Skip to content

Krimi z Brazílie: Co spáchal strážný z místní školky?

Ty výkřiky drásají srdce. Jsou plné agónie. Oheň se sápe na drobná tělíčka. Pohání ho hlad, který nic nedokáže utišit. Stále hledá novou kořist. Zažehl ho jediný člověk. Krutou ironií osudu je, že právě on měl skupinu předškoláků chránit.

Čtvrtek 5. října 2017 se zapíše černým písmem do kroniky města Janauba ve státě Minas Gerais na jihovýchodě Brazílie. Strážný z místní školky Damiao Soares dos Santos (50) polije malé děti hořlavinou a zapálí je. Čtyři z nich podlehnou ohni na místě. Dva nebozí předškoláci s popáleninami téměř po celém těle zemřou při leteckém transportu do nejbližšího zdravotnického zařízení. Uhoří i jejich učitelka. Dalších 23 obětí musí být lékařsky ošetřeno, sedm z nich se nachází v kritickém stavu. Většinou se jedná o děti mezi 4 a 5 lety. Lidé po celé planetě s hrůzou sledují záběry, které proletí světovými médii. Zachycují zmatek, kouř i paniku ve tvářích, stejně jako všudypřítomný strach a bolest.

V batohu skrývá urychlovač hoření

Čtyři předškoláci zemřou na místě, dva při převozu do nemocnice.

Strážný dorazí ke školce v době, kdy má být oficiálně na dovolené. Na zádech si nese růžový batoh. V něm skrývá urychlovač hoření. Zazvoní. Učitelky jeho přítomnost překvapí. „Chci jenom doručit svoje zdravotní osvědčení,“ lže Brazilec. Nakonec se bez větších potíží dostane dovnitř. Pronikne až do místnosti s kupou malých ratolestí. Na oknech jsou mříže a nad hlavou se jim klene strop, který bude pro oheň dobrou potravou.

Živá pochodeň objímá děti

Pachatel si v batohu přinesl urychlovač hoření.

Pachatel světskému trestu unikne. Plameny se totiž zmocní i jeho. Promění ho doslova v živou pochodeň. Ještě v tu chvíli se snaží objímat některé děti, aby na ně stravující živel přenesl. Později je převezen do nemocnice, tam už na něj ale čeká smrt. Vyšetřovatelé zjistí, že několik dní před útokem mluvil se svými příbuznými. „Mám dárek pro všechny,“ sdělí jim. Celý incident se odehrál na pozadí tříletého výročí úmrtí jeho otce. „Brutální žhářský útok byl plánovaný,“ jsou si jistí muži zákona. To ve finále potvrdí i fakt, že u Brazilce doma našli během domovní prohlídky mnoho kanystrů benzínu.

Žádná slova neutiší bolest

Proč se to muselo stát?

„Ten člověk neměl žádný záznam a podle všeho se jednalo o bezproblémového zaměstnance. Nemůžeme pochopit, co se vlastně stalo,“ uvede starosta města Carlos Isaildon Mendes. Podle něj absolutně nic nenasvědčovalo tomu, že by se strážný mohl dopustit tak otřesného masakru. To nic nemění na tom, že rodiče mrtvých dětí jsou naprosto zdrcení. Žádná slova jejich strašnou bolest utišit nedokážou.

Foto: noticias.uol.com.br, otempo.com.br, facebook.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …