Domů     Leopold Hilsner: Obětní beránek hilsneriády a cesta k milosti
Leopold Hilsner: Obětní beránek hilsneriády a cesta k milosti
9.6.2025

Jeho jméno je synonymem pro jednu z nejtemnějších kapitol české historie. Leopold Hilsner, chudý židovský pobuda, byl obviněn z vraždy Anežky Hrůzové a stal se obětním beránkem protižidovské hysterie, známé jako hilsneriáda.

Navzdory pochybným důkazům a hlasům volajícím po spravedlnosti byl odsouzen k smrti a prožil osmnáct let ve vězení. Jak se z obyčejného člověka stal symbol nespravedlnosti a kdo stál za jeho nakonec úspěšnou snahou o milost?

Je sobota 1. dubna 1899, krátce před Velikonocemi. Obyvatelé města Polná poblíž Jihlavy na popud četníka od rána pročesávají místní les. Hledají devatenáctiletou švadlenu Anežku Hrůzovou, která se už dva dny nevrátila domů.

Vtom spatří dvanáctiletý školák děsivý výjev. V houští pár metrů od cesty prosvítá mrtvé tělo, nedbale zakryté větvemi. Dívka leží na břiše s nohama pokrčenýma a vytrčenýma do vzduchu, je částečně svlečená a kusy jejího oblečení jsou poschovávané po okolí.

Na hlavě má zaschlou krev a tělo nese známky škrcení. Brzy se na místo seběhne množství lidí. Když mrtvou obrátí, zjistí, že má na krku hlubokou řeznou ránu. „Byla podkošerována, to udělali Židi!“ ozve se z houfu čumilů.

Mnohé nesrovnalosti

Četník se snaží prohledat místo činu, ale horliví sousedé všechno podupali. Četníci nicméně zjišťují, že chybí kus dívčiny košile, rukavice, šátek a růženec. Na místě je také podezřele málo krve.

Ještě ten den je provedena pitva, která ukazuje, že vražda nebyla motivována sexuálně a že rána možná nekrvácela. Mohl ji vrah zasadit až po smrti oběti? Četníci provedou domovní prohlídku u Anežčiny rodiny, tedy u matky a bratra, se kterými žila.

(Otec je už několik let po smrti.) Strážmistr Josef Klenovec si poznamenává, že matka nepláče a na oku má modřinu. Při prohlídce se ale nic podezřelého nezjistí, a tak četníci zamíří k místní známé firmě – mladému flákači Leopoldu Hilsnerovi.

Má nevalnou pověst a je Žid. Nic se u něj nenajde, ale protože je drzý, skončí na četnické stanici. A městem se zatím šíří pomluvy.

Po zpackaném vyšetřování byl obviněn židovský pobuda Hilsner.
Po zpackaném vyšetřování byl obviněn židovský pobuda Hilsner.

Panenská krev a drby

Jednou z pověr je, že k zadělávání velikonočního pečiva, macesů, Židé potřebují krev křesťanské panny. Vůči židovské komunitě v Polné panuje nevraživost a pro pomluvy se tu nechodí daleko. Sousedé začnou povídat, že Hilsner Hrůzovou jistě zavraždil kvůli krvi.

Povaleč tvrdí, že nic neudělal a že v osudný den byl s kamarády ve městě a potom v synagoze. To však nikdo nepotvrdí. Protiřečí si ale i svědkové – někteří tvrdí, že ho viděli v černém obleku, jiní, že v šedém. Mladík se začíná bát a zaplétá se do hloupých lží.

Proces je čím dál více politizován a společnost se začne zmítat v protižidovské hysterii, dodnes známé jako hilsneriáda.

Obětní beránek?

Postupně se vyrojí spousta svědectví. Z těch pravděpodobnějších vyplývá, že Hilsner ve středu 29. března do lesa skutečně šel, ale vrátil se příliš brzy na to, aby zločin mohl spáchat.

Osudným se mu ale stane výpověď zámečníka Pešáka, který několik měsíců po vraždě začne tvrdit, že ho na místě činu viděl a ze 600 metrů poznal.

Při rekonstrukci této situace, nařízené obhájcem obžalovaného Zdenkem Auředníčkem, selže, ale to nic nemění.

Přestože se za spravedlivý proces přimlouvá i jistý profesor Masaryk, pozdější prezident, Hilsnerovi přišijí ještě další vraždu z předešlého roku a je odsouzen k smrti.

Císař po dlouhé právní tahanici trest zmírňuje na doživotí a jeho nástupce muži nakonec po 18 letech dá milost. Jak to ale bylo s Hrůzovou? Na tu se jaksi pozapomnělo.

Případem se po více než 120 letech zabývají publicista Jaroslav Mareš a právník Lubomír Müller, který usiluje o obnovení řízení.

Přestože se za spravedlivý proces přimlouvá i jistý profesor Masaryk.
Přestože se za spravedlivý proces přimlouvá i jistý profesor Masaryk.

Marné snahy o přezkoumání

Žádostmi o přezkoumání případu se české soudy i ministerstvo spravedlnosti zabývaly už několikrát. Nikdy jim ale z různých důvodů nevyhověly, přestože se shodují, že se před lety nepostupovalo podle zákona.

V roce 2009 se žádost dostala i do Rakouska, protože rozsudek nad Hilsnerem padl ve Vídni. Podle tamního ministerstva ho ale zrušit nelze. O obnovení procesu několik let usiluje advokát Lubomír Müller, ale zatím marně.

Naposledy žádost shodil se stolu ministr Blažek minulý rok. K hrobu Hrůzové se dnes stahují neonacisté.

Svědek podvodník

Badatel Mareš loni uvedl, že v Polné získal dokumenty z četnické stanice, na které se víc než století nikdo nezeptal.

Vyplývá z nich, že nejdůležitější svědek Petr Pešák byl podvodník, kterému šlo hlavně o odměnu za dopadení vraha.

Osud Leopolda Hilsnera je tragickým příkladem, jak mohou předsudky a davová hysterie zhatit spravedlnost. I přes jeho propuštění z vězení zůstává hilsneriáda varovným příběhem o nebezpečí antisemitismu a manipulace s veřejným míněním.

Snahy o plnou rehabilitaci a objasnění celé kauzy pokračují, aby se zajistilo, že podobné nespravedlnosti již nikdy nebudou moci zastínit pravdu.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.ct24.cz, www.novinky.cz, www.rozhlas.cz/plus, www.zidovskemuzeum.cz, částečně AI
Foto: Shutterstok, Pixabay
Související články
Svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Svět zločinu
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Svět zločinu
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Svět zločinu
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
reklama
lifestyle
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
reklama
historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská ráda
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz