Skip to content
reklama

Byla moc silná, aby se nechala zničit

Malá divoška září na pódiu už od 60. let. Svým elánem, bujarými rytmy a silným hlasem dokáže strhávat davy fanoušků. Svůj momentální život si ale musela nejdříve draze vykoupit.

Anna Mae Bullocková se narodí v městečku Nutbush – na americkém „zapadákově“. Ještě jako malou ji opustí matka i s její starší sestrou. Vychovává ji pak babička. Ale i pro Annu nakonec začne být městečko malé, a tak v 17 letech odjíždí za matkou a sestrou do Sant Luis.

Jednou ji její starší sestra vytáhne do baru, kde hraje živá hudba. Všemi milovaný, nadaný zpěvák Ike Turner (1931–2007) zde zrovna hledá talenty.

Takhle zářila na pódiu už v roce 1970. FOTO: Jambalaya / Creative Commons / volné dílo

Ta, která vystoupí z davu

Když zazpívá Anna Mae, vystoupí z davu. Strhne na sebe veškerou pozornost posluchačů, kapely, ale hlavně Ikea. Ten okamžitě pochopí, že našel pokad. Začínají spolu zkoušet, Ike pro ni píše hudbu, vystupují po barech a zanedlouho vyjíždí na turné po Státech a natáčejí první desku.

Protože původní jméno prý není dostatečně reprezentativní, čeká Annu Mae přejmenování – stává se z ní Tina. Všechny ostatní desky už nesou jméno Ike a Tina.

Příliš dobrá žačka

Brzy po jejich seznámení se jim dokonce narodí první syn. Krátce po jeho narození žádá Ike Tinu o ruku. Vezmou se hned den nato. Mateřství si zpěvačka příliš neužívá, Ike ji zahltí prací, chce ji vidět jako zářivou hvězdu na pódiu.

A Tina hvězdou je a září. Až tak moc, že začne jeho kariéru zastiňovat.

Doma jsem úplná nicka

Manželé Turnerovi v 60. a 70. letech lámou v USA rekordy. Vypraví se i na několik evropských turné. S mezinárodním úspěchem se ale jejich problémy prohlubují. „Bylo to úžasné, hráli nás ve všech rádiích, jeli jsme na šňůru s Rolling Stones, zvali nás do televize.

Splnil se mi sen. Jenže za všechno se platí. Na pódiu jsem byla hvězda a doma nicka,“ popisuje své tehdejší pocity Tina.

blank
Ike a Tina Turnerovi v roce 1971 FOTO: Rob Mieremet / Creative Commons / CC0

To se někdy stává, holčičko…

Ike sklouzává k drogám a alkoholu. Probudí se v něm žárlivost a zášť, které po každé dávce jen zesilují. Nejdříve přicházejí výčitky, brzy pěsti. Tina maskuje jizvy a modřiny. „Anna mi jednou po koncertě volala a plakala, že jí Ike dal facku.

Uklidňovala jsem ji, že se to stává, že jsou oba pod velkým tlakem a že muži občas prostě takhle vybuchnou. Dodnes mne mrzí, že jsem to říkala. Měla jsem tomu parchantovi plivnout do očí a odvézt si svou holčičku domů,“ vzpomíná těsně před svou smrtí v roce 1998 v dokumentu BBC o násilí na ženách Tinina matka Zelma.

Plané sliby, drahé dárky

Po každém bolestivém konfliktu přichází omluvy, sliby, dary a pak zase další rány. Ike propadá drogám, přestává zvládat i vystoupení. Tina se rozhodne odejít, definitivně. Píše se rok 1975. Jednoho dne si dá led na přeražený nos, zabalí věci a opouští zfetovaného manžela uprostřed koncertního turné.

„Už jsem to nemohla déle snášet. Bylo mi jedno, jestli přijdu o všechny peníze, podá na mě žalobu kvůli zrušenému turné nebo si už nezazpívám,“ vzpomíná. Nasedne do taxíku a odjede.

Celebrita nemá ani floka!

Tina se stěhuje do New Yorku, kde začíná velká bitva rozvodových právníků. Aby zpěvačka celý proces urychlila, nechá Ikeovi veškerý společný majetek, hudební práva na písně, vydobývá si pouze umělecké jméno a jeho příjmení.

Finančně je na dně, jeden čas je odkázána i na potravinové lístky!

blank
Pokročilý věk? Takový výraz Tina nezná! FOTO: Philip Spittle / Creative Commons / CC BY 2.0

Znovu se vdát? Nikdy!

Pět let zpívá po kasinech a barech – přesně tam, kde s Ikem začínali. Vysvobození přijde na začátku 80. let, kdy se seznámí se svým současným manažerem – Rodgerem Davisem, se kterým slaví úspěch jedné úspěšné desky za druhou.

I v osobním životě se vše otáčí. Seznámí se s ředitelem švýcarské nahrávací společnosti EMI Erwinem Bachem. Vdávat se prý už ale nehodlá.

Foto: Helge Overas / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Jambalaya / Creative Commons / volné dílo, Rob Mieremet / Creative Commons / CC0, Philip Spittle / Creative Commons / CC BY 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články