Domů     Která zvířata dovedou předpovídat katastrofy?
Která zvířata dovedou předpovídat katastrofy?
8.11.2017

O faktu, že některá zvířata dokážou předvídat přírodní katastrofy nebo vycítit nebezpečí u svých blízkých, se diskutovalo již dlouhá léta. Nyní však konečně přišli vědci z kalifornské univerzity v Berkeley s ověřenými fakty.

Napomohly jim zejména přesné údaje, svědectví a záznamy z průběhu zemětřesení, které zasáhlo Japonsko v roce 2011.

1. Ptáci opouštějí ohrožená území

Nesčetná pozorování místních obyvatel i vědců potvrdila, že v prosinci 2004, kdy zasáhlo pobřeží indického oceánu katastrofální tsunami, při kterém zahynulo více než 200 000 lidí, opustili všichni plameňáci nízko položené oblasti přírodní rezervace Point Calimere v Indii a přestěhovali se dále od pobřeží.

Tento přesun se udál o 24 hodin dříve, než přišla smrtící vlna. Stejně reagovaly i americké zlaté pěnice, které více než 24 hodin předem opouštějí svá teritoria před blížícím se tornádem.

Plameňáci dokázali vycítit tsunami 24 hodin předem.
Plameňáci dokázali vycítit tsunami 24 hodin předem.

2. Kočky ve stresu

Netýká se to jen koček domácích, ale všech kočkovitých šelem. Před silným zemětřesením v Japonsku v roce 2011 lidé pozorovali u svých chlupatých miláčků nervozitu, chvění a silný stres. Zvířata se za každou cenu pokoušela utéci.

Stejné chování pozorovali i ošetřovatelé kočkovitých šelem v zoologických zahradách. Tady přišli vědci dokonce s vysvětlením. Kočky mají totiž mnohem širší rozsah sluchu než lidé a slyší hluk, který působí počínající záchvěvy země.

Navíc jsou prý schopné detekovat změny atmosférického tlaku, změny gravitace a jemné chvění zemské kůry. Zkrátka kočky disponují dokonalým varovným systémem, který jim můžeme jen závidět.

Kočky mají dokonalý varovný systém.
Kočky mají dokonalý varovný systém.

3. Krávy ztrácejí mléko

Specifický dar vycítit předem přírodní katastrofu mají i krávy. Potvrdily to výsledky výzkumu vědců z japonské národní univerzity.

Ti si ověřili zprávy o chování krav před oním velkým zemětřesením v roce 2011 a zjistili, že dokonce šest dní před smrtícími otřesy a následnou vlnou tsunami se u krav prudce snížila produkce mléka a snižování pokračovalo až do chvíle zemětřesení.

Navíc, volně se pasoucí krávy se vydaly dlouho před tsunami hledat útočiště do vyšších poloh a i přes úsilí pastýřů se odmítaly vrátit do údolí. Podobné chování pak vědci zjistili i u řady dalších domácích zvířat jako koní, psů, koz, ovcí či slepic.

Nedávno se čínským vědcům podařilo prokázat změnu chování před zemětřesením už u 58 druhů domácích a divokých zvířat.

4. Žraloci milují hurikány

Zatímco většina zvířat před blížícími se katastrofami prchá do bezpečí, žraloci se chovají naprosto opačně. Zdá se, že jsou skutečnými lovci hurikánů.

Vědci z univerzity v americkém Miami už dlouhá léta značkují žraloky a při této příležitosti zjistili, že zejména tygří žraloci, ale i jiné druhy těchto predátorů, tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.

K těm dochází zejména tam, kde se obvykle rodí silné bouře. Odborníci už nyní pečlivě sledují pohyby žraločích hejn a využívají těchto údajů při předpovídání vzniku hurikánů a silných bouří.

Žraloci tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.
Žraloci tíhnou k místům s rychlými změnami teplot.

5. Medvědi cítí bouři

Dlouholeté výzkumy amerických a kanadských vědců prokázaly, že medvědi grizzly jsou dokonalými indikátory změn počasí a dokážou vycítit bouře dlouho před tím, než doopravdy vypuknou. Jejich smysly jsou neobyčejně vyvinuté.

Například člověka dokážou vycítit až na vzdálenost 28 kilometrů. Stejné čichové vlastnosti spolu s dalšími smyslovými schopnostmi, které jsou pro nás zatím velkou neznámou, dokážou vycítit příchozí bouře, případně další přírodní katastrofy.

Je zdokumentováno několik případů, kdy medvědi grizzly opustili své dlouho obývané území předtím, než jej postihla přírodní katastrofa, která zničila tisíce hektarů lesa.

Medvědi dokáží vycítit příchod bouře.
Medvědi dokáží vycítit příchod bouře.

6. Sloni varují troubením

Pověsti o slonech, kteří umí vycítit nějaké nebezpečí v podobě přírodní katastrofy, jsou známé už od starověku. Nicméně dlouho se mělo za to, že podobné historky patří spíše do říše bájí.

Odborníci si však mohli ověřit, že sloni mají opravdu mimořádné schopnosti vycítit nebezpečí.

Ve chvíli, kdy se zatřásla země při velkém zemětřesení poblíže Filipín v roce 2004, tedy řadu hodin před příchodem ničivé vlny tsunami, prudce zareagovali sloni používaní pro vyjížďky turistů na Sumatře. Začali všichni najednou mohutně troubit.

Podle jejich mahouta (poháněče) se to nikdy předtím nestalo. Zároveň se dali i s turisty na zádech na úprk z pláže do nedalekých kopců a nedali se ničím zastavit.

Při nebezpečí začnou sloni troubit choboty.
Při nebezpečí začnou sloni troubit choboty.

7.  Včely zalezou do úlů

Všimli jste si, že když se blíží špatné počasí, zmizí všechny včely? Této jejich schopnosti vycítit změny počasí využívali už naši předkové při jeho předpovídání. Takto dokážou včely předem ohlásit bouři, prudký déšť nebo vítr.

Vědci zjistili, že včely jsou schopné vnímat změny vlhkosti v atmosféře dlouho předtím, než se spustí déšť. Vnímají také změny atmosférického tlaku vzduchu, ke kterým dochází zpravidla před bouřkou.

Cítí i změny elektrického napětí ve vzduchu, a to díky jemným chloupkům na zádech, které jsou citlivé na atmosférickou elektřinu. Podobně se chovají i další druhy hmyzu.

Například berušky cítí předem příchod velkého horka a shlukují se dohromady ve velkých hejnech, která jim lépe umožňují zachovat si tělesnou vlhkost.

8. Psi vycítí rakovinu

Poněkud jiného druhu varování před nebezpečím je zvláštní smysl psů vycítit u člověka těžké onemocnění, a dokonce i rakovinu, a to i v případech, kdy ji nezaregistrují ani citlivé přístroje. Například rakovinu prostaty u mužů vycítí s přesností na 98 %.

Pomáhá jim v tom jejich neuvěřitelně vyvinutý čich. Oproti člověku, který má v nose na 5 000 000 čichových buněk jich mají psi 200 000 000. Z dechu či potu člověka dokážou vycítit i cukrovku.

Podobné schopnosti mají i nenápadné mušky octomilky, které dokážou spolehlivě detekovat například rakovinu prsu a navíc odliší od sebe i jednotlivé skupiny rakovinných buněk.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami