Skip to content

Křečové žíly nejsou pouze kosmetická vada. Jak se jich zbavit?

Žilní systém lidského těla se skládá ze dvou typů žil. Tvoří jej povrchové a hluboké žíly. Zatímco povrchové se nacházejí těsně pod kůží, můžeme je vidět a také si na něj sáhnout, ty hluboké vidět nejsou.

Jsou ale nenahraditelné, jelikož odvádějí až 90 % krve ze svalů bérce a stehna.

Srdce pumpuje krev, která se tepnami rozvádí po celém těle. V tkáních se tepny mnohonásobně větví v síť vlásečnic, ve kterých dochází k výměně živin a kyslíku na oxid uhličitý a odpadní látky. Odkysličenou krev sbírají jiné vlásečnice, které se slévají do stále větších žil, a ty přivádějí krev zpět do srdce.

Krev proudí směrem k srdci navzdory gravitaci.

Navzdory gravitaci

Krev ze žil v dolních končetinách putuje k srdci i přes sílu gravitace. Tyto žíly proto musí čelit hydrostatickému tlaku. U zdravých osob pomáhají pumpovat krev svaly, které snižují nitrožilní tlak po dobu jedné minuty po skončení svalové aktivity.

Tomuto mechanismu se říká žilní nebo svalově-žilní pumpa. Pro její správné fungování je zapotřebí žilních chlopní, které působí jako jakési jednosměrné záklopky – zajišťují pouze jednosměrný tok krve.

V případě, že chlopně neplní svoji funkci, působí na stěny žil zvýšený tlak a vznikají křečové žíly.

Žíly musí čelit velkému tlaku.

Nejsou to jen ošklivé žilky

Toto onemocnění se projevuje zvětšením, prohýbáním a vychlípením povrchových žil. Nejčastěji postihuje dolní končetiny, které jsou nejvíce vystavené tlaku. Nejde ale pouze o nevzhledné žíly, s dalším vývojem dochází ke zdravotním komplikacím.

Člověk začíná mít pocit těžkých nohou, které začínají otékat a také bolet. Žíly začínají být čím dál více vidět a mají fialovou a modrou barvu.

Žíly jsou viditelné a mají na první pohled modrou a fialovou barvu.

Špatný životní styl

Křečové žíly vznikají postupně a často si jich člověk nevšimne. Příčin, proč vlastně vznikají, je hned několik. Na vině je hlavně nedostatek pohybu a nezdravý životní styl, tedy nezdravé stravování, kouření, nedostatek vlákniny, ale také nošení bot s vysokými podpatky nebo překládání nohy přes nohu.

Tyto příčiny se pak vzájemně kombinují. Nemalý podíl na tvorbě křečových žil má také dědičnost.

Nošení podpatků přispívá k tvorbě křečových žil.

Nebezpečné hormonyZ důvodu velkých hormonálních změn se často objevují u těhotných žen. V období gravidity totiž žena prochází velkou hormonální a tělesnou změnou. Když dítě v děloze roste, zvyšuje se hladina progesteronu, která způsobuje rozvolnění měkkých tkání, což zasahuje také žilní stěny, a ta ztrácí na své pružnosti a pevnosti.

Po porodu se většinou samy od sebe zase srovnají. Křečové žíly se také častěji vyskytují při užívání antikoncepce či léčiv během menopauzy.

Křečové žíly se objevují hlavně u těhotných žen.

Důležitá prevence

Dědičné faktory ovlivnit nelze. Lidé ale mohou tvorbě křečových žil předejít. Prvním krokem je doplnění potravin bohatých na vlákninu a vitaminů. Co se týče pohybu, ideální je jízda na kole, plavání, běh nebo chůze.

Tyto činnosti napomáhají cirkulaci krve. Ženy by se v tomto případě měly vyhýbat nošením vysokých podpatků a oblečení, které je upnuté kolem nohou a v pase.

Důležitý je pohyb.

Skryté nebezpečí

Stejně jako u jiných onemocnění, může dojít i u křečových žil dojít k nebezpečným komplikacím, jež mohou ohrozit i život pacienta. Často dochází k tomu, že žíla bolestivě zduří a může dojít ke vzniku bércového vředu.

Komplikaci představuje i trombóza. Při ní vzniká cévní sraženina, která žílu ucpe. Ta může v nejhorším případě způsobit plicní embolii, tedy stav, který bezprostředně ohrožuje lidský život.

Nebezpečná může být krevní sraženina.

Pomohou punčochy?

A jak se křečové žíly léčí? Pokud se nemoc nerozšiřuje, zpočátku konzervativně pomocí elastických punčoch. Ty vyvíjejí potřebný tlak, který napomáhá návratu krve z dolních končetin zpět směrem k srdci.

Komprese posiluje činnost svalově-žilní pumpy a podporuje potřebnou funkci chlopní. Punčochy také pomáhají předcházení vzniku křečových žil a zhoršování jejich projevů.

Komprese zvyšuje průtok krve.

Nové možnosti léčby

V těžkých případech je nezbytný chirurgický zákrok, kdy se křečové žíly odstraní. V dnešní době se využívá nitrožilní laser, který žílu zničí zevnitř pomocí termoregulace. Laserový paprsek naváže na hemoglobin či molekuly vody v závislosti na vlnové délce laseru, díky čemuž dojde k tepelné destrukci žíly.

Nově se také používá tzv. radiofrekvenční ablace – pod ultrazvukem se zavede do poškozených žil sonda, v níž působí elektrický proud. Ten vyvolá poškození výstelky.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články