Skip to content

Krutá historie: Rakovina řádila už ve starověku!

Bylo mu mezi 25 až 35 roky a žil v době kolem 1 200 let před naším letopočtem na území dnešního Súdánu. Ke konci života zřejmě velmi strádal. Trpěl totiž strašákem moderní doby, šířící se formou rakoviny.

Tělesné ostatky tohoto muže našla v hrobě na břehu řeky Nil studentka Durhamské univerzity ze severovýchodní Anglie. Z nalezených kostí byla patrná přítomnost metastázujícího karcinomu, který se z původního místa výskytu rozšířil do dalších částí těla.

Zdá se tedy, že tento typ nádorového onemocnění není důsledkem pouze hektického tempa moderní doby a současného zkaženého životního prostředí.

2 -
Pravěcí lidé mnohdy rozdělávali oheň v jeskyních, odkud nebylo dostatečné odvětrávání.

Archeologové nalezli dosud jen několik vzácných případů rakoviny z té doby. „Takový nález by mohl pomoci pochopit téměř neznámou historii této nemoci,“ tvrdí se ve zprávě o nálezu. Z kostí však není jasné, kde zhoubná nemoc měla své ohnisko.

Cluster of pancreatic cancer cells. SEM X750 at 4 x 5 inches, Image: 121823544, License: Rights-managed, Restrictions: Not available for use in a retail print or poster. Content not available for use in the Corbis Mobile Offering. Not available for use in Corbis Merchandise., Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
Nádor slinivky břišní pod elektronovým mikroskopem.

Kde se tato příšerná choroba mohla vzít? Vždyť tehdejší prostředí nebylo zatíženo emisemi z průmyslu nebo automobilové dopravy. Zhoubná nemoc si mohla najít i jiné cesty. Její příčina mohla být z okolního prostředí, například způsobená karcinogenními látkami z kouře ze spalovaného dřeva, genetická, anebo mohla být vyvolána schistosomózou.

To je parazitární onemocnění, které dodnes způsobuje rakovinu močového měchýře a prsu v této oblasti Afriky.

4 - Na jedné z mumií byly nalezeny i důkazy nejstarší rakoviny prsu
Na jedné z mumií byly nalezeny i důkazy nejstarší rakoviny prsu.

Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí na světě. Přesto je v archeologických nálezech zastoupena minimálně, zejména kvůli nižšímu průměrnému věku, kterého se lidé ve starověku dožívali. Zatím byl na světě potvrzen jediný případ metastázující rakoviny z doby před prvním tisíciletím před naším letopočtem u lidských ostatků a u dvou nálezů existuje podezření na přítomnost rakoviny.

5 - Mumie skrývají spoustu zajímavých informací o dávných časech
Mumie skrývají spoustu zajímavých informací o dávných časech.

Ovšem zhoubná onemocnění nebyla pro starověké obyvatele naší planety ničím neznámým. Rakovinu prostaty objevili vědci u 2200 let staré mumie. Podle odborníků z Americké univerzity v Káhiře (AUC) jde o druhý nejstarší známý případ tohoto druhu rakoviny.

Nález prý ukazuje, že nemoc nezpůsobilo prostředí, ale genetické faktory. Nejstarší známý případ rakoviny prostaty byl podle badatelů AUC nalezen na 2700 let staré kostře panovníka z Ruska.

Foto: egyptraveluxe, wikipedia,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články