Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“.
Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí.
Létající drahokam
Vzhledem ke svému výraznému zářivému zbarvení se zelenavými odlesky dostal však rovněž své druhé jméno, a to „létající drahokam“. S výjimkou doby páření žijí plaší ledňáčci samotářsky a důsledně si hájí své teritorium.
Zásnuby ledňáčků pak mohou trvat i několik hodin. Následně probíhá takzvané zásnubní krmení, kdy sameček přináší samičce potravu, uklání se jí a krmí ji přímo do zobáku.
Neškodné zápasy
Případného vetřelce ledňáčci zahání pomalým kýváním hlavou ze strany na stranu doprovázeným roztahováním křídel. Pokud však občas přece jen dojde k souboji, jedinec se svého soupeře snaží shodit do vody a přidržet ho pod hladinou. Vše se však naštěstí většinou odehrává bez následných zranění.
Indikátor čistoty
Vzhledem k preferenci skutečně čistých vod může být ledňáček i jakýmsi bioindikátorem čistoty vody. Při lovu potravy je ho však téměř nemožné i jen zahlédnout, protože ledňáčkův lov trvá pouhé zlomky sekundy.
Když ledňáček spatří přiměřeně velkou rybku, střemhlav se vrhne do ledové vody. Poté se ledňáček hbitě vynořuje a s rybou v zobáku odlétne na některý z nedalekých stromů.