Etruský věštec pečlivě sleduje, kam udeří blesk. Poté pohlédne do Bleskových knih a vysloví konečný verdikt. „Připravte si zásoby, přijde hladomor,“ oznámí napjatému panovníkovi. Etruskové údajně dovedli předpovídat budoucnost a přivolávat blesky.
Jde o pouhé mýty, nebo skutečně měli představitelé tohoto národa nějaké tajné vědomosti?
Etruskové patří k nejzáhadnějším národům evropské historie. Na Apeninský poloostrov přišli neznámo odkud, používali jazyk, z nějž se dosud podařilo rozluštit jen pár slov. Vynikali v mnoha řemeslech a podobně jako Egypťané byli doslova posedlí smrtí.
Přestože jejich kultura dosáhla vysoké úrovně, značně zaostalejší Římané je porazili. Etrusky však vyhledávali jako věhlasné věštce. Opravdu dovedli takzvaní haruspikové předpovídat budoucnost?
Špatná zpráva pro Ceasara
Haruspik bedlivě studuje vnitřnosti čerstvě zabitého býka. „Měl byste opustit Řím. Hrozí vám násilná smrt,“ prohlásí nakonec. Věštba není určena nikomu jinému než slavnému Juliu Ceasarovi(†44 př. n. l.).
Ten však varování etruského věštce nedbá a vydá se na zasedání senátu, kde je úkladně zavražděn. Odhadl haruspik jen dobře situaci, či snad skutečně vyčetl Ceasarovu smrt z vnitřností?
Čtení ze zvířecích vnitřností bylo velmi oblíbenou metodou etruských vykladačů budoucnosti. Vývoj příštích událostí však odhadovali také z nebeských znamení, zejména z blesků. Správně vyložit tato znamení z nebes jim pomáhaly takzvané Bleskové knihy.
Ty však neobsahovaly jen návod na věštění z blesků, ale také na přivolávání těchto nebezpečných projevů přírody. Byli haruspikové v ovládání blesků stejně zdatní jako ve věštění?
Vládci blesků
Papež Inocenc I.(†417 n. l.) si zoufá. Na svaté město Řím se řítí Vizigóti s obávaným vládcem Alarichem I. (†410. n. l.) v čele.
Proto se papež obrací na etruské věštce, aby na nepřátelské vojsko seslali blesky. Proč hlava křesťanského světa vložila více důvěry v praktiky pohanských haruspiků než v Boha?
Skutečně papež věřil, že etruští věštci jsou schopni vyvolat a usměrnit blesky, jak tvrdí Bleskové knihy?
Na četných reliéfech jsou vyobrazeni haruspici ve zvláštních přiléhavých čepicích, na jejichž vrcholu se nachází kovový disk s anténkou, jindy v ruce svírají trubku s několika prstenci.
Znamená to, že v případě Etrusků bylo vyvolávání blesků spíše vědeckou, než náboženskou záležitostí? Používali k podmanění si přírody nám neznámé technické zařízení? Ať už to bylo jakkoli, v pátém století haruspikové selhali na celé čáře.
Roku 410 Vizigóti Řím dobyli a vyplenili. Zapomněli romanizovaní Etruskové dovednosti svých předků? Byly jejich legendární schopnosti smyšlené? Nebo Vizigóty ochránila nějaká nadpřirozená moc?