Skip to content

Krev na starožitném kříži: Kriminální případ, který šokoval svět

Zbožná stará dáma ze severoirského městečky Newry snad ani nemůže mít žádné nepřátele. Určitě se mezi ně nemohou počítat její spořádaní sousedé z vedlejšího domu. Až do vánočních svátků roku 2008.

Pětačtyřicetiletá Karen Walshová je úspěšná podnikatelka. Vlastní prosperující lékárnu v Dublinu a v týdnu nemá čas vracet se domů. Večery a noci tráví v dublinském luxusním hotelu Berkeley Court a za rodinou jezdí jen na víkendy.

V domku v ulici Dublin Road v městečku Newry na ni čeká manžel, daňový poradce Richard, a také dvouletý syn.

Sousedka promlouvá do duše

Zavražděná Maire Rankinova (81).
Zavražděná Maire Rankinova (81).

Jenomže Karen na Štědrý den ráno nedorazí domů, ale na vratkých nohách, vybavená téměř prázdnou láhví vodky zazvoní omylem u dveří své sousedky. Maire Rankinová (81) pravidelně chodí do kostela a fungující svazek muže a ženy si představuje jinak.

Vánoce mají být svátky rodinného klidu! Maire už má věk na to, aby nezodpovědné matce vyčinila. Doma ji přece čeká malé dítě, a ona se takhle zřídí!

V opilosti má blízko k násilí

Útok Walshove byl tak brutalní, že tělo Ježíše na kříži prasklo.
Útok Walshove byl tak brutalní, že tělo Ježíše na kříži prasklo.

Jenže Karen má v práci dost starostí a další nepříjemnost navíc už nesnese. Vztekle vletí do bytu své sousedky a vrhne se na ni. Touha starou ženu praštit je nezvladatelná. Kareniny třesoucí se prsty se sevřou kolem jediné zbraně, která je v bytě k nalezení.

Je to starožitný kříž. Dřevěná relikvie dopadá znovu a znovu. Kříž už je prasklý, když nepříčetná Karen se svým běsněním končí. Důchodkyně má v tu chvíli kromě jiných zranění 15 zlomených žeber a je v bezvědomí.

Taková bestie musí být muž!

Karen Walshová dostala od Koruniho Soudu v Belfastu 20-ti letý trest.
Karen Walshová dostala od Koruniho Soudu v Belfastu 20-ti letý trest.

Když najde seniorčino zmrzačené tělo její dcera Brenda, nevěří vlastním očím. „Chomáče vlasů byly rozházené po celém pokoji,“. Nejhorší však je zjištění, že stařenka byla brutálně pohlavně zneužita. I prasklý krucifix ještě tuto nechutnou práci obstaral podle Karenina plánu.

Brenda i přivolaní policisté mají okamžitě jasno: pachatelem musí být sexuální násilník. A samozřejmě muž. „Mnohočetné rány jsou výsledkem dlouhotrvajícího a zběsilého útoku,“ popisuje svá zjištění soudní lékař Jack Crane.

Doživotí je jediná volba

Walshová stráví ve vězení minimálně 20 let.
Walshová stráví ve vězení minimálně 20 let.

Stopy DNA na vražedné zbrani, ale vedou kriminalisty k sousedce. Ta nejprve tvrdí, že v bytě Maire Rankinové na Štědrý den sice byla, ale když odcházela, byla důchodkyně v pořádku. Teprve pak napadení přiznává.

„Nechtěla jsem ji zabít,“. Její zoufalé pokusy o oživení oběti tato slova sice potvrzují, ale to už život staré paní nevrátí. Dvanáctičlenná porota se nemusí radit ani dvě hodiny, než jednomyslně rozhodne o vině.

Soudce Anthony Hart posílá Karen Walshovou v říjnu 2011 za mříže na doživotí.

Foto: dailymail.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …