Domů     Křečové žíly nejsou pouze kosmetická vada. Jak se jich zbavit?
Křečové žíly nejsou pouze kosmetická vada. Jak se jich zbavit?
11.5.2020

Žilní systém lidského těla se skládá ze dvou typů žil. Tvoří jej povrchové a hluboké žíly. Zatímco povrchové se nacházejí těsně pod kůží, můžeme je vidět a také si na něj sáhnout, ty hluboké vidět nejsou. Jsou ale nenahraditelné, jelikož odvádějí až 90 % krve ze svalů bérce a stehna.

Srdce pumpuje krev, která se tepnami rozvádí po celém těle. V tkáních se tepny mnohonásobně větví v síť vlásečnic, ve kterých dochází k výměně živin a kyslíku na oxid uhličitý a odpadní látky.

Odkysličenou krev sbírají jiné vlásečnice, které se slévají do stále větších žil, a ty přivádějí krev zpět do srdce.

Krev proudí směrem k srdci navzdory gravitaci.
Krev proudí směrem k srdci navzdory gravitaci.

Navzdory gravitaci

Krev ze žil v dolních končetinách putuje k srdci i přes sílu gravitace. Tyto žíly proto musí čelit hydrostatickému tlaku. U zdravých osob pomáhají pumpovat krev svaly, které snižují nitrožilní tlak po dobu jedné minuty po skončení svalové aktivity.

Tomuto mechanismu se říká žilní nebo svalově-žilní pumpa. Pro její správné fungování je zapotřebí žilních chlopní, které působí jako jakési jednosměrné záklopky – zajišťují pouze jednosměrný tok krve.

V případě, že chlopně neplní svoji funkci, působí na stěny žil zvýšený tlak a vznikají křečové žíly.

Žíly musí čelit velkému tlaku.
Žíly musí čelit velkému tlaku.

Nejsou to jen ošklivé žilky

Toto onemocnění se projevuje zvětšením, prohýbáním a vychlípením povrchových žil. Nejčastěji postihuje dolní končetiny, které jsou nejvíce vystavené tlaku. Nejde ale pouze o nevzhledné žíly, s dalším vývojem dochází ke zdravotním komplikacím.

Člověk začíná mít pocit těžkých nohou, které začínají otékat a také bolet. Žíly začínají být čím dál více vidět a mají fialovou a modrou barvu.

Žíly jsou viditelné a mají na první pohled modrou a fialovou barvu.
Žíly jsou viditelné a mají na první pohled modrou a fialovou barvu.

Špatný životní styl

Křečové žíly vznikají postupně a často si jich člověk nevšimne. Příčin, proč vlastně vznikají, je hned několik.

Na vině je hlavně nedostatek pohybu a nezdravý životní styl, tedy nezdravé stravování, kouření, nedostatek vlákniny, ale také nošení bot s vysokými podpatky nebo překládání nohy přes nohu. Tyto příčiny se pak vzájemně kombinují. Nemalý podíl na tvorbě křečových žil má také dědičnost.

Nošení podpatků přispívá k tvorbě křečových žil.
Nošení podpatků přispívá k tvorbě křečových žil.

Nebezpečné hormonyZ důvodu velkých hormonálních změn se často objevují u těhotných žen. V období gravidity totiž žena prochází velkou hormonální a tělesnou změnou.

Když dítě v děloze roste, zvyšuje se hladina progesteronu, která způsobuje rozvolnění měkkých tkání, což zasahuje také žilní stěny, a ta ztrácí na své pružnosti a pevnosti. Po porodu se většinou samy od sebe zase srovnají.

Křečové žíly se také častěji vyskytují při užívání antikoncepce či léčiv během menopauzy.

Křečové žíly se objevují hlavně u těhotných žen.
Křečové žíly se objevují hlavně u těhotných žen.

Důležitá prevence

Dědičné faktory ovlivnit nelze. Lidé ale mohou tvorbě křečových žil předejít. Prvním krokem je doplnění potravin bohatých na vlákninu a vitaminů. Co se týče pohybu, ideální je jízda na kole, plavání, běh nebo chůze. Tyto činnosti napomáhají cirkulaci krve.

Ženy by se v tomto případě měly vyhýbat nošením vysokých podpatků a oblečení, které je upnuté kolem nohou a v pase.

Důležitý je pohyb.
Důležitý je pohyb.

Skryté nebezpečí

Stejně jako u jiných onemocnění, může dojít i u křečových žil dojít k nebezpečným komplikacím, jež mohou ohrozit i život pacienta. Často dochází k tomu, že žíla bolestivě zduří a může dojít ke vzniku bércového vředu. Komplikaci představuje i trombóza.

Při ní vzniká cévní sraženina, která žílu ucpe. Ta může v nejhorším případě způsobit plicní embolii, tedy stav, který bezprostředně ohrožuje lidský život.

Nebezpečná může být krevní sraženina.
Nebezpečná může být krevní sraženina.

Pomohou punčochy?

A jak se křečové žíly léčí? Pokud se nemoc nerozšiřuje, zpočátku konzervativně pomocí elastických punčoch. Ty vyvíjejí potřebný tlak, který napomáhá návratu krve z dolních končetin zpět směrem k srdci.

Komprese posiluje činnost svalově-žilní pumpy a podporuje potřebnou funkci chlopní. Punčochy také pomáhají předcházení vzniku křečových žil a zhoršování jejich projevů.

Komprese zvyšuje průtok krve.
Komprese zvyšuje průtok krve.

Nové možnosti léčby

V těžkých případech je nezbytný chirurgický zákrok, kdy se křečové žíly odstraní. V dnešní době se využívá nitrožilní laser, který žílu zničí zevnitř pomocí termoregulace.

Laserový paprsek naváže na hemoglobin či molekuly vody v závislosti na vlnové délce laseru, díky čemuž dojde k tepelné destrukci žíly. Nově se také používá tzv.

radiofrekvenční ablace – pod ultrazvukem se zavede do poškozených žil sonda, v níž působí elektrický proud. Ten vyvolá poškození výstelky.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi