Kdyby ignorování hygieny nepatřilo k jeho stěžejním povahovým vlastnostem, mohl by se klidně každý den koupat v krvi.
Divoká tažení legendárního mongolského vojevůdce Čingischána (asi 1162–1227), stojí život 40 milionů lidí, tedy devítinu obyvatel celého tehdejšího světa. Tehdy je bez přehánění nejobávanějším mužem na planetě. V utrpení druhých se doslova vyžívá.
Milosrdenství je pro něj sprosté slovo a svědomí mu stvořitel asi zapomněl přibalit do výbavy.
Buď a nebo
Od jinošských let nešetří nikoho, ani vlastní rodinu. A tak například v banální hádce zabije svého nevlastního bratra. Je to jen malá ochutnávka toho, co následuje v dospělosti. Velmi rychle přijde na to, že ta vůbec nejúčinnější zbraň je strach.
Proto dává nepřátelům na vybranou – „podvolte se mi nebo zabiju nejen vás, ale také vaše rodiny a přátele!“ Řadu konfliktů tak dokáže zvládnout bez ztráty jediného muže. Těm, kteří se mu postaví na odpor, připraví nepředstavitelná muka.
Nezbude ani kamínek
Do očí a uší jim lije roztavené stříbro, pořádá obří táboráky, kde se zaživa opékají stovky až tisíce těl, ty „šťastnější“ pak používá v dalších bojích jako lidské štíty. Pro záminku přitom nejde daleko.
Kvůli smrti pár mongolských kupců dokáže Čingischán vyhladit celá města a to tak, že po nich nezbude ani kamínek. V roce 1220 Mongolové takto například vyplení Samarkand na území dnešního Uzbekistánu.
Poté, co ho srovnají se zemí, seřadí všechny těhotné ženy, kterým z břich vyříznou ještě nedorostlé plody.