají jejich sílu? Proč se zaměřovali hlavně na mozek, nejdůležitější orgán v lidském těle?

Nálezy z doby bronzové ukazují pravděpodobně na rozkvět rituálního kanibalismu spojeného s různorodými a častými obřady tehdejších společností,“ domnívají se archeologové, ovšem vzápětí podotýkají, že stejně tak se mohlo jednat o určitý projev labužnictví!

K čemu měly sloužit magické rituály, při nichž se jedly lidské oběti? Pojídali naši předkové své bližní, nebo si obstarávali oběti cizí?

K velkému překvapení se lidojedi nevyskytují pouze v pravěku. Kanibalismus je poměrně hojně rozšířený i ve středověku! V této době se ale jeho příčina posouvá z rituálních pohnutek na ten nejzákladnější lidský pud – pud sebezáchovy.

Středověcí lidé sahají po krajním řešení hlavně v dobách trýznivého hladomoru. A v takových případech jde člověčenství bez pardonu stranou. Polorozpadlou chalupou se nese dětský křik a hlaholení. Dospělý hlas zesiluje, zatímco ten dětský rázem utichne.

Zbědovaná žena nevidí jiného východiska. Její dítě leží mrtvé na zemi a ohniště se pomalu rozhořívá. Její vlastní ratolest aspoň na malou chvíli ukojí neutichající hlad.

Tento zoufalý krok v dobách, kdy si hladomor nemilosrdně bere stovky životů denně, není jediný. Někteří v zoufalství snědí svá vlastní robátka, jiní se snaží lidské maso obstarat jinde.

Jen pohádka? Kdepak! Právě děti se stanou pomyslnou pečínkou nejčastěji.
Jen pohádka? Kdepak! Právě děti se stanou pomyslnou pečínkou nejčastěji.

Doklady o kanibalismu během devastujícího hladomoru pocházejí z roku 1282 a z přelomu let 1316 a 1317. Bezvýchodná situace se bude opakovat i o několik staletí později roku 1598. I tehdy zoufalí lidé bojují o život všemi dostupnými i nedostupnými prostředky.

Kolik nevinných lidí asi zemřelo, aby jiní mohli žít? Skutečně zabíjel druh druha a pojídal jeho maso? Doklady o kanibalismu jsou hojně popisovány v kronikách a rozhodně se nejedná pouze o záležitost Českých zemí.

„Zuřivý hlad způsobil, že lidé pojídali lidské maso. Pocestní byli odvlékáni silnějšími lidmi, než byli sami, byly jim usekány údy, upečeny na ohni a pozřeny.

Mnozí ukazovali dětem kus ovoce nebo vajíčko a odlákali je na odlehlá místa, kde je zabili a snědli,“ zní děsivé svědectví od clunyjského mnicha Raula, jak to bylo i v ostatních částech Evropy.

Kromě trýznivého hladu dožene naše předky ke kanibalismu i touha po úspěchu! Hlavním chodem na zvráceném jídelníčku se stávají ještě nenarozené děti.

„Byly vražděny těhotné ženy a orgány jejich nenarozených dětí byly pojídány,“ domnívají se archeologové. Důvod je jednoduchý, zločinci si tak chtěli zajistit úspěch v dalším počínání! Skutečně tito lidé věřili v magickou moc masa nenarozeňátek?

A mohla se síla zavražděných jedinců nějakým způsobem přenést na ty, kteří hodovali na jejich nebohých tělech?

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Kateřina Pelikánová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz