Domů     Které světově proslulé firmy dneška kolaborovaly s nacisty?
Které světově proslulé firmy dneška kolaborovaly s nacisty?
24.5.2019

Když se řekne Coca-Cola, Hugo Boss či IBM, každý si představí prosperující firmy, jejichž výrobky dobře zná. Málokdo už ale ví, že tyto a mnoho dalších spolupracovaly s nacistickým Německem. Čím se podílely na budování třetí říše a jaký z toho měly profit?

IG Farben

Německý chemický průmyslový konglomerát vznikl v roce 1925 spojením šesti společností, mezi které patří Bayer (dnes jeden z největších výrobců léků), BASF (chemická společnost) a Agfa (působící ve fotografickém průmyslu).

Paradoxní je, že v dobách svých začátků byla označována za mezinárodní kapitalistickou židovskou společnost. Čtvrtina jejího představenstva (označovaného za Radu bohů) i značná část zaměstnanců byli Židé, přičemž společnost řídili placení manažeři.

V roce 1933 se firma stala největším jednotlivým přispěvatelem volební kampaně nacistické strany NSDAP. Do roku 1938 se všech Židů zbavila.

Za třetí říše byla největší chemickou společností v Evropě a čtvrtou největší na světě.

Bez obřích výrobních továren, rozsáhlého výzkumu a technických expertiz firmy IG Farben a bez její podpory nacismu by Německo zřejmě nebylo schopno rozpoutat 2. světovou válku.

V roce 1941 sám říšský vůdce SS Heinrich Himmler (19001945) podepsal příkaz na zřízení pobočky IG Farben na výrobu syntetické gumy poblíž koncentračního tábora Osvětim.

Díky práci vězňů byla společnost schopna nejen uspokojit veškerou domácí poptávku po gumě a dalších chemických surovinách, ale ještě i generovat zisk.

IG farben používala na práci ve své továrně vězně z koncentračního tábora.
IG farben používala na práci ve své továrně vězně z koncentračního tábora.

Společnost Bayer využívala vězně ještě jinak. V Osvětimi, Mauthausenu a nejčastěji na ženském Bloku 20 tábora v Birkenau na nich experimentovala s léky.

Její zaměstnanci vězně záměrně nakazili břišním tyfem, tuberkulózou či záškrtem a léčili je neschválenými preparáty. Postižení trpěli poruchami krevního oběhu, krvavým zvracením a průjmy, řada jich zemřela.

Kvůli jednomu z pokusů si Bayer dokonce nechal poslat 150 vězeňkyň z Osvětimi do svého působiště. Za každou zaplatil 150 říšských marek.

(Jedna říšská marka je v dnešním přepočtu 4,1 euro.) Poté, co všechny ženy při experimentu zemřely, Bayer žádal další – stejný počet za stejnou cenu.

Společnost IG Farben byla rovněž producentem plynu Cyklon B, který si nechala patentovat. Vyráběla jej pobočka Degesch. Plyn byl dodáván do Osvětimi k likvidaci vší, které šířily tyfus.

Usmrcení vší však trvalo dlouho, proto společnost doporučila, aby byl plyn na oblečení aplikován v malých uzavřených komorách s teplotou 30 °C, díky čemuž vši zemřou do hodiny.

K zabíjení lidí byl Cyklon B poprvé využit v září 1941 v Osvětimi, mezi roky 1942 až 1945 bylo tímto pesticidem na bázi kyanidu zabito přes milion lidí, převážně Židů.

IG Farben neblaze proslula jako výrobce obávaného cyklonu B.
IG Farben neblaze proslula jako výrobce obávaného cyklonu B.

Po válce proběhl v letech 19471948 před americkým vojenským tribunálem proces s IG Farben v podsekci Norimberských procesů. 13 ze 24 obviněných ředitelů společnosti bylo odsouzeno k trestu vězení v délce od jednoho do osmi let.

Procesy prokázaly, že není možné, aby vedení IG Farben nevědělo, k čemu byly jejich produkty během války využívány.

Podniky umístěné v sovětské zóně zabavil Sovětský svaz, v roce 1951 potom západní Spojenci společnost rozdělili na původní firmy, z nichž ty velké (Bayer, BASF a Agfa) fungují dodnes.

Insolvence a konečný úpadek IG Farben však nastal až v roce 2003 (do té doby byly její akcie obchodovány na burze), finálně zlikvidována pak byla v roce 2012.

Deutsche Bank

Největší německá banka dneška aktuálně sídlí ve dvojici mrakodrapů, vysokých 155 metrů, ve Frankfurtu nad Mohanem. Založena byla v roce 1870 v Berlíně.

Po prohrané 1. světové válce mělo Německo platit vysoké válečné reparace, zároveň se ale potýkalo s vysokou inflací.

Po krachu na newyorské burze v roce 1929 vypukla hospodářská krize a počet nezaměstnaných v zemi rostl závratným tempem, což dalo příležitost rozvoji extremistických hnutí.

Volby v roce 1933 vyhrála nacistická NSDAP s Adolfem Hitlerem (1889–1945) v čele.

Po jeho nástupu k moci se Deutsche Bank zbavila všech tří Židů ve svém představenstvu. Zároveň se podílela na arizaci Židy vlastněných podniků (jejich přechod do nežidovské správy). Do roku 1938 učinila banka 363 takovýchto konfiskací.

Zároveň pod ni byly zahrnuty všechny banky z okupovaných území. V roce 1999 bylo odhaleno, že se během 2. světové války Deutsche Bank podílela na financování stavby koncentračního tábora v Osvětimi a podniků IG Farben v jeho blízkosti.

Do roku 1938 udělala 363 konfiskací majetku.
Do roku 1938 udělala 363 konfiskací majetku.

Také u ní měli účty čelní představitelé gestapa, tajné nacistické policie, kteří si na ně ukládali peníze získané z prodeje majetku zabaveného Židům při deportacích.

K odhalení těchto informací posloužily především archivy banky z poboček ve východní zóně Berlína ve správě Sovětů.

Aby odčinila své počiny během 2. světové války, přispěla banka v roce 1999 do kompenzačního fondu pro osoby, které přežily holokaust, částkou 1 230 000 000 dolarů.

IBM

Německá pobočka IBM se jmenovala Dehomag a měla na zdejším trhu monopol na registrační automaty před a během 2. světové války. Německý trh byl pro IBM druhým nejdůležitějším, hned po tom americkém.

Registrační automaty zpracovávající děrné štítky, které zdokonalil americký vynálezce Herman Hollerith (18601929), se postupně začaly používat v 78 koncentračních táborech na Němci dobytých územích. Jejich servisování bylo plně v rukou zaměstnanců IBM.

Automaty IBM nacistům velmi usnadnily genocidu, kterou páchali. Jen díky nim byli totiž schopni zpracovávat osobní údaje milionů lidí rychle a účelně. Snadno díky nim vyhledávali nežádoucí obyvatele i osoby, po kterých pátralo gestapo.

Stroje IBM byly využity i k řízení železničních transportů do koncentračních táborů. Německé ministerstvo dopravy k jejich správě využívalo pobočku IBM ve Varšavě. Obchodování s nacisty bylo pro IBM legální až do roku 1941, než do války vstoupily USA.

Díky automatům IBM se zrychlila nacistům práce.
Díky automatům IBM se zrychlila nacistům práce.

V září 1941 prohlásil prezident Roosevelt, že obchodování s nepřítelem je zakázáno a je možné jen se zvláštním povolením vlády pro každou transakci. IBM sdělilo německým pobočkám, že nyní operují na vlastní odpovědnost.

Šéf IBM Thomas J. Watson přesto nepřikázal pobočkám, aby přestaly s Němci obchodovat, naopak požadoval, aby se jejich zisky nezmenšily. IBM se ovšem také zapojila do vývoje amerických zbraní.

