Jakou zmrzlinu máte nejraději? Vanilkovou? Čokoládovou? Nebo třeba citrónovou? EPOCHAplus.cz vám představí několik dalších příchutí, které pokořují i tu nejhlubší zmrzlinářskou fantazii.
Až 900 druhů venezuelské zmrzliny
Příchuť: párkovo-rohlíková, špagetová, pstruhová, houbová…
Kde: Heladeria Coromoto, Merida, Venezuela
Zkuste si představit tu nejabsurdnější zmrzlinu, kterou by někdo mohl prodávat. Rumová? Pstruhová? A co třeba zmrzlina v duchu hub na víně nebo s příchutí párku v rohlíku?
To všechno je k ochutnání v jednom z nejdůležitějších měst venezuelských And, Santiagu de los Caballeros de Mérida. V této unikátní cukrárně je svého času na výběr až 900 druhů zmrzliny!
Samozřejmě ne najednou, ale i tak, výběr čítá úctyhodných 40 až 60 druhů denně. „Když si dáte špagetovo-sýrovou zmrzlinu, je vážně ze špaget a sýru,“ vysvětluje manažer podniku José Ramiraz.
Osobně doporučuje specialitu Pabellon Criollo, která evokuje tradiční venezuelské jídlo z hovězího masa, rýže, banánu, sýru a fazolí.
Cukrárna Fidela Castra
Příchuť: muškátová, kokosovo-pomerančová…
Kde: Coppelia, Havana, Cuba
Kubánský diktátor Fidel Castro (1926–2016) má spoustu plánů. O těch zmrzlinových se ale nemluví. V Havaně chce mít cukrárnu, která strčí do kapsy všechny americké podniky.
Založena je roku 1966, dodnes připomíná s trochou fantazie vesmírnou loď a v době největší slávy je tu na výběr kolem 50 příchutí. Castro si rád dopřeje pohár o pěti kopečcích. Zavede tak tradici. Dnešní citadela cukrovinek již tak štědrá není.
Coppelia se promění v síť prodejen, ale „mateřská loď“ drží stále prim. Zmrzlin bývá na výběr obvykle pět, někdy jen tři, Fidelova tradice pěti kopečků spořádaných mezi betonovými pilíři konstrukce budovy je však stále živá.
Lahůdka pro Nobelisty
Příchuť: vanilkovo-malinová, mučenkovo-ananasová
Kde: Bistro Nobel, Stockholm, Švédsko
Jsou geniální, schopní a inovátorští. Nositelé Nobelovy ceny dostávají na pompézním banketu konaném na stockholmské radnici po udílení cen celá desetiletí i jedinečný sorbet vyráběný jen pro tuto příležitosti.
Vrstvy zmrzliny se v dezertu lahodně snoubí s ovocným sorbetem se speciální příchutí – třeba mučenkovým aroma. Obvykle ho zdobí velké „N“ a jako bonus v něm jiskří prskavky.
Od roku 2000 se sice speciální Nobelův zákusek čerstvým laureátům nepodává, ale ochutnat jej můžete v bistru připojeném k muzeu Alfreda Nobela (švédsky Nobelmuseet). A pozor: K zákusku dostanete i slavnou Nobelovu medaili – celou z čokolády.
Mexický sníh s chutí kůží i moře
Příchuť: vepřové a mořské plody
Kde: Dolores Hidalgo, Mexiko
V uličkách města Dolores Hidalgo v mexickém státě Guanajuato si hravě pořídíte dvě věci. První je keramika – vyrábí ji tu skoro každý a prodává se po celé Americe.
V pouličních stáncích na centrálním náměstí a přilehlých bulvárech ale také dostanete speciální nieves. Co to je? V doslovném překladu jde o sníh – neboli zmrzlinu. Zdejší dezerty mají méně tuku než ty naše a také trochu chroupají. Jsou v nich ledové krystalky.
Hlavní podivnost tkví ale v příchutích. Co takhle lehké aroma vepřového nebo třeba chobotnicovou zmrzlinu? Každý tradiční zmrzlinář se snaží o vlastní inovace. Maso hraje prim.
K výrobě nejlevnějších variací se používají vepřové kůže, dražší zahrnují nejroztodivnější mořské tvory.
Nejpikantnější zmrzlina jen na revers
Příchuť: chilli
Kde: Aldwych, Glasgow, Skotsko
V roce 2018 přijde skotská kavárna Aldwych s převratnou příchutí zmrzliny: Respiro del Diavolo neboli „Ďáblův dech“. Obsahuje jedny z nejpálivějších papriček – Carolina Reaper. Na první pohled vypadá zákusek neškodně.
Lahodně růžovo-červená barva připomínající domácí jahodový sorbet láká k vyzkoušení. Ale tohle je jen pro železná ústa a žaludky. Jak chutná? „Je to jako taková malá jaderná exploze přímo ve vaší puse,“ směje se bratr majitele kavárny, Lee Bandoni. Než si zmrzlinu dáte, musíte na místě podepsat revers.
Neprodají vám ji ani, pokud vám ještě nebylo 18 let.
Není se co divit, Carolina Reaper je od roku 2013 zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejpálivější paprička světa.