Léky, které nás chránily před nebezpečnými bakteriemi, ztrácejí účinnost. Lékaři vyřazují každoročně ze seznamu antibiotik další a další druhy.Už dnes zabijí na celém světě bakterie odolné vůči antibiotikům na 10 000 000 lidí ročně.
Je vidět, že medicína nutně a hodně rychle potřebuje zbrusu nové zbraně. Jak budou vypadat?
Nové formy boje
Pokud se nepodaří vyvinout účinnější antibiotika, musí nastoupit jiné metody. Našimi spojenci se mohou stát například viry, které napadají bakterie, uměle vyvinuté nanočástice či proteiny, které produkuje imunitní systém různých organismů.
Vědci volají i po tom, aby se pro boj s bakteriemi vytvořila zvláštní mezinárodní organizace.
Odzbrojení bakteriálních útočníků
Bakterie ale nemusíme vždy zabíjet. Některé nové léky ničí pouze jejich nebezpečné vlastnosti.
„Bakterie tak v těle zůstanou, ale infekce nebude tak tak těžká, aby ji nezvládl imunitní systém,“ říká americký lékař Francis Franceschi. Současně bude takto bakteriím trvat mnohem déle, než si vytvoří na takový lék odolnost.
Likvidace bakteriálních jedů
Mnoho bakterií zabíjí pomocí toxinů, které vylučují do krve. Nanoinženýr z univerzity v San Diegu Liangfang Zhang však nyní pracuje na krunýři z nanočástic, který by obaloval červené krvinky.
Takto obrněné červené krvinky by se staly návnadou pro toxiny, které jinak napadají zdravé buňky. Podle Zhanga mohou být tyto nanočástice do 2 let využity i u lidí.