Hugo Boss

V roce 1923 si Hugo Ferdinand Boss (18851948) založil v německém Metzingeru (jižně od Stuttgartu) malou oděvní společnost, nesoucí jeho jméno.

Spolu se dvěma partnery se zaměřil na výrobu košil, bund, pracovních a sportovních oděvů a pršiplášťů. Kvůli ekonomickému klimatu tehdejšího Německa se mu ale nedařilo a firma brzy zbankrotovala. Zbylo mu jen šest šicích strojů.

V roce 1931 proto vstoupil do NSDAP a dalších nacistických organizací. Díky tomu získal zakázku na šití uniforem pro jejich vojáky.

Hugo Boss šil hnědé košile pro SA (Sturmabteilung, úderné oddíly NSDAP) i Hitlerjugend (Hitlerova mládež) a celočerné pláště pro SS (Schutzstaffel, ochranný oddíl NSDAP).

Po roce 1938 se soustředil na výrobu uniforem pro Wehrmacht a Waffen-SS. Během 2. světové války zaměstnával 140 nuceně nasazených žen a 40 francouzských vězňů.

Všichni manažeři jeho společnosti byli velkými obdivovateli Adolfa Hitlera, sám Boss se s ním nechal vyfotit v jeho sídle v Berghofu.

Hugo Boss byl hlavním dodavatel hnědých košil pro jednotku pro SA, Hitlerjugend a celočerné pláště pro SS.
Hugo Boss byl hlavním dodavatel hnědých košil pro jednotku pro SA, Hitlerjugend a celočerné pláště pro SS.

Oddaným členěn NSDAP zůstal Boss až do jejího konce. V roce 1946 byl proto souzen jako její aktivní člen, podporovatel i příjemce výhod, za což byl zbaven volebních práv i možnosti podnikat. Zároveň měl uhradit pokutu 100 000 marek.

Boss se proti rozsudku odvolal a později byl klasifikován pouze jako stoupenec strany, a ne aktivní propagátor národního socialismu. Zemřel v roce 1948. Jeho společnost přežila pod vedením jeho zetě Eugena Holyho a později jeho synů.

V roce 2011 firma vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila politování nad někdejší spoluprací s nacisty.

Automobilky – Ford, BMW, Audi, Porsche, Daimler-Benz

Velkým podporovatelem nacistů byl průkopník automobilového průmyslu, Američan Henry Ford (18631947).

Hlásil se k antisemitismu a v Německu založil pobočku Ford Werke AB. Nacistické armádě dodával nákladní automobily, civilistům pak upravenou verzi svého nejslavnějšího modelu T. Samotnému Hitlerovi posílal každý rok k narozeninám 50 000 dolarů a veškerý výtěžek z prodeje Fordů v Německu věnoval NSDAP. Ze spolupráce s nacisty pak těžily i všechny německé automobilky.

Majitel BMW Günter Quandt (18811954), první manžel Marty Goebbelsové, byl významným podnikatelem válečné ekonomiky. Jeho podniky zásobovaly armádu municí, puškami i bateriemi, vyráběly i letecké motory pro Luftwaffe.

Ve svých továrnách však využíval k práci vězně z koncentračních táborů i válečné zajatce, hovoří se až o 50 000 lidí. Stovky jich přitom zemřely. Quandt získal i několik zabavených židovských podniků.

Byl členem elitní podnikatelské skupiny, působící v nacistickém Německu. Roku 1946 byl zatčen a vyslýchán, do poválečných procesů ale zapojen nebyl a v roce 1948 jej dokonce z vazby propustili.

Nacisté vybudovali kvůli Audi sedm pracovních táborů.
Nacisté vybudovali kvůli Audi sedm pracovních táborů.

Předchůdcem automobilky Audi byl Auto Union, který vznikl spojením čtyř firem v roce 1932. V některých z jeho továren se během války začaly místo aut vyrábět tanky a letecké motory. Nacisté pro Auto Union dokonce vybudovali sedm pracovních táborů.

V továrnách využívali neplacenou práci asi 3700 vězňů, dalších asi 30 000 lidí, kteří v nich nuceně pracovali, nebylo intervenováno v koncentračních táborech. Asi 40 000 nucených dělníků využívala i automobilka Daimler-Benz, výrobce automobilů Mercedes Benz. I ta vedle vozů vyráběla rovněž komponenty pro armádu.

Další osobností automobilového průmyslu, která spolupracovala se samotným Hitlerem, byl konstruktér Ferdinand Porsche (18751951).

V reakci na vůdcův „lidový projekt“ stavby dálnic přišel s návrhem „lidového auta“, tedy německy Volkswagenu. Pro Führera byla z důvodů propagandy nejdůležitější cena tohoto rodinného vozu, která nesměla překročit 1000 říšských marek.

Výroba by tak byla pro Porscheho ztrátová. Naštěstí pro něj se rozhořela válka a jeho Brouk se proměnil v otevřený vojenský vůz. Pro armádu vyráběl i tanky, obojživelná auta či rakety.

O zvěrstvech páchaných nacisty věděl, vždyť vedle jeho továrny stál koncentrační tábor, ale mnoho s nimi nesvedl. Po válce byl vězněn, ale souzen nebyl.

Coca-Cola

Kdo by neznal Coca-Colu?

Vymyslel ji lékárník John Stith Pemberton (18311888) roku 1886 v Atlantě v USA. Nápoj byl nejprve tvořen dvěma hlavními ingrediencemi, a to výtažkem z koky a z ořechu koly (plod kolovníku), obsahoval tedy kokain a kofein.

Tvar její láhve byl inspirovaný právě těmito dvěma složkami. Zda v něm bylo i víno, je sporné.

Kokain přestal být do Coly přidáván v roce 1904, přestože zakázán byl v USA až roku 1922. Nyní se do nápoje přidává jen výtažek z listů koky zbavený kofeinu, kvůli chuti.

Během 2. světové války dodávala společnost Coca-Cola svůj nápoj jak americké armádě, tak nacistům.

V roce 1940 však bylo uvaleno embargo na dovoz kolového sirupu do Německa. Manažer společnosti Coca-Cola pro Německo, Max Keith, se z tohoto důvodu rozhodl vytvořit speciální produkt pro německý trh z dostupných surovin.

Tedy například ze zbytků vylisovaných jablek nebo syrovátky. Při vymýšlení jména měli zaměstnanci zapojit fantazii, tak roku 1941 vznikl nápoj Fanta. Podobný problém měli i v Holandsku. Tam se hlavní ingrediencí Fanty staly bezinky.

Po válce byla výroba nápoje ukončena, ale když konkurenční Pepsi přišla s Mirindou, oprášila Coca-Cola v roce 1955 recept na Fantu.

Jelikož byl dovoz coca-coly zakázaný, Nacisté vyvinuli jiný nápoj, a to Fantu.
Jelikož byl dovoz coca-coly zakázaný, Nacisté vyvinuli jiný nápoj, a to Fantu.

Nacisty podporovaly i další americké firmy.

Například newyorská Chase Bank s nimi obchodovala dokonce i po útoku na Pearl Harbour v roce 1941. Po válce se pak zjistilo, že banka zmrazila účty stovkám Židů, kteří kvůli tomu nemohli utéct z Německem okupovaných zemí.

Další takovou společností byl Kodak, zaměřující se na výrobu fotoaparátů. Ten ze svých evropských poboček na žádost Němců propustil všechny Židy a k práci v továrnách využíval vězně z koncentračních táborů.

Americká ropná společnost Standard Oil zase nacistům prodávala ropu. Aby neporušila embargo, vozila ji z Venezuely a z Argentiny.

Coco Chanel

Spolupráce s nacisty byla prokázána i slavné francouzské návrhářce Coco, vlastním jménem Gabrielle Chanel (1883–1971). Ta na začátku 2. světové války zavřela všechny své obchody až na jediný, a tak připravila o práci asi 4000 žen.

