Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky…
„Zlaté lotosy“
Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento bolestivý proces, který navíc ženu už navždy zbavil možnosti přirozené chůze, začínal již v útlém dětství.
Od věku pěti let byly děvčátkům podvazovány prsty na noze pod chodidlo tak, aby bylo docíleno co nejmenší nožky. Postupně tak docházelo k deformaci nártu i celého chodidla. Takto utvářené drobné nožky byly nezbytností u žen z vyšších společenských vrstev.
Podvazování nohou děvčátek bylo v Číně zakázáno až se vznikem republiky v roce 1911. Navzdory zákazu se však udrželo až do konce 40. let 20. století.
Tato deformace nohou, která znemožňovala volný pohyb žen, totiž vyhovovala patriarchální společnosti ve smyslu udržení žen v domácím prostředí, tedy v područí mužů…
Eunuchové
Další neblahou kapitolu v čínské kultuře hrají takzvaní eunuchové, tedy „nemuži“, muži bez pohlavních žláz po kastraci. Ve starověké Číně žili na dvorech prakticky všech panovníků.
Mnozí vládci je využívali nejen k bezpečné obsluze svých početných harémů, ale i k plnění nejrůznějších úkolů hospodářského a rovněž také politického charakteru. Nebyli vázáni rodinnými svazky, a tak byli zcela oddáni pouze svému vládci.
Průběh kastrace
Před kastrací byly mužské genitálie potřeny pepřovou vodou za účelem částečné anestezie a pacientovi byl navíc podán opojný čaj.
Ležel na vyhřívaném křesle a po otázce, zda je skutečně rozhodnut tento zákrok podstoupit a je-li přesvědčen, že toho nikdy v budoucnu nebude litovat, mu byl po posledním uděleném souhlasu odstraněn šourek i penis.
Následně mu byly ucpány a obvázány močové cesty. Kastrovaný muž mohl pít až čtvrtý den po tomto zákroku, kdy mu byl uvolněn močovod.
Během tisíců let Číňané v umění kastrace dosáhli takového mistrovství, že nevydařené operace s následkem smrti byly velice vzácné.