Po cestě vedoucí k německému Trevíru jede vůz tažený koňmi. Obchodník pohání unavené koně. Na břehu řeky Mosely se v křoví zablýskne nůž německého vraha Christmana Gniperdoliga (?–1581).
Než kramář stačí něco udělat, strhne ho lapka na zem. Gniperdolig zajatce nebere. Zatímco z mužovy tepny tryská krev, zločinec si nacpává kapsy kořistí a směje se. Sériový vrah právě zabíjí sedmistého člověka. Svědomí ho ale netíží.
„Byl rád za každou další oběť, kterou mohl ďáblovi přinést,“ zaznamenávají doboví kronikáři. Pekelného knížete prý Gniperdolig uctívá jako svého ochránce!
O zločinci, působícím ke konci 16. století u německo-francouzských hranic, se dosud vyprávějí více či méně přehnané historky. Jaký byl jeho osud?
Podle německého folkloru má „nejproduktivnější“ sériový vrah Svaté říše římské i celé Evropy již v mládí vraždit ve velkém. Kolem roku 1570 se jako zkušený vyvrhel usazuje v opuštěných důlních štolách u městečka Bergkessel (zřejmě dnešní Bernkastel-Kues).
Z podzemního doupěte vylézá vždy, když chce rozšířit nakradený majetek. Sám nebo s pomocí dalších lapků přepadává na blízké cestě každého. Brzy se stane postrachem okolí: Téměř každého přepadeného totiž zabije! A co hůř, někdy si i pochutná na vnitřnostech obětí!
Lapka zákeřně otráví i většinu svých zločineckých společníků. Díky dobře ukrytému vchodu do skrýše – kde vždy jako přízrak zmizí – však dlouho uniká spravedlnosti. Jenže tím výčet jeho odporných zločinů nekončí.
Jednoho dne přepadne mladou Němku, která cestuje za svým bratrem do Trevíru. Protože je dívka velice krásná, zločinec jí nezabije, ale násilím drží v zajetí. Nešťastnici pravidelně znásilňuje. Aby mu dívka neutekla, přivazuje ji prý v doupěti řetězem.
Co se stane dál? Rukojmí má s odporným zvrhlíkem šest dětí, které nečeká nic dobrého. Německý psychopat je zabije a jejich tělíčka zavěsí na strom. Podle některých kronikářů labužnicky vyřízne a sní jejich srdce. Jde o výmysl, nebo šokující realitu?
Zajatkyně po několika letech přesvědčí Gniperdoligu, ať jí pustí na chvíli ven. Ale musí slíbit, že nic neřekne o jeho zločinech ani skrýši. Když však žena spatří v nedalekém městečku děti, propuká v pláč. Kolemstojící měšťané se diví, co se ženě stalo.
Nešťastnice jim nakonec prozradí svůj osud, včetně zločincova úkrytu. 27. května 1581 ozbrojenci zatknou jejího krutého věznitele. „Zabil jsem jich 964! Lituji jediného – že těch obětí nebylo tisíc!“ křičí krvelačný vrah.
O tomto prohlášení jde samozřejmě pochybovat – lapka jako Gniperdolig do tolika zřejmě počítat neuměl. Jak končí jeho život? Zapletením do kola. Gniperdoligův příběh má několik variant, vždy s podobným průběhem a stejně děsivým počtem obětí. Konečnou cifru však dnes již bezpečně neprověříme.