Skip to content

Křehounká dívenka s vizáží sotva dospívající holčičky: Proč skončila pod gilotinou?

Kolena se jí klepou, ale o milost nežebrá. Je konec. Nacisté ji právě chytili i s jejím bratrem Hansem (1918–1943) při distribuci protinacistických letáků. Sophie Schollová (1921–1943) na první pohled vůbec nepřipomíná jednu z nejvýznamnějších osobností německého odboje.

Křehounká dívenka s vizáží sotva dospívající holčičky má pro strach uděláno.

„Je to pohroma, Bič boží na německý národ!“ neodpustí si na adresu Adolfa Hitlera (1889–1945) Sophiin otec. Vůdce tak přirovná k hunskému králi Attilovi (?–453). Skončí za to za mřížemi. V křesťanské víře vychovaná dívka si v tu chvíli uvědomí, že nacistická propaganda, která je jim vtloukána každodenně ve škole, není tak růžová.

Když z jejího rodného domu odvlečou otce, uvědomí si, že je něco špatně…

Sophie je ukázkové dítě – hodná, skvěle se učí a pořád se usmívá. Pronikavá inteligence a odpor k stále většímu nacistickému útlaku ji dovede až do nenásilné protinacistické skupiny Bílá růže. Společně s Hansem se stanou jejími nejdůležitějšími členy.

Sophie se brzy postaví do jejího čela. Ví, co riskuje. 18. února roku 1943 se její noční můry naplní. Hans, Sophie a Christoph Hermann Probst (1918–1943) hrdě hledí před sebe. Na Mnichovské univerzitě je někdo podrazí – a tři členové Bílé růže rázem sedí na nepohodlné židli u výslechu. Nezapírají.

„Nemá to cenu, dokud všichni zavírají oči. Třeba je má smrt probudí, třeba je popožene do akce,“ neztrácí odvahu Sophie.

Busta na věčnou památku hrdinky.

Roland Freisler (1893–1945) je prominentní nacistický právník a soudce. Trojice zatčených má smůlu, jejich proces odklepne právě on. „Horší to být nemohlo. On nemá slitování s nikým!“ děsí se další členové Bílé růže. Oprávněně.

Soud je krátký a výsledek předem daný: Sophie, Hans i Christoph budou popraveni za velezradu. Krásnou hlavu Sophie oddělí 22. února 1943 od trupu gilotina.

Už od pohledu je jasné, že s nimi Freisler soucit mít nebude…
Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …