Domů     Láska s příchutí zločinu: To byli Bonnie a Clyde!
Láska s příchutí zločinu: To byli Bonnie a Clyde!
18.7.2023

Tvořili jednu z nejslavnějších zločineckých dvojic. Jejich příběh však časem prošel značnou idealizací. Pojďme se tedy podívat, jak to s Bonnie a Clydem bylo ve skutečnosti.

Zločinecké řádění Barrow gangu ve 30. letech minulého století plnilo stránky novin. Prodavači v obchodech a zaměstnanci bank i benzinových pump se báli, aby příště nebyla řada na nich.

Nikdo si před Bonnie Parkerovou, Clydem Barrowem a jejich kumpány nemohl být jistý svým bezpečím. Kradli a minimálně jeden z nich i vraždil, spíš z principu než kvůli penězům, a stali se symbolem romantické lásky, vonící střelným prachem a nebezpečím.

Snad proto jim už tenkrát část veřejnosti fandila a následně se jejich jména vryla do paměti následujících generací. K tomu přispěli i filmaři a spisovatelé, kteří se jejich osudy inspirovali.

Uplynula již desetiletí od chvíle, kdy byli Bonnie a Clyde policisty zastřeleni v kradeném voze. Přesto nebyli zapomenuti a jejich osud dál budí nemalý zájem.

Lupiči a vrazi Bonnie Parkerová a Clyde Barrow, symbol romantické lásky. FOTO: Photo by one of the Barrow gang/Creative Commons/Volné dílo
Lupiči a vrazi Bonnie Parkerová a Clyde Barrow, symbol romantické lásky. FOTO: Photo by one of the Barrow gang/Creative Commons/Volné dílo

Svatba v 15 letech

Bonnie Elizabeth Parkerová se narodila 1. října roku 1910 v texaském městě Rowena. S maminkou Emmou, která byla švadlenou, a dvěma sourozenci se přestěhovala do jižního Dallasu, ale nežili si právě na vysoké noze.

O otce Charlese, jenž pracoval jako zedník, Bonnie přišla, už když jí byly pouhé čtyři roky. Ve škole dívka vynikala hlavně v psaní, pro které měla takový talent, že vyhrála krajskou literární soutěž.

Potom se věnovala i rozhovorům s místními politiky, takže se mohlo zdát, že se jejím zaměřením stane žurnalistika.

Místo toho však ve druhém ročníku utekla s tehdejším přítelem, zlodějem Royem Thorntonem, za nějž se ještě před svými šestnáctými narozeninami v září 1926 provdala. Pracovala jako servírka a dalo by se říci, že chvíli vedla obyčejný život.

Jenže manžel býval často mimo domov a nebyli právě šťastným párem, proto se rozešli. Zajímavé ovšem je, že se nejen nikdy nenechali rozvést, ale Bonnie nosila snubní prstýnek až do konce svého, byť krátkého, života.

Roy Thornton byl zabit jen tři roky po své manželce strážníky ve vězení, odkud se pokoušel utéct. Odpykával si tady pětiletý trest, který dostal za vloupání.

Clyde poprvé vraždil ve vězení

Clyde Barrow spatřil světlo světa 34. 3. 1909 ve městě Ellis County v Texasu jako páté dítě ze sedmi sourozenců Henryho Basila Barrowa a Cumie Talithy Walkerové. Rodina farmařila, ale byla značně chudá.

Snad i proto byl už v roce 1926 Clyde poprvé a brzy také podruhé společně s bratrem Marvinem zatčen kvůli krádežím drůbeže. Nepoučil se. Vykrádal obchody a trezory, kradl auta. Po několika dalších zatčeních byl nakonec v roce 1930 uvězněn v Eastham Prison Farm.

A právě tady poprvé zabil člověka, když úderem trubkou do hlavy rozbil lebku spoluvězni, který ho sexuálně zneužíval. Vinu na sebe měl vzít vězeň s doživotím, kterému nehrozilo navýšení trestu.

Když tedy Clyde vyšel z nápravného zařízení, měl novou zločineckou zkušenost, kterou se nebál použít. Spolu s dalšími zloději vykrádali čerpací stanice, malé obchody i pobočky bank.

Clyde získal pokročilé zločinecké zkušenosti po svém prvním zatčení během pobytu ve vězení. Zde poprvé zabil člověka. FOTO: Film of Buck Barrow - Film of Joplin/Creative Commons/CC0
Clyde získal pokročilé zločinecké zkušenosti po svém prvním zatčení během pobytu ve vězení. Zde poprvé zabil člověka. FOTO: Film of Buck Barrow – Film of Joplin/Creative Commons/CC0

Kvůli lásce na stranu zločinu

K osudovému setkání Clydea Barrowa a Bonnie Parkerové došlo v roce 1930 krátce před Clydovým uvězněním. Bonnie tehdy teprve táhlo na dvacet let. Seznámeni byli v domě společných přátel a prý šlo o lásku na první pohled.

O tom, co se dělo dál, existují minimálně dvě verze. Podle některé měla Bonnie do věznice propašovat zbraň, díky níž se pak Clyde dostal na svobodu. Jiná tvrdí, že byl v roce 1932 podmínečně propuštěn.

S jistotou lze tvrdit, že se z nich po jeho návratu stala nerozlučná dvojice, která ještě s dalším zločincem okamžitě naplánovala první společnou loupežnou akci. Při ní Bonnie chytili, nicméně po čase ji prohlásili za nevinnou a pustili ji.

Nenechala se odradit. Pravděpodobně z lásky se znovu přidala ke Clydeovi, s nímž opět přepadávala pobočky bank, obchody a benzinové pumpy. Oběti nebyly výjimkou a existují i tvrzení, podle nichž se jimi měli stát náhodní kolemjdoucí.

Vypadali jako běžný pár

Nebezpečná parta, která si říkala Barrow gang, holdovala alkoholu, a tak si lidé žijící v sousedství domu, v němž přebývala, začali stěžovat. Nakonec zavolali policii, aniž by tušili, co se stane.

Bonnie, Clyde ani nikdo z ostatních se rozhodně nechtěl nechat zatknout, a proto se začali bránit střelbou.

Bonnie lascivně pózuje s cigaretou v puse, přestože kuřačka nikdy nebyla. FOTO: FBI/Creative Commons/Public Domain
Bonnie lascivně pózuje s cigaretou v puse, přestože kuřačka nikdy nebyla. FOTO: FBI/Creative Commons/Public Domain

Strhla se divoká přestřelka, při které dva policisté zemřeli. Gangsterům se podařilo utéct. Po prohledání domu se však našla Bonniina báseň a jejich skupinové fotky i snímky jednotlivců, které si prý rádi pořizovali.

Díky nim můžeme pohlédnout do tváří muže a ženy, které proslavila a zároveň ve velmi mladém věku zabila jejich zločinecká dráha. Clyde i Bonnie na obrázcích působí elegantně, což je v rozporu s tím, že na některých z nich drží v rukou zbraň.

Jiné ukazují zdánlivě obyčejný pár, jemuž bychom páchání jakýchkoli zločinů jistě nepřisoudili. Zajímavá je také fotografie, na které Bonnie pózuje s cigaretou v ruce. Podle lidí, kteří ji znali, ale nikdy kuřačkou nebyla.

Rozpory a napětí

Když se do skupiny přidal Clydeův starší bratr Buck s manželkou Blanche, atmosféra zhoustla. Mladší sourozenec v tomto případě velel staršímu, což se nesetkávalo s Buckovým pochopením.

Navíc Blanche se nejspíš na několik společných týdnů stala tak trochu hospodyňkou, protože měla prát a vařit pro všechny. To muselo vyvolávat rozbroje i mezi oběma ženami. Někteří členové skupinu raději opustili, protože cítili, že se nad ní stahují mračna.

Hledal ji už de facto každý policista, a tak bylo nutné se neustále přesouvat z místa na místo. Ze strachu z odhalení však nebylo úniku. Z nespočtu přestřelek vyvázli živí jen zázrakem.

Tedy až do doby, kdy při jedné z nich byli zraněni Blanche a Buck, který na následky zranění zemřel.

Když se ke gangu přidala Blanche, vzniklo prý napětí mezi ní a Bonnie. FOTO: FBI/Creative Commons/Public Domain
Když se ke gangu přidala Blanche, vzniklo prý napětí mezi ní a Bonnie. FOTO: FBI/Creative Commons/Public Domain

Dobrodružství ukončila smrt

Na třiadvacetiletou Bonnie a o pár let staršího Clydea měla policie spadeno čím dál více, a tak pokračovalo snad jen ještě intenzivnější pátrání. Pokud byste čekali, že proto byli co nejopatrnější, mýlíte se.

V roce 1934 souhlasili s pomocí několika vězňům, kteří chtěli utéct z vězení. Netušili, že je buď v jejich řadách zrádce, jenž vše prozradil, nebo policie jiným způsobem odhalila, co chystají.

Každopádně si na ně dne 23. května strážníci počkali na opuštěné silnici a z úkrytu začali do jejich auta pálit jednu kulku za druhou. Bonnie a Clydea nakonec prošpikovala více než padesáti ranami, což samozřejmě neměli šanci přežít.

Trest bez soudu

Ohledně role Bonnie Parkerové ve zločineckém páru můžeme spekulovat. Samotní členové jejich party, W. D. Jones a Ralph Fults, po její smrti tvrdili, že nikdy nikoho nezavraždila.

S tím souhlasila i sestra Clydea Barrowa, která poukazovala na fakt, že Bonnie sice slepě následovala jejího bratra, ať už šel kamkoli, ale sama nikdy nikomu neublížila.

I tak byli oba na místě zastřeleni, bez soudu nebo sebemenší možnosti se vzdát, a to značně brutálním způsobem. Postup policie z tohoto důvodu dodnes budí pochybnosti.

Vždyť i vrah, jakým Clyde bezpochyby byl, měl být souzen, natožpak žena, jež se možná provinila pouze jako spolupachatelka a společnice lidí, kteří neváhali zabíjet.

W. D. Jones byl jedním z těch, kteří tvrdili, že Bonnie ve skutečnosti nikdy nikoho nezabila. FOTO: FBI/Creative Commons/ Public Domain
W. D. Jones byl jedním z těch, kteří tvrdili, že Bonnie ve skutečnosti nikdy nikoho nezabila. FOTO: FBI/Creative Commons/ Public Domain

Pravda zbavená romantiky

Bonnie a Clyde už ve své době získali sympatie některých lidí, kteří je považovali za romantické vyděděnce společnosti. Postupem času toto povědomí posílila literární a filmová zpracování.

Tím nejvýznamnějším je film natočený v roce 1967, který režíroval Arthur Penn. Clydea v něm ztvárnil Warren Beatty a Bonnie herečka Faye Dunawayová.

Snímek byl nominován na řadu ocenění a mimo jiné získal dva Oscary za kameru a vedlejší herecký výkon (Estelle Parsonsová).

I dnes příběh žije dál. To dokazuje například skutečnost, že zbraně, které měla dvojice u sebe během své smrti, i jejich osobní věci jsou žádané v aukcích, kde je sběratelé kupují za milionové částky.

Jenže realita tak snová, jak si ji možná představujeme, nebyla. Gangu jsou připisovány desítky vyloupených podniků a minimálně dvanáct mrtvých lidí. Lup se přitom nešplhal do závratných výšek, podle některých zdrojů úlovek nikdy nepřesáhl 1500 dolarů!

Clydeovi Barrowovi to nejspíš příliš nevadilo, poté, co byl propuštěn z vězení se více mstil společnosti za vězeňský systém, který mu ublížil, než že by toužil po bohatství a slávě. Minimálně toho druhého se mu i tak dostalo, zvlášť po smrti.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: z filmu Bonnie a Clyde (1967), pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
reklama
svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Šéfkuchař tráví své milence bezbarvou kyselinou
Tohle by mohlo být to pravé! Mladík si povídá s výrazně starším mužem u něj v bytě. Smějí se, popichují jeden druhého a popíjejí drinky se samými exotickými názvy. „Teď pro tebe mám něco speciálního,“ pronese hostitel. Tělo své nové známosti brzy pohodí na hřbitově.   Když oslaví Angličan Stephen Port (*1975) první narozeniny, přestěhuje se i […]
svět zločinu
Strašlivý konec apokalyptické sekty. V kostele uhořely stovky lidí
Je to již dvaadvacet let, co africkou Ugandou zasáhla tragédie ohromných rozměrů. V pátek 17. března 2000 otřásla zdejším městem Kanungu obrovská exploze, jejíž epicentrum bylo v jednom z kostelů. Na místě zůstaly stovky roztrhaných těl. Následné vyšetřování ukázalo, že nešlo o náhodu, a děsivý obraz zkázy měl snad ještě hororovější podhoubí. Africká Uganda se […]
Mladičká satanistka Miranda: Pusťte mě a budu vraždit zas!
Motor auta spokojeně vrní krajinou. Vozidlo konečně zastaví. Vedle řidičky usedne muž. Dívčí obličej rámovaný hustými dlouhými vlasy se k němu otočí: „Viděl jsi už dneska hvězdy?“ Než stihne muž odpovědět, někdo mu hodí kolem krku smyčku.     Mít v rodném listu jako místo narození Severní pól zní pro našince obskurně samo o sobě. […]
Pedro López: Andská zrůda dodnes na útěku
Pedro Alonso López je jeden z nejhrůznějších jihoamerických vrahů a možná nejproduktivnější vrah moderních dějin vůbec. Je obviněn ze znásilnění a vražd více než 300 dívek. Po svém zatčení a odsouzení si odsedí řadu let ve vězení a na psychiatrii, ale nakonec je propuštěn, a dnes se skrývá kdesi v Andách. A možná vraždí dál. Pokud by někdo sestavoval žebříček nejhroznějších masových a sériových […]
Kdo a proč by fingoval sebevraždu české Marilyn Monroe?
Češi mají svoji Marilyn Monroe. Přezdívku si vyslouží Miroslava Šternová, krasavice, která na začátku 2. světové války prchne se svým otcem a matkou (je adoptovaná) z Čech. Otec Oskar Štern je židovského původu a ví, že je nejvyšší čas zmizet z Evropy před Hitlerem. Rodina se usadí se v hlavním městě Mexika. Miroslava Šternová (1925/26–1955) studuje v New Yorku, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás