K takzvaným energošmejdům se přidává početný zástup kryptošmejdů, tedy podvodníků s kryptoměnami. Ti dokážou vzít životní úspory nejen seniorům, ale i těm, kdo se ve světě digitálních měn neorientují.
Bitcoin má punc možnosti magického zbohatnutí. Na tuto strunu hrají i podvodníci, kteří po telefonu nebo e-mailem nabízejí nákup kryptoměn.
S podvodnými nabídkami se uživatelé setkávají nejčastěji v podobě placených reklam na sociálních sítích, které slibují zázračné zbohatnutí a vyzývají k vyplnění kontaktního formuláře.
Kryptošmejdi pak dotyčného telefonicky kontaktují a přesvědčí ho, aby jim udělil vzdálený přístup ke svému počítači za použití programů jako například TeamViewer nebo AnyDesk s tím, že nákup kryptoměn provedou sami.
„Můžeme vymýšlet sebelepší zabezpečení, ale když někomu dát přístup ke svému účtu, je to jako byste mu na ulici dali peněženku, ať vám ji pohlídá.
S tím rozdílem, že v peněžence člověk nenosí celoživotní úspory,“ komentuje situaci expert na kybernetickou bezpečnost z firmy XEVOS Adam Koudela. Ztráty jednotlivce činí zpravidla řádově tisíce, v některých případech ale i statisíce korun.
Pozor na pohádky, přijdete o peníze
Dostat z podvodníků peníze zpět je navíc prakticky nemožné. „Každý případ posuzujeme individuálně.
Ovšem pokud klient platbu potvrdí zadáním autorizačního kódu, který mu přišel v SMS nebo mobilní aplikaci, vrácení platby zpravidla není možné, protože ji dotyčný sám autorizoval,“ vysvětluje Jakub Ptáčník z MONETA Money Bank. Způsobů, jak se proti podobným podvodům bránit, není mnoho.
„Základem je jednoznačně vzdělávání uživatelů internetu,“ radí Adam Koudela a Jakub Ptáčník dodává: „Pokud zní něco příliš lákavě na to, aby to byla pravda, tak to většinou pravda není.“
Podobně vidí situaci i ekonom a expert na kryptoměny Dominik Stroukal: „Bitcoin a další kryptoměny jsou pořád divoký západ. Je to prostředí plné podvodníků, takže opatrnost musí být na místě.
Také platí staré dobré investiční pravidlo – šance na vysoké zisky jde ruku v ruce s rizikem obrovského propadu.“
Pachatel neznámý
Jednou z podstat bitcoinu je navíc anonymita, což prakticky znemožňuje vypátrání pachatele.
„Pokud si uvědomíte, že jste udělali chybu, odpojte zařízení od internetu a kontaktujte banku a policii. Podvodníka se nejspíš nepodaří vypátrat, ale nepřijdete o další peníze,“ radí Koudela a dodává:
„Nejedná se v pravém smyslu hackerský útok, protože poškozený dá podvodníkovi přístup do svého počítače a peníze mu pošle dobrovolně.
Je to typ sociálního inženýrství, podvodník dokáže vystupovat natolik důvěryhodně, že mu oběť uvěří a svěří mu přístup ke svému bankovnímu účtu.“
Jak tedy nejlépe poznáte podvodníka? Často mluví lámanou češtinou a snaží se vyvolat pocit časové tísně. Mezitím vám slibuje zázračné zbohatnutí.
Sedmero prevence před kryptošmejdy
1. Nevěřte pohádkám o rychlém zbohatnutí a nevěnujte pozornost reklamám, které vám jej slibují.
2. Nereagujte na telefonní nabídky investic. Žádná banka s vámi nikdy podobným způsobem nebude komunikovat.
3. Nikomu po telefonu nesdělujte své osobní údaje, číslo platební karty ani číslo občanského průkazu.
4. Neinstalujte si do počítače žádné programy, k jejichž stažení vás někdo cizí vyzval.
5. Neudělujte vzdálený přístup ke svému počítači.
6. Nepouštějte se do investování do kryptoměn, pokud jim nerozumíte.
7. Pokud jste už někomu peníze poslali, kontaktujte co nejdříve svou banku a policii.