Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert!
Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku
Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických tras, možná narazíte na Masaje. Nenechte se vyděsit jednou z jejich tradic. Masajové totiž relativně běžně popíjejí krev dobytka. Pro Evropana jde často o děsivou podívanou.
Domorodci svým kravám jemně naříznou krk, tak, aby zvíře nevykrvácelo, a „načerpají“ si trochu rudé tekutiny.
Někdy ji vypijí rovnou, aby byla ještě teplá, výjimkou ale není ani slaný africký „milkshake“ s čerstvě nadojeným mlékem té samé krávy, anebo vaření krvavého želé.
Černý pudink
Vanilkový? Jahodový? Nebo čokoládový? Většina dětí pudink miluje. A co takhle krvavý? To už by bylo horší. Má řadu variant, ta nejznámější už pudink ani nepřipomíná. K jeho přípravě potřebujeme vepřovou nebo hovězí krev. Druhou složkou je obilovina.
Je jedno, zda jde o krupici nebo třeba ovesné vločky. V míse je utřeme s krví a třetí ingrediencí: Tukem. Ideálně lojem. Pak pořádně okořeníme tymiánem a pepřem, nacpeme do střívka, necháme odležet a krájíme na „dortíčky“.
A mimochodem, pokud tuhle variantu vážně nechcete, zvažte Sanguinaccio Dolce. Co to je? Pro změnu sladký krvavý pudink, který má svůj domov v Itálii. Je v něm mléko, čokoláda, cukr a případně mouka, vanilka, skořice, rozinky… a samozřejmě prasečí krev!
Czernina: Nechce tě? Dej si kachní krev!
Sedí u stolu, kouká do prázdna a ani nedutá. „Byl jsi za Agnieszkou?“ vyzvídá na synovi matka. „Byl,“ odvětí tiše. Matka má jasno. Syn dostal prvně košem. Hned jde na dvůr pro kachnu – musí uvařit tradiční balzám na zraněnou mladickou duši: czerninu!
Základ polévky tkví v povařené kachní krvi. Navíc se odlišuje sladkokyselým, jemně pikantním nádechem. Čím to? Pro mnohé až nestravitelně podivnou chuť má na svědomí mix krve, octa a medu s jemným přídavkem ovocného sirupu.
Kdyby nic jiného, dá se o czernině říci, že do ní můžete dát z kachny téměř všechno.
Koláč s krví
Koláč s rudou přísadou u nás není žádným překvapením. Většinou jde o jahodový džem. Někdy má nasládlá ingredience jiný zdroj – ano, jde o krev. Experty na tyto pochutiny najdeme hlavně v severských zemích. Jejich název vám obvykle připomene stoleček z Ikey.
Šlehaná krev vmíchaná do tlusté palačinky má jméno blodplättar a ochutnat ji můžete ve Švédsku. Podobně Finové mají svůj veriohukainen a Estonci verikäkk.
A abychom nekřivdili slunnému jihu, například ve Španělsku si můžete dát filloas de sangre, tedy krvavé palačinky. Pokud bychom hledali mezi těmito státy krvegurmánského krále, zvítězí asi Švédi.
K palačinkám připočítejte polévky, pudink a rudou tekutinu použijí klidně i do chleba nebo bramborových knedlíků.
Krvavá zmrzlina
Co se stane, když se někdo rozhodne snoubit italský pudink Sanguinaccio Dolce s kvalitní zmrzlinou? Unikátní krvavá zmrzlina, která překvapivě okouzlí bohatou chutí, hutnou konzistencí a díky krvi i obsahem železa.
Krev v ní nahradí vajíčka, a tak se stane vysněnou sladkou tečkou lidí s alergií na vejce. A kdo že tuhle nevídanou ledovou laskominu vymyslel?
Stojí za ní washingtonský šéfkuchař Garret Fleming, který není na americké gastronomické scéně neznámým jménem, takže se stane z na první pohled pro mnohé nechutného dezertu brzy hit. Prodeje atakují rekordy hlavně v týdnech kolem Halloweenu.