Skip to content

Kouzlo lidského dechu

Člověk provede až 28 800 nádechů a výdechů za den. Dech má zásadní vliv na kosterní svaly a držení těla, stejně jako na psychiku a změny nálad. Špatný dechový stereotyp a s tím spojené zdravotní problémy má přitom podle fyzioterapeutů více než polovina dospělých Čechů.

Špatné dýchání může způsobit celou řadu komplikací. Foto: pixabay

Dýchání je pro člověka jedním z nejuniverzálnějších a nejobvyklejších úkonů. Po většinu času si jej ani neuvědomuje, tento proces probíhá automaticky na pozadí naší mysli. Díky dýchání je lidské tělo každý den udržováno v chodu.

Dechem se do naší krve dostává k životu potřebný kyslík. Od prvního nádechu novorozeněte až po poslední výdech.

Brániční vs. hrudní dýchání

Z obecného hlediska je možné dýchání rozdělit na dva základní typy. U dětí a u mužů převládá brániční dýchání (hrudník se nehýbe, zvedání a klesání břišní stěny), ženy zas dýchají spíše do hrudníku (rozepínání a stahování hrudního koše).

Především u žen se dýchání do hrudníku objevuje nejčastěji v období puberty, kdy chtějí dosáhnout štíhlejšího vzhledu, a tak vědomě stahují pas a s ním i břišní svaly – dech je přesunut z břicha do hrudníku.

blank
Dýchací svaly primárně ovlivňují svaly zabezpečující vzpřímené držení těla, ovšem provázanost dechu s lidským tělem sahá mnohem hlouběji. Foto: pixabay

Podle fyzioterapeutky FYZIOkliniky Ivy Bílkové platí, „že co opakujeme vědomě několikrát za den po dobu několika týdnů až měsíců, stane se novým pohybovým stereotypem, který přeprogramovaný mozek považuje za hlavní pohybový program.

Když se dechový stereotyp dívek nezmění v pubertě, stane se tak v těhotenství, kdy roste v bříšku plod, znovu mění prostor pro nádech a opět se dech přesouvá do hrudního koše a stává se povrchnějším“.

Přefiltrováno přes nos

Fyziologické dýchání probíhá výhradně nosem, který funguje jako filtr proti nečistotám a bakteriím. Dýchací ústrojí z nosu přechází v nosohltan, kde se nacházejí „bojovníci“ proti virům a bakteriím – mandle.

Následuje hrtan, což je trubička z chrupavčitých prstýnků, uprostřed níž sídlí hlasivky. Vzduch kolem hlasivek proudí rychlostí od 20 m/s do 36 m/s, když kašleme, rychlost vzduchu se vyšplhá až na 120 m/s – pro lepší představu se jedná o sílu cyklónu, který vyvrací stromy.

Na hrtan se napojuje průdušnice, jež se větví na levou a pravou průdušku. Zbývají už samotné plíce, které se skládají ze tří laloků na pravé straně a dvou na straně levé. Plíce jsou velmi pružným orgánem, pohybují se všemi směry s výjimkou míst, kde se propojují tepnami s průdušnicí a srdcem.

V plicích se průdušky rozvětvují na stále jemnější větve, jež přecházejí ve 400 milionů „bublinovitých“ váčků – tzv. plicních sklípků.

blank
Bránice má mimo jiné nezastupitelnou posturální funkci – udržuje pozici těla a jeho části ve stále se měnícím prostředí. Foto: pixabay

Dýcháním proti špatné náladě

Dech je pomyslným pojítkem mezi tělem a myslí – změnami v dýchání reaguje lidský mozek na vnější vlivy, ale platí to i obráceně, kdy řízeným dechem lze ovlivnit vlastní duševní rozpoložení. Iva Bílková podotýká, že rychlejší dýchání člověka posiluje, dodává mu energii.

Čím je dech pomalejší, tím víc vede k relaxaci. Když jsme klidní, náš stav se odráží v pomalém dýchání a pravidelném rytmu dechu. Při rozrušení se dýchání zrychlí a rytmus je nepravidelný, ve stresu dýcháme až 100krát za minutu.

„V případě, že se hodně soustředíme, dech instinktivně zadržujeme. Prodlouženým výdechem a zádrží dechu po výdechu se obecně snižuje nervosvalová dráždivost, což má zklidňující efekt, a můžeme tak tímto způsobem podpořit svalovou relaxaci.

Naopak dlouhé zvýrazněné nádechy a zádrže dechu po nádechu aktivují organismus,“ doplnila fyzioterapeutka.

blank
Odborníci upozorňují na fakt, že spolu s bránicí se dále na dechovém stereotypu podílí celá řada kosterních svalů, například svaly v nejhlubší vrstvě na páteři, svaly břišní a svaly mezižeberní a samozřejmě svaly pánevního dna, které jako celek uzavírají a kooperují se všemi zmíněnými svaly na nitrobřišním tlaku. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...