Skip to content

Kouzlo lidského dechu

Člověk provede až 28 800 nádechů a výdechů za den. Dech má zásadní vliv na kosterní svaly a držení těla, stejně jako na psychiku a změny nálad. Špatný dechový stereotyp a s tím spojené zdravotní problémy má přitom podle fyzioterapeutů více než polovina dospělých Čechů.

Špatné dýchání může způsobit celou řadu komplikací. Foto: pixabay

Dýchání je pro člověka jedním z nejuniverzálnějších a nejobvyklejších úkonů. Po většinu času si jej ani neuvědomuje, tento proces probíhá automaticky na pozadí naší mysli. Díky dýchání je lidské tělo každý den udržováno v chodu.

Dechem se do naší krve dostává k životu potřebný kyslík. Od prvního nádechu novorozeněte až po poslední výdech.

Brániční vs. hrudní dýchání

Z obecného hlediska je možné dýchání rozdělit na dva základní typy. U dětí a u mužů převládá brániční dýchání (hrudník se nehýbe, zvedání a klesání břišní stěny), ženy zas dýchají spíše do hrudníku (rozepínání a stahování hrudního koše).

Především u žen se dýchání do hrudníku objevuje nejčastěji v období puberty, kdy chtějí dosáhnout štíhlejšího vzhledu, a tak vědomě stahují pas a s ním i břišní svaly – dech je přesunut z břicha do hrudníku.

Dýchací svaly primárně ovlivňují svaly zabezpečující vzpřímené držení těla, ovšem provázanost dechu s lidským tělem sahá mnohem hlouběji. Foto: pixabay

Podle fyzioterapeutky FYZIOkliniky Ivy Bílkové platí, „že co opakujeme vědomě několikrát za den po dobu několika týdnů až měsíců, stane se novým pohybovým stereotypem, který přeprogramovaný mozek považuje za hlavní pohybový program.

Když se dechový stereotyp dívek nezmění v pubertě, stane se tak v těhotenství, kdy roste v bříšku plod, znovu mění prostor pro nádech a opět se dech přesouvá do hrudního koše a stává se povrchnějším“.

Přefiltrováno přes nos

Fyziologické dýchání probíhá výhradně nosem, který funguje jako filtr proti nečistotám a bakteriím. Dýchací ústrojí z nosu přechází v nosohltan, kde se nacházejí „bojovníci“ proti virům a bakteriím – mandle.

Následuje hrtan, což je trubička z chrupavčitých prstýnků, uprostřed níž sídlí hlasivky. Vzduch kolem hlasivek proudí rychlostí od 20 m/s do 36 m/s, když kašleme, rychlost vzduchu se vyšplhá až na 120 m/s – pro lepší představu se jedná o sílu cyklónu, který vyvrací stromy.

Na hrtan se napojuje průdušnice, jež se větví na levou a pravou průdušku. Zbývají už samotné plíce, které se skládají ze tří laloků na pravé straně a dvou na straně levé. Plíce jsou velmi pružným orgánem, pohybují se všemi směry s výjimkou míst, kde se propojují tepnami s průdušnicí a srdcem.

V plicích se průdušky rozvětvují na stále jemnější větve, jež přecházejí ve 400 milionů „bublinovitých“ váčků – tzv. plicních sklípků.

Bránice má mimo jiné nezastupitelnou posturální funkci – udržuje pozici těla a jeho části ve stále se měnícím prostředí. Foto: pixabay

Dýcháním proti špatné náladě

Dech je pomyslným pojítkem mezi tělem a myslí – změnami v dýchání reaguje lidský mozek na vnější vlivy, ale platí to i obráceně, kdy řízeným dechem lze ovlivnit vlastní duševní rozpoložení. Iva Bílková podotýká, že rychlejší dýchání člověka posiluje, dodává mu energii.

Čím je dech pomalejší, tím víc vede k relaxaci. Když jsme klidní, náš stav se odráží v pomalém dýchání a pravidelném rytmu dechu. Při rozrušení se dýchání zrychlí a rytmus je nepravidelný, ve stresu dýcháme až 100krát za minutu.

„V případě, že se hodně soustředíme, dech instinktivně zadržujeme. Prodlouženým výdechem a zádrží dechu po výdechu se obecně snižuje nervosvalová dráždivost, což má zklidňující efekt, a můžeme tak tímto způsobem podpořit svalovou relaxaci.

Naopak dlouhé zvýrazněné nádechy a zádrže dechu po nádechu aktivují organismus,“ doplnila fyzioterapeutka.

Odborníci upozorňují na fakt, že spolu s bránicí se dále na dechovém stereotypu podílí celá řada kosterních svalů, například svaly v nejhlubší vrstvě na páteři, svaly břišní a svaly mezižeberní a samozřejmě svaly pánevního dna, které jako celek uzavírají a kooperují se všemi zmíněnými svaly na nitrobřišním tlaku. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...