Skip to content

Krok ke stálé základně na Měsíci: Cihly z měsíčního prachu

Evropští výzkumníci vytvořili ze simulovaného měsíčního regolitu pomocí koncentrovaného slunečního záření a 3D tisku cihly. Budoucí lunární kolonisté by si podobným způsobem mohli stavět své základny.

„Vzali jsme simulovaný lunární materiál a upekli ho ve sluneční peci,“ přiblížil experiment materiálový inženýr Advenit Makaya, který v Evropské kosmické agentuře na celý projekt dohlíží. „Stalo se tak na 3D tiskovém stole, kdy jsme přidávali vrstvy silné 0,1 mm.

Byli jsme schopni vytvořit cihlu o rozměrech 20 krát 10 krát 3 cm za zhruba pět hodin.“

Vzorek měsíčního prachu, který přivezla výprava z Apolla 17.

Jako stavební materiál byl během testu využitý komerčně dostupný simulovaný lunární regolit vytvořený z ryze pozemské vulkanické hmoty.

Stopu v měsíčním prachu zanechalo zatím jen 12 lidí.

Ten velmi věrně reprodukuje složení a velikost zrn skutečného lunárního prachu. Výsledné cihly měly pevnost podobnou jako sádra. Nyní na ně čeká detailní mechanické testování.

Koncept základny na Měsíci.

Některé z cihel vykazovaly na okrajích mírné deformace. Advenit Makaya to vysvětluje tím, že právě okraje chladnou rychleji, než střed: „Řešíme, jak se s ním vypořádat. Třeba tak, že občas zvýšíme rychlost tisku, takže se v cihle kumuluje méně tepla.“

Cihly z měsíčního prachu by případnou výstavbu základny výrazně ulehčily.

To je však teprve jen začátek. Po této studii bude následovat projekt RegoLight. „Naše demonstrace proběhla ve standardních atmosférických podmínkách, ale RegoLight už vyzkouší tištění cihel v reprezentativních lunárních podmínkách: ve vakuu a za teplotních extrémů,“ dodává Advenit Makaya.

Foto: wikipedia, Space: 1999 Catacombs, regolight.eu
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …