Skip to content

Krásky naplněné smrtí: 5 nejjedovatějších okrasných květin

Na první pohled vypadají nevinně, ba co víc, člověk si je pro jejich krásu často doma pěstuje. Skrývají v sobě ale smrtící nebezpečí, příroda je totiž obdařila prudkým jedem.

Prohlédněte si pětici nejjedovatějších okrasných rostlin, se kterými se můžete potkat na našich zahrádkách.

1. Skočec obecný - Patří k nejjedovatějším rostlinám na světě, protože jeho semena obsahují látku nazývanou ricin. Dospělého člověka může zabít už jen šest sedm semínek. Jinak je ale tato rostlina velmi jednoduchá na pěstování a proto také velmi oblíbená.
1. Skočec obecný – Patří k nejjedovatějším rostlinám na světě, protože jeho semena obsahují látku nazývanou ricin. Dospělého člověka může zabít už jen šest sedm semínek. Jinak je ale tato rostlina velmi jednoduchá na pěstování a proto také velmi oblíbená.
2. Durman obecný - Nadýchané květy durmanu si v angličtině vysloužily přezdívku Andělské trumpety. Mnoho andělského ale na nich není, durman obsahuje skopolamin, který člověku dokáža způsobit paralýzu, halucinace i smrt.
2. Durman obecný – Nadýchané květy durmanu si v angličtině vysloužily přezdívku Andělské trumpety. Mnoho andělského ale na nich není, durman obsahuje skopolamin, který člověku dokáže způsobit paralýzu, halucinace i smrt.
3. Konvalinka vonná - Tato květina bývá považována za symbol nevinnosti, i v ní se ale skrývá zákeřný jed. Ten u člověka působí malátnost, zvracení a křeče končící až srdeční zástavou.
3. Konvalinka vonná – Tato květina bývá považována za symbol nevinnosti, i v ní se ale skrývá zákeřný jed. Ten u člověka působí malátnost, zvracení a křeče končící až srdeční zástavou. Jed přitom rostlina vyloučí i do vody ve váze, pozor na to.
4. Náprstník červený - Tato nádherná květina je cenným pomocníkem při výrobě některých léků, dokáže ale také způsobit velké problémy, obsahuje totiž podobné jedovaté látky jako konvalinka, které způsobují srdeční kolaps. Zajímavé je, že nejvíce jedu má rostlina večer.
4. Náprstník červený – Tato nádherná květina je cenným pomocníkem při výrobě některých léků, dokáže ale také způsobit velké problémy, obsahuje totiž podobné jedovaté látky jako konvalinka, které způsobují srdeční kolaps. Zajímavé je, že nejvíce jedu má rostlina večer.
5. Bolehlav plamatý - Jed nazývaný koniin, který bolehlav obsahuje, se vstřebává nejen v trávicím traktu, ale také pokožkou. Způsobuje celkové ochrnutí, které ochromí i plíce a oběť se pak zadusí.
5. Bolehlav plamatý – Jed nazývaný koniin, který bolehlav obsahuje, se vstřebává nejen v trávicím traktu, ale také pokožkou. Způsobuje celkové ochrnutí, které ochromí i plíce a oběť se pak zadusí.

Foto: shutterstock.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …