Domů     Lidé versus zvířata: Jak jsme na tom smysly?
Lidé versus zvířata: Jak jsme na tom smysly?
13.6.2022

Zrak, sluch, čich, hmat a chuť. Zdálo by se, že pěti základními smysly je člověk obdařen tak nějak akorát. Nebo by to mohlo být lepší? Jak bychom dopadli v porovnání se zvířaty?

Připravte se netradiční pětiboj! Naše lidské smysly se utkají se zástupci zvířecí říše. Kdo nejlépe slyší, kdo všechno vyčenichá a kdo má nejbystřejší oči? Co myslíte – vedeme si statečně, nebo prohráváme na plné čáře?

Velké uši nestačí!

disciplína: SLUCH

vítěz: zavíječ voskový

Na počátku jsou drobné částečky, které se rozkmitají. Někdy, rychle, někdy pomaleji, zkrátka kmitají ve frekvencích, které vnímáme jako zvuk.

Je tu ale jistá podmínka. Lidské ucho je schopno zaznamenat jen ty zvuky, které se pohybují zhruba ve frekvencích mezi 16 hertzy až 20 kilohertzy.

Frekvence kmitání také určuje výšku – čím je vyšší, tím je vyšší i tón, který slyšíme.

Kdo trumfne delfína?

Podobné pásmo slyšitelnosti jako lidé má většina ptáků. O něco vyšší tóny slyší opice (do 30 kHz) nebo koně (do 40 kHz), ještě lepší jsou pak psi (50 kHz) a kočky (70 kHz).

Dlouho to vypadá, že největšími přeborníky na vysoké zvuky (ultrazvuky) jsou netopýři (160 kHz) nebo delfíni (210 kHz), dokud vědci neobjeví úžasný supersluch obyčejné můry zvané zavíječ voskový. Ten je schopen zaznamenat zvuky v rozsahu 300 kHz!

Na druhé straně je výhodou i schopnost slyšet nízké tóny, kterou mají třeba sloni. Infrazvuky skvěle pronikají hustým porostem a chobotnatci se tak domluví třeba i na 5 kilometrů.

Jen podle frekvencí ale sluch posuzovat nelze. Pták má třeba oproti člověku uši mnohem citlivější. Hravě od sebe odliší zvuky střídající se za 2 až 3 milisekundy, zatímco nám vše pod 15 milisekund splývá.

Nikdo nemá na můru! Zavíječ voskový bez problémů slyší ty nejvyšší zvuky na světě. Foto: Bennyboymothman / Cerative Commons / CC BY 2.0.
Nikdo nemá na můru! Zavíječ voskový bez problémů slyší ty nejvyšší zvuky na světě. Foto: Bennyboymothman / Cerative Commons / CC BY 2.0.

Ani člověk, ani pes…

disciplína: ČICH

vítězové: medvěd, krysa a hmyz

Neustálou pohotovost má 400 čichových receptorů v našem nosu. Ze vzduchu snímají molekuly pachu a posílají signály do mozku. Ten pak rozezná minimálně desítky tisíc různých vůní. Výsledků výzkumů se však liší a někteří se nebojí mluvit ani o bilionu!

Ženy mají obecně citlivější čich než muži, mladí lidé citlivější než staří. Většinou máme v čichu rezervy – je možné ho vycvičit.

Multifunkční chodidla

Nemáme však šanci se psem, o kterém se říká, že má milionkrát lepší čich než člověk. Ve skutečnosti má asi 40x více čichových buněk a navíc i skvělou pachovou paměť – najde stopu člověka, ke kterému přičichl už před třemi dny.

Ještě lepším stopařem by ale prý byl lední medvěd, který vycítí mrtvé zvíře pod sněhem na vzdálenost několika kilometrů!

Super čich mají i krysy – jejich maličké tělo je vyzbrojeno až 1000 čichovými buňkami a zvládnou každou nosní dírkou čichat něco jiného.

A zapomenout nesmíme na hmyz, vybavený ultracitlivými čichovými orgány na různých částech těla. Třeba moucha má čichové, ale stejně tak i chuťové štětinky na chodidlech. Takže když vám leze po koláči, zároveň ho i očichává a ochutnává.

Někteří samci motýlů jsou zas tak citliví na samičí feromony, že svou vyvolenou vycítí i 30 km daleko.

Lední medvědi jsou prý lepší stopaři než psi. Snadno vyčenichají kořist i pod ledem. Foto: Steve001 / Pixabay.
Lední medvědi jsou prý lepší stopaři než psi. Snadno vyčenichají kořist i pod ledem. Foto: Steve001 / Pixabay.

Souboj pohárků

disciplína: CHUŤ

vítěz: sumec

Tohle je výborné, tohle mi vůbec nechutná! Ale jak to vlastně poznáme? Díky 10 000 chuťovým pohárkům rozprostřených na jazyce, v měkkém patře a v krku. Ty zachytí chemické látky, které se při kontaktu jídlem rozpustí ve slinách, a vyšlou signály do mozku.

Chuťové pohárky žijí asi jen 10 až 14 dní. Postupně se obnovují, pokud si je tedy nezničíte třeba přílišnými dávkami nikotinu.

Chuť má především význam evoluční – když byly nějaké plody nechutné, naši předci se od nich raději drželi dál.

Rybí gurmáni

S počtem chuťových pohárků jsme na tom dobře. Třeba takové kuře jich má jen 30! Ptáci obecně na chuť moc vybaveni nejsou, jazyk mají pokrytý rohovinou, která tu chuťových buňkám překáží.

Mnohem méně pohárků než my mají i psi (okolo 1700) nebo kočky (méně než 500). Těm navíc schází schopnost rozeznat sladkou chuť, stejně jako některým opicím.

A kdo je na tom přeci jen lépe? Prasata se 14 000 chuťovými pohárky, nebo krávy, které jich mají asi 25 000.

Zvířecím gurmánům však suverénně vládnou ryby, s chuťovými pohárky rozprostřenými po celém těle. Rekordman sumec jich má 175 tisíc! Slouží mu nejen k ochutnávání, ale společně s vousky i k hledání kořisti.

Sumec má nejvíce chuťových pohárků z celé živočišné říše. 17krát víc než člověk. Foto: blende12 / Pixabay.
Sumec má nejvíce chuťových pohárků z celé živočišné říše. 17krát víc než člověk. Foto: blende12 / Pixabay.

Klíčové dotyky

disciplína: HMAT

vítěz: hmyz

Tlak, bolest, teplo či vibrace. To všechno musí vnímat hmatová tělíska v naší kůži. Nejvíce jich najdeme na konečcích prstů nebo na špičce jazyka, šetřilo se s nimi naopak na zádech.

Hmatem nejen zjišťujeme nové informace, ale třeba si i ověřujeme ty, co jsme se dozvěděli jinými smysly. A mozek se při hmatání pořádně zapotí – zpracovává totiž v tu chvíli mnohem více vjemů, než když je přijímáme očima, ústy či nosem.

Nohama, vousy, ocasem

V kvalitě hmatu by nás nejspíš porazila sarančata. Celý povrch těla mají pokrytý tenkými chloupky, kterými cítí i pohyb vzduchu a orientují se tak v prostoru.

Podobně to mají švábi, s nahuštěnými hmatovými buňkami v tykadlech, na spodní straně těla či v podkolenních jamkách.

Ryby trumfují svou postranní čárou. Cítí, jak se pohybující se voda odráží od okolí, a zmerčí tak třeba blížícího se predátora.

Mnoho savců se zas pyšní praktickými hmatovými vousky (vibrisy), díky nimž se neztratí třeba ani v úplné tmě.

Na konečky prsty jako my spoléhají opice, někteří z nich však mají jako bonus ještě citlivou špičku ocasu.

Saranče by bylo bez hmatu ztracené! Nejvíc hmatových chloupků má v oblasti zadečku. Foto: HansLinde / Pixabay.
Saranče by bylo bez hmatu ztracené! Nejvíc hmatových chloupků má v oblasti zadečku. Foto: HansLinde / Pixabay.

Kolik barev má svět?

disciplína: ZRAK

vítězové: kočky a ptáci

Od předmětů se odráží světlo, které neujde buňkám na naší sítnici – čípkům a tyčinkám.

Čípků máme v každém oku 6 milionů. Dělí se do tří druhů a rozlišujeme díky nim až 10 milionů odstínů!

Reagují však jen na vlnovou délku od 400 do 700 nanometrů, spektrum viditelného světla. A také fungují jen za dobré světelnosti. V šeru bychom byli v koncích, nebýt 120 milionů tyčinek, díky nimž rozlišujeme kontrasty.

Káně nepotřebuje brýle, kočka baterku

Barvy nám zvířata mohou závidět, často mají jen dva typy čípků a jejich paleta je tak o dost chudší. Třeba pes vidí svět ve žluté a jakési modrofialové, rozhodně nerozezná červenou od zelené

Ve všem ale navrch nemáme, mnoho živých tvorů se s rozmezím viditelného spektra zdaleka nespokojí! Například včely nebo ptáci vidí vlnové délky 100 až 400 nanometrů, tedy ultrafialové světlo, hadi zas infračervené délky nad 700 nanometrů.

Podle IR záření se pozná teplota objektu a chřestýši či krajty tak snad najdou kořist i v naprosté tmě.

Ovšem přeborníky na noční vidění jsou samozřejmě kočky! Nejenže mají velký počet tyčinek a roztažitelné zorničky, ale za sítnicí i speciální vrstvu buněk fungující jako zrcadlo.

Zpět ale do dne – už vidíte vše ostře? Pokud nenosíte brýle, rozhodně byste měli. V oblasti nejostřejšího vidění, tzv. žluté skvrně, totiž máte 160 000 čípků na milimetr čtvereční. Na ptáky to však nestačí, káně lesní jich má na stejném prostoru přes milion!

Pro základní orientaci v prostoru stačí kočkám zhruba 6krát méně světla než lidem. Foto: KAVOWO / Pixabay.
Pro základní orientaci v prostoru stačí kočkám zhruba 6krát méně světla než lidem. Foto: KAVOWO / Pixabay.
Foto: úvodní foto: sasint / Pixabay. 1: Creative Commons 2 – 5: Pixabay
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se