Philip Morris, rodák z Whitechapelu, je synem německého přistěhovalce Bernarda Morrise, který se usadil ve Velké Británii. Rodina žije v Londýně, kde si v roce 1847 otevře na Bond Street malý obchod. Morrisovi zde prodávají tabák.
Po otci živnost přebírá Philip a už roku 1854 ve své trafice nabízí zákazníkům vlastní ručně balené cigarety bez filtru.
Úspěšný podnikatel Philip Morris (1835–1873) proto v roce 1870 posílá na trh cigarety Philip Morris Cambridge a Philip Morris Oxford Blues.
Když Philip o tři roky později umírá, jeho obchod s tabákem a cigaretami dál provozuje vdova Margaret a bratr Leopold Morris. Právě on se ukáže jako schopný obchodník.
Od Margaret koupí její podíl a v roce 1885 se spojí s Josephem Grunebaumem.
Značka je trefou do černého
Jenže i když je o zboží Philip Morris na trhu zájem, partnerství Morrise a Grunebauma se rozpadá už po dvou letech. Uplyne dalších sedm let a jediným pojítkem mezi Morrisovými a jejich cigaretami zůstává „pouze“ značka.
Většinový podíl totiž získává v roce 1894 Angličan William Curtis Thompson a jeho rodina. To, že nechá v názvu Morrise, který se stal synonymem cigaret, se ale ukáže jako trefa do černého.
Dodává i na panovnický dvůr
Tažení kvalitních cigaret po světě pokračuje. Už od roku 1872 mají Morrisovy cigarety obchodní zastoupení také v USA. Proto není divu, že se rok před koncem století otevírá v New Yorku továrna. A to není všechno.
Anglický král Edvard VII. (1841–1910) spokojeně oklepe popel z Morrisovy cigarety. „Bude můj dvorní dodavatel tabáku,“ zní královský rozkaz v roce 1901.
Na trh přichází Marlboro
O rok později se společnost rozdělí na poloviny mezi britskou mateřskou firmu a americké partnery vedené Gustavem Eckmayerem.
Krátce po konci první světové války se zrodí typické logo s korunkou a zároveň společnost zcela přechází do rukou amerických akcionářů. Mezníkem se stává rok 1924, kdy se na trhu objevují slavné cigarety Marlboro.