Byla antisemitka, Židy považovala za hrozbu pro Evropu. O svůj nejslavnější parfém N°5 svedla boj s řediteli podniku Parfums Chanel. Jako důvod, proč by se měla stát jeho jediným vlastníkem ona, uváděla právě to, že byli Židé.

Coco Chanel byla antisemitka a milenka několika německých důstojníků.
Coco Chanel byla antisemitka a milenka několika německých důstojníků.

Během německé okupace Paříže se přestěhovala do hotelu Ritz, kde se setkávala s německými důstojníky. Jejím milencem se stal Hans Günther von Dinclage, špion Abwehru (německé kontrarozvědky).

Sama Coco Chanel se stala agentkou s číslem F 7124. Jejím hlavním úkolem byla operace Modellhut, kdy měla přesvědčit Winstona Churchilla, se kterým se znala z dřívějška, aby uzavřel mír za podmínek výhodných pro Německo. Akce se nezdařila.

Chanel byla zatčena, ale později propuštěna. Roku 1945 odešla do Švýcarska.

AEG

Německá společnost AEG, dodávající elektrické vybavení, byla založena v Berlíně v roce 1883. Po tajné schůzce dne 20. února 1933, na které Hitler vysvětlil své cíle týkající se převzetí moci nad Německem, darovala AEG nacistické straně 60 000 říšských marek.

Vyjádřila tak spolu s dalším podniky, jako například IG Farben nebo Thyssen a Krupp (ocelářská společnost), svoji podporu nacismu, zejména v oblasti přezbrojení německé armády, letectva i námořnictva.

V továrně pracovaly především ženy.
V továrně pracovaly především ženy.

AEG intenzivně spolupracovala s nacisty zejména v obsazeném Polsku, kde převzala tamní podniky. K práci využívala nucené dělníky i vězně z koncentračních táborů, kteří často pracovali v nelidských podmínkách.

Preferovala hlavně ženy, protože výroba elektrických zařízení nevyžadovala sílu, ale zručnost. Veškeré elektrické vybavení koncentračního tábora v Osvětimi instalovali zaměstnanci AEG. Společnost byla rovněž významným dodavatelem rukojetí k pistoli P38.

Siemens

Jeden z největších výrobců elektroniky na světě měl během 2. světové války jednu z továren přímo uvnitř koncentračního tábora Osvětim – Březinka. Má se za to, že využíval nejméně 50 000 nuceně nasazených pracovníků, hlavně žen.

Ty musely pracovat 12 až 14 hodin denně. Tehdejší ředitel Siemensu Rudolf Bingel (18821945), patřil do exkluzivního klubu Kruh přátel Heinricha Himmlera.

Jedna z továren Siemensu byla přímo v Osvětimi.
Jedna z továren Siemensu byla přímo v Osvětimi.

Firem, které kolaborovaly s nacisty, bylo i v samotném Německu mnohem více.

Například pojišťovnu Allianz dotlačil Hermann Goëring (18931946), zástupce samotného Hitlera, k tomu, aby pojistky nevyplácela jejich židovským majitelům, ale německému státu, který je zabavil.

Firma Dr. Oetker měla zase exkluzivní smlouvu na dodávání pudinku a dalších potravin na frontu. Bez viny není ani Nestlé. Z dnešního pohledu je jednoduché soudit, ale tehdejší situace byla složitá – kdo nespolupracoval, ohrožoval sebe i své blízké na životě. To ale neznamená, že by se o kolaboraci s nacisty mělo mlčet.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Historie
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Historie
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Historie
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
věda a technika
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Že je vůně dálek opojná? Vaše tělo by asi úplně nesouhlasilo. Časová pásma totiž dokáží v jeho biorytmu udělat pořádný guláš. A to pak místo vysněné dovolené řešíte klížící se víčka, hlavu jako střep a stávkující žaludek. Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Před bezem klekni
panidomu.cz
Před bezem klekni
